Pardus açılmıyor

Pardus update sonrası tekrar başlattığımda pardus login ekranı geliyor kara ekranda kalıyor cpu adında hatalar veriyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Hatanın ekran görüntüsünü çekerek gönderebilirmisiniz?
Pardus’un hangi sürümü?
Güvenli modda açmayı denedinizmi?

Bunların yanıtlarını da iletirseniz, sağlıklı bir çözüm üretilebilir.

Güvenli kipte de açılmıyor

Benzer bir sorunu bende yaşıyorum. Güncelleme oldu, yeniden başlattım. Siyah ekran Pardus Login kısmında takılıyor.

Siyah ekranda kullanıcı adı ve şifre kısımlarını girince de bu fotoğraftaki hal beliriyor.

O ekran üzerinde,Root olarak giriş yapmayı deneyin.
sudo su
şifreniz enter
Alttaki komutu uygulayın
sudo apt-get -f install && sudo apt-get autoremove update && sudo reboot

/home/kullanıcıadınız/.xsession-errors dosyasını ekleyebilirmisiniz.
Not: belirtilen dosya gizli dosyadır.Dosya yöneticisinden gizli dosyaları göster diyerek ulaşabilirsiniz.

sudo apt-get -f install && sudo apt-get autoremove update && sudo reboot

update bulunamadı…

/home/kullanıcıadınız/.xsession-errors

dosya bulunamadı…

komuttaki update komutunu silin. /home/kullanıcıadınızı/.xsession-errors dosyasını direk home - kullanıcı adınızı yazdığınıza emin olun.

aynı komuta bu sefer erişim engellendi dedi.

sudo cp /home/KULLANICIADINIZ/.xsession-errors /home/KULLANICIADINIZ/Masaüstü/ komutu ile kopyasını alınız.

Yazdığınız komutlara cevap alamıyordum ama çözdüm.
Şöyleki:

Öncelikle bilgisayar bu hale gelmeden önce giriş ekranındaki parolayı kaldırmak için şu LİNKTEKİ
ikinci mesajı uygulamış ve lightdm.conf dosyasının içinde değişiklik yapmıştım. Sonra güncelleme geldi (fakat güncelleme ile bağlantısı olmayabilir) yeniden başlattığımda bilgisayar siyah ekranda kaldı.

Sonra flash belleğe pardus kurulum yükledim ve bilgisayarı flash üzerinden çalışan pardus ile açtım.
Terminalden

sudo thunar

yazarak root ile sistem dosyalarından etc içinde lightdm.conf dosyasını buldum ve yaptığım değişikliği geri alıp kaydettim. Yeniden başlattığımda sistem açıldı.

Yani sistemin kapanmasına sebep olan komut

autologin-user=kullanıcıadınız

imiş…

Sorunum çözüldü ama neden bu komut pardusu bu hale sokmuş olabilir?

Buranın konusu değil ama okuldaki bilgisayarın giriş ekranındaki şifreyi kaldırmak istiyorum. Ubuntu kullanırken bunu ayarlar menüsünden rahatlıkla yapıyorduk. Acaba xfce üzerinde böyle bir ayar var mı?

Pardus 17'de açılış parolasını devre dışı bırakma linkine bakınız.

1 Beğeni