Pardus Açılış Sorunu

Merhaba,
Bugün Pardus kurulu bilgisayarım açılmadı. rescatux live cd ile açtım harddisk gözüküyor fakat içine giremiyorum. aşağıdaki hatayı veriyor.Kurtarabilirmiyim

Error Mounting:mount: wrong fs type,bad option,bad superblock on /dev/mapper/AlperPardus–vg-home,
**missing codepage or helper program,or othererror insome cases useful info is found in syslog -try **
dmesg | tail or so

iyi çalışmalar

Pardus açılışındaki hata nedir? Gelişmiş seçeneklerden açmauı denedinizmi?
Verdiğiniz hata bağlanırken dosya sistemi hatası vermiş. ext4 dosta sistemi ile bağlayın.
Canlı Pardus var ise daha rahat dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

gelişmiş seçenekler ile denedim pardus live olarak denedim. siyah ekranda takılıp kalıyor diski mount edemiyor.

canlı pardus ile açtım kurtarma adımları konusunda yardım edebilirmisiniz

fsck işe yarayabilir,

sudo fsck /dev/mapper/AlperPardus/vg/home (dev mapper altına girerek dizinlerin doğruluğunu kontrol ediniz ve değiştiriniz)
ya da
sudo fsck /dev/sdxx (sdxx yerine sda1 sdb1 vb şekilde pardus yüklü bölümü yazıp çalıştırarak deneyiniz)

pardus live cd altında mapper altında sadece control dosyası gözüküyor. gparted kurdum orda
dev/sda5 durumu etkin değil diyor. bu dosya sisteminin içeriği okunamıyor.sebebi olarakta lvm2 pv eksik paket olabilir diyor .

testdisk uygulaması ile analiz ediyorum ordan bir aksiyon alabilirmiyim bakacağım

testdisk analiz bitti. Ubuntu live cd ile açtığımda eski dosyalarımı görebildim .

Açılışla ilgili başka bir problemim var ama yeni konu açmak istemedim. 3 gündür falan Pardus’un açılması 2 dakikayı buluyor. Bazen 1 buçuk bazen 2 dakika. Ondan önce en fazla 30 saniyede açılırdı. Ne oldu da böyle oldu bilemedim. Bunun bir çözümü var mı? Yoksa başka ne yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.