pardus açılmıyor

Arkadaşlar pardusum açılmıyor sadece terminal ekranı geliyor

1 Beğeni

startx veya systemctl restart lightdm.service komutlarını çalıştırıp denermisiniz.

1 Beğeni

startx komutunu yazınca açıliyor ama internet yok o zamanda… diger komutu yazinca ise pardus logosu 1sn görünüp kayboluyor.

Dosyalar çıkarılırken hata oluştu hatası olmasa iso dosyasıni usbye aticam format aticam ama
Invalid PPMd sequence hatası veriyor şimdide
lutfen yardim edin

Hocam ifconfig ile ağ kartlarınızı listeleyip ip vs. bilgilerinizi buraya yapıştırabilir misiniz?
Bir de ön bilgi verirseniz daha doyurucu cevaplar alabilirsiniz.

Kimse sizin internete ne şekilde çıktığınızı bilmiyor sonuçta. Kablosuz bağlantı mı yapıyorsunuz örneğin, ya da yeni kurulum yaptınız da sonrasında mı bu oldu yoksa uzun zamandır kullanıyordunuz da yeni mi başınıza geldi vs…

Hocam 1hafta oldu kullanmaya baslayali
İnternete kablolu baglabiyorum ama int. Yok
Girerken de
You are in emergency mode. After logging in, type “systemctl default” or ^D to try again to boot into default mode.
Give root password for maintenance (or press Control-D to countine):

Boyle bir giris ekrani geliyor root sifremi girince
root@skyra:~#
Bu sekilde terminalde kaliyor
kaan beyin soyledigi startx komutunu yazinca açiliyor ama int yok.

Merhaba @Abdullah_Mehmed bey, bahsettiğiniz gibi bir kullanım senaryosu yok, tecrübelerime dayanarak şunu sormak istiyorum; kurulum yapmış olduğunuz Pardus Dağıtımı .iso uzantılı disk kalıbı dosyasının eksik indirlimiş olma ihtimali var mıdır. Hali hazırdaki sisteminize mümkünse yeniden indirip, checksum kontrolü yaptıktan sonra piw (pardus-imagewriter) ile bir usb belleğe yazdırın ve tekrar bir kurulum yapın. Sistemin yarım yamalak bir login ekranıyla öntanımlı çalışması olası gözükmüyor.

Selamlar.

Usb belleğim de bozuldu Diskler bölümünden usbyi formatlamak istedim ama şimdi usbyide kullanamıyorum… Pc usbyi goruyor ama usbyi açamiyor kuzenimin windows pcsinde denedim açılmıyor hatta sistemi kapatıyor

piw ile iso yu yazdırmak için formatlamanıza gerek yok otomatik formatlanıyor.

1 Beğeni

Selamlar;
Şimdi emergency mode’a düşmeniz demek yanlış giden bir şeyler olduğunu gösterir. (Windows bilenler için oradaki güvenli mod kısmına denk gelir.) Bu ise bir çok servisin çalışmayacağı anlamına gelir otomatik olarak.

İlk olarak
ifconfig
komutu ile ethernetinizi tanıyor mu onu bir görelim. Burada beklentimiz eth0 gibi bir ethernet kartı görmek.
Onu görebilirsek
dhclient
komutu ile otomatik IP almayı deneyebiliriz. IP alırsa zaten internete de çıkar. ama asıl çözmek gereken neden emergency mode a düşüyorsunuz konusu.

ifconfig komutunu girince
bash: ifconfig: komut yok

Yazıyor.
dhclient yazınca ise
RTNETLINK answers: File exits
Yazıyor…

Yunus emre bey sizin soylediklerinizi tam olarak anlamadım internetim yok bilgisayara erişimim yok yükleme yapamıyorum dediğiniz işlemi nasıl yapayim…

Sorun halen devam etmktedir…
Yok mu bunun çözümü

Root password istiyor bunu nasıl.devre dışı bırakabilirim?

Pardus ta ifconfig yüklü gelmiyormuş demek ki. (Bence büyük eksiklik)

ip link show

deneyebilirsiniz. Ardından

dhclient

Ardından

ip link show

ile son haline bakabilirsiniz IP almış mı diyerekten…

Parolasız Giriş linkine bakınız.

1 Beğeni

Sorunumu ubuntu forumundaki bir kaynakdan çözebildim.

nano /etc/fstab

Komutu ile acılan fstab dosyasindaki son bölümü tamamen sildim.
Ve sorun çözüldü…
Umarım pardus ekibi daha fazla yardimci olur bu tür olaylarda

1 Beğeni

Selamlar;

Daha fazla yardım istemişsiniz ama şunu söylemeden geçemeyeceğim.

Burada kimse zihin okuyucu değil, kimse sizin ne yaşadığınızı bilemez. Sorununuzun tam olarak ne olduğunu bile sora sora anlamaya çalıştık. İşin kötü yanı fstab ile yaşadığınız sorunun arasındaki bağı hala anlamış değilim(z).

(Arabam çalışmıyor bilin bakalım neden:

içine oturdun mu, anahtarı kontağa taktın mı, anahtarı çevirince ne tepki verdi, akü mü bitti, benzin mi bitti vs.

Doğrusu şöyle olmalıydı:

Falan marka, filan model arabam var. Sabah şöyle bir şey geldi başıma, şunları şunları denedim, aldığım tepki şu oldu vs.

)
Ek olarak nasıl çözdüğünüzü de tam anlatırsanız benzer sorunu yaşayacak kişilere siz kılavuz olursunuz, ki özgür yazılım felsefesine bir adım atmış olursunuz.

4 Beğeni