Pardus 17'de açılış parolasını devre dışı bırakma

sudo mousepad /etc/lightdm/lightdm.conf

açılan editörde [Seat:*] başlığının altında;

pam-service=lightdm
pam-autologin-service=lightdm-autologin
autologin-user=kullanıcı_adı
autologin-user-timeout=0
session-wrapper=/etc/X11/Xsession
greeter-session=lightdm-greeter

yukarıdaki komutları kopyalayıp yapıştırarak denermisiniz?

Not:kullanıcı adınızı yazmayı unutmayınız.

2 Beğeni

Nihayet tesadüfen de olsa çözüm buldum. sudo apt-get install gnome-control-center i yükledim. Kullanıcılar kısmında otomatik girişi aktif hale getirdim. Şimdi girişte parola istemiyor.

1 Beğeni

ben dediğinizi yapıyorum ama gnome control center programını kurdum ama programı bulamadım. nerede bu program???

Uçbirimden aynen yazdığım gibi (gnome-control-center) yazarsanız açılır. Bu kodla daha sonra başlatıcı da oluşturabilirsiniz.

4 Beğeni

verilen kodlar ile açılışı otomatik hale getirdim ama ayarlar menüsüne bu ayar seçeneği mutlaka olmalı sonraki güncellemelerde bekliyoruz.

1 Beğeni

Hocam Pardus 17.3’te başlat menüsünden ayarlara girince kullanıclar ve Gruplar sekmesinde girişte sorulan parola seçeneğinden parola sormayı devre dışı bırakma seçeneği var.Bu seçenek ile szin verdiğiniz kodlar aynı işi mi görüyor acaba?

1 Beğeni

Evet parolasız giriş yapar.

1 Beğeni

Tamam Kaan hocam teşekkür ederim.Kolay gelsin…

3 Beğeni

mousepad ile açıp değişiklikleri yapıyorum ama kaydetmeme izin vermiyor, erişim engellendi diye uyarı veriyor. Nasıl değiştiricem bu dosyayı?

sudo mousepad komutu ile mousepadi açıp dosyayı açın ve değişiklikleri yapıp kaydedin.

1 Beğeni

İkincil bir çözüm olarak:

sudo nano /etc/lightdm/lightdm.conf

Bunu yazın. Bu da ayrı bir text editörüdür. sonra bulun #autologin-user= kısmını. Başındaki ‘#’ işaretini kaldırın. Ve başka bir terminal ekranı daha açın. Oraya whoami yazarak kullanıcı adınızı öğrenebilirsiniz. Daha sonra da bunu sol basılı tutarak seçin ve “sağ tık ile” kopyalayın. Sonra bu terminali kapatabilirsiniz. Buradan aldığınız kullanıcı adınızı ise sağ tık yapıştır şeklinde yapıştırınız. Kaydedip çıkmak için ise CTRL+X tuş kombinasyonunu kullandıktan sonra karşınıza çıkan soruya evet demek ve son olarak da enter basarak geçmek…

Ayrıca Pardus DDE üzerinde parolasız, doğrudan giriş için:

Girişte parola sorma pasif halde sebebi nedir?

Parola kutusuna mı yazamıyorsunuz yoksa parola ekranı hiç gelmeyip direk Pardus mu açılıyor yoksa parola ekranı geliyor direk butona basarak mı giriş yapıyorsunuz?

Sorunu hallettim Kaan bey Gnome control center kurup istediğim kullanıcıya otomatik giriş verdim

İstemci için parola sorsun istemiyorum parola boş olsun istiyorum.

Kaan bey söylenenleri yaptım. Ayrıca Gnome control center dan otomatik girişte yaptım
fakat ogrenci oturumunu kapatıp tekrar açtığımda şifreyi sormaya devam ediyor

sudo nano /etc/lightdm/lightdm.conf komutu ile açılan editördeki aşağıdaki ayarı yapın.

autologin-user=kullanıcı_adı

sudo nano /etc/sudoers komutu ile açılan editörde aşağıdaki satırı ekleyin:

kullanıcı_adı ALL=NOPASSWD:ALL

Not: Açılış otomatik olarak yazdığınız kullanıcı ile olur. Çıkış yaparak istediğiniz kullanıcı ile giriş yapabilirsiniz.

1 Beğeni

arkadaşlar açılış şifresi iptalini görsel olarak bu işi 17 versiyonunda nasıl yaparız?
saygılar

Arkadaşlar öncelikle giriş parolasını kaldırmak doğru değil. Hem güvenlik hem de güncelleme, program yükleme vs vs işlemler için…

Eğer çocuğunuz ve/vaya yakınınız için yapacaksanız olabilir.

Öncelikle yeni bir kullanıcı hesabı oluşturun ki bir sorun olduğunda kendi hesabınızdan bilgisayarı kurtarırsınız. cocuk isimli yeni bir hesap oluşturun mesela. Daha sonra cocuk hesabına hesabı oluştururken oluşturduğunuz parola ile girin. Uçbirim açın. “sudo su” yazarak root yetkisini alın. Tabi bu esnada parola isteyecek ve cocuk hesabının parolasını gireceksiniz. ikinci komut olarak “passwd -d cocuk” yazıyoruz. Açıklama olarak uçbirimde password expiry information changed uyarısı gelecek. Bu kadar. Oturumu kapatınız. Oturum giriş ekranında kendi hesap adınızı seçtiğinizde şifre giriş kutusunun olduğunu göreceksiniz. cocuk isimli hesap adını seçtiğinizde de parola giriş kutusunun olmadığını göreceksiniz. Oturum aç butonuna tıkladığınızda da cocuk hesabına parolasız gireceksiniz.

Ben pardus 17.4 xfce kullanıyorum. Açıklamalar denenmiştir.

Herkese Saygılar

1 Beğeni