Pardus 17 ve L.A.M.P. phpmyadmin ve php sorunu

Merhaba,

Daha önce pardus kurumsal 5 ile kurum içerisinde kullanılmak üzere bir web sunucu kurmuştum. Yaklaşık 2,5 yıldır sorunsuz çalışmaktaydım. Pardus 17 ile yoluma devam etmek için sistemi yeniden kurdum.

Başlangıç olarak sistem üzerine LAMP kurulumu yapmaya çalıştım fakat kurulum esnasında pardus kütüphanesinin php5 içermediğini gördüm. Bu nedenle php kütüphanelerini php7 üzerinden yaptım. Buraya kadar herşey normal. phpinfo ile tüm servislerin çalıştığını göstermekte.

Phpmyadmin ilavesini yaparken belki ben bir noktayı gözden kaçırdım farkında değilim ama, kurmak isteyen olursa grafik ekran ile sunucu tipini ve bir değişikliği sormakta. Sunucu olarak apache2 yi, değişikliği de evet demeniz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hayır diyerek kurulumu tamamladım ve phpmyadmin klasör olarak erişilemez durumdaydı. http://localhost/phpmyadmin adresini bulamıyordu. Eğer bu başınıza gelecek olursa yapmanız gereken,

/etc/apache2/apache2.conf dosyasının en sonuna

Include /etc/phpmyadmin/apache.conf

satırı eklemeyi unutmayın.

Sonrasında giriş işlemi yapmayı denediğimde ise ne root ile, ne de kendi kullanıcım ile giriş yaptırmadı. mysql veritabanına kullanıcıyı uçbirim ekranından eklemeniz gerekecek bu durumda.

Bunun için de yapmanız gereken basit yol şu,
komut satırında

sudo mysql --user=root mysql

yazın… karşınıza mysql komut ekranı gelecek

burada yapmanız gereken bu satırları tek tek uygulamak

CREATE USER ‘kullanıcı adınız’@‘localhost’ IDENTIFIED BY ‘şifreniz’;

kullanıcı adınız ve şifrenizi kendiniz belirleyiniz.

sonrasında da yetkileri verme satırını yazalım

GRANT ALL PRIVILEGES ON . TO ‘kullanıcı adınız’@‘localhost’ WITH GRANT OPTION;

son olarak flush edip bitiriyoruz

FLUSH PRIVILEGES;

exit ile mysql komut ekranından çıktığınızda phpmyadmin e oluşturduğunuz kullanıcı ve şifre ile erişim sağlayabilirsiniz.

bu bilgiden sonra da bir sorum olacak. Mevcut sistem üzerinde php7 var ve çalışan sitelerim PDO kullanmadığından bu sürümle çalışmıyor. PHP7 paketlerini kaldırıp 5 mi kurmam gerek? ikisi birden çalışır mı?

ayrıca php5 paketleri bulunan bir kütüphane nasıl eklerim? ya da pardus kütüphanesine o da eklenecek mi?

şimdiden cevaplar için teşekkürler…

1 Beğeni

Ikisi birden calisir.
Temiz kurulum icin:
sudo apt-get update
sudo apt-get install php7.0 php5.6 php5.6-mysql php-gettext php5.6-mbstring php-xdebug libapache2-mod-php5.6 libapache2-mod-php7.0

5.6 geçen hiç bir paketi bulamıyor. 5.6 bulunan kütüphaneyi nasıl ekleyebilirim? onu da yazabilir misiniz?

PHP: Downloads burada hepsi mevcut.

indirme linki için teşekkürler. uzun süredir konsol çalışmadığımdan neyi nasıl yapacağımı unutmuş durumdayım. internetten kaynak bulmaya çalıştım ama hepsinde de php 5.6 kurulumu için apt-get install yoluna gitmişler. Bu nedenle de manuel kurulum bulamadım.

paket yöneticisi içerisine yeni depolar eklemeyi denedim. hatta forum içerisinde adı geçen bir adresi de denedim ama çoğu depoya ya bağlanamıyor ya da bağlansa da içerisinde php 5.6 yok.

buna göre, elimizde sadece php-5.6.31 tar dosyası varken yukarıda bahsettiğiniz
php5.6-mysql
php-gettext
php5.6-mbstring
libapache2-mod-php5.6

gibi paketleri de birlikte kurulacak mı? onları da ayrıca edinmem gerekli mi? bir de tar dosyasını downloads klasörüne açtım? kurmak için nasıl bir yol izlemem gerekli?

yardımcı olabilir misiniz?

mysql apache2 yi ayrica kurman gerekir. Actigin tar dosyasini su komutlar ile kur:
dpkg -i /nerede_ise/program_adı

cuma günü 5.6 kaynağı edinmeyi başardım. bir çok noktayı paket depolarına eklememe rağmen 5.6 yı edinemyiordu. son olarak aşağıdaki depolar eklenince 5.6 nın tüm paketler yüklenebildi. başka birine daha lazım olabilir diye yazıyorum…

echo “deb http://packages.dotdeb.org wheezy-php56 all” >> /etc/apt/sources.list.d/dotdeb.list
echo “deb-src http://packages.dotdeb.org wheezy-php56 all” >> /etc/apt/sources.list.d/dotdeb.list

wget http://www.dotdeb.org/dotdeb.gpg -O- |apt-key add -

apt-get update
apt-get install php5-cli php5-fpm …
(hangi paketlere ihtiyacınız varsa isimlerini yazarak yükleme yapabilirsiniz)