Pardus Açılışta Url'den Tam Ekran Video Oynatma

Merhaba arkadaşlar. Pardus’ta çok yeniyim. Bir arkadaşımın cafesi var oraya tv koymak ve kendi hazırladığım slayt’ları videoları lcd ekranda yayınlamak istiyorum.

Pardus kurup lcd tv’ye bağlayınca arkadaşım sadece bilgisayar power’ine bastığında

Sistem açılırken;

otomatik olarak Tam ekran video oynatma programı acilsin istiyorum bunun için hangi programı kullanıcagımıda daha seçemedim.

Ayrıca benim vereceğim url’deki video’yu oynatmasını istiyorum örnek.

siteadresim.com/cafe/cafe.mp4 uzantısına girdiğinde o radaki mp4 videoyu çekip tam ekran direk oynatmaya başlasın istiyorum. Url’den çekmesi şart zaman zaman o urldeki videoyu değiştirince farklı videolar oynasın istiyorum.

Takıldığım nokta en başı zaten :slight_smile: daha yteni olduğum için.

Açılışta istediğim programları hangi komut ile seçebiliyorum ve bu özellikleri taşıyan hangi media player’i kullanabilirim otomati kbüyük ekran yapacak ve video oynatacak.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca ben bu bilgisayara windows bilgisayardan nasıl bağlanabilirim. İstediğim değişiklikleri yapmak için. Sürekli aynı kullanıcı şifre kalsın istiyorum.

Cevaplar için teşekkürler

Okulumuzda dijital pano olarak kullandığımız bir bilgisayar var. Bilgisayar açılışında Firefox u başlatacak şekilde ayarladım. Firefox un açılış sayfasını kendi yazdığım PHP sayfası url sini ayarladım. Firefox un açılır açılmaz tam ekran moda girmesi için eklenti kurdum. Yine firefox un belirli aralıklarla bu url yi refresh yapıp güncellenen görselleri gösterebilmesi için de bir eklenti yükledim.

Bu sayede sabah okula gittiğimde kasanın power düğmesine basıyorum, sistem açılır açılmaz Firefox açılıyor ve eklenti sayesinde tam ekran moda geçiyor. Başlangıç sayfasına ayarladigim URL deki PHP sayfası açılıyor. Yine refresh eklentisi ile ayarladigim 15 dk lik süre sonunda söz konusu URL yi yeniden yüklüyor böylece URL guncellendiginde dijital panomuza en geç 15 dk içerisinde yansıyor.

Bu yöntemi kullanabilirsiniz, yanlış hatırlamıyorsam Chrome videoları direkt oynatabiliyor. Firefox ise indirme başlatıyordu galiba. Yani siz bu işlemi Chrome ile yaparsanız daha iyi olur gibi.

1 Beğeni

Cevabınız için teşekkür ederim.
Kullandığınız eklentileri öğrenebilirmiyim. Chrome içinde önerebileceğiniz.

Ayrıca ben bunu linux la gerçekleştirirsem istediğim zaman uzak masaüstü ile bağlanıp istediğim değişiklikleri yapabilirim diye düşündüm sabit bir admin girişi ile . Mümkünse. Bunu linux pardus olarakta yapmak mümkün olabilir sanıyorum.

Buda hedef için başka yöntem ama tabiiki kullanilabilir.

Saygilar…

Hocam okula yeni geldiğim için ancak şimdi yazabiliyorum kusura bakmayın.

Firefox’un tam ekran başlaması için Full Fullscreen isimli eklentiyi kullandım. Şuradakilerden birisi işinizi görebilir,
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/search/?platform=linux&q=full+fullscreen

Sayfa yenileme için ise ReloadEvery isimli eklenti işimi gördü.
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/reloadevery/

Yenileme işini sadece bu eklentiye bırakmadım, PHP kodları ile de sayfayı 15 dk aralıkla yenilenmesini sağladım.

Chrome için de biraz baktım şimdi. Siz video oynatacağınız için aşağıdaki eklenti işinize yarar gibi. Videonun tam ekran oynatılmasını sağlıyor.

Sayfa yenileme için ise sanırım aşağıdaki Chrome eklentisi işinizi görür.
https://chrome.google.com/webstore/detail/auto-refresh/ifooldnmmcmlbdennkpdnlnbgbmfalko?hl=tr

Farklı çözümler üretilebilir, kolay gelsin.

1 Beğeni

mpv video oynatıcısının parametreleri ile yapabilirsiniz.
Xfce arayüzü kullanıyorsanız eğer ayarlarda oturum seçeneğinde başlangıçta çalıştırılacak olan uygulamalar arasına parametresi ile beraber ekleyebilirsiniz.
mpv --help ile parametrelerine ulaşabilirsiniz. Tam ekran açılması için gerekli olan parametre ile açılmasını istediğiniz dosyanın konumunu belirtirseniz sıkıntısız açılacaktır.
Şuan telefonda olduğun için parametreye bakıp söyleyemiyorum.
Başlangıçta çalışması için gerekli olan OLASI komut:
mpv --TAM_EKRAN Renkli Hobi - Yemek, Kahvaltılık, Tatlı, Örgü, Oya Hobi Sitesi

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.