Pardus da uyku modu ve wake on lan (uykudan uyandırma) problemi

Merhabalar,

Bilgisayarımda dual boot ile Windows 10 ve Pardus (DDE) kullanıyorum. Pardus da wake on lan problemini (aslında başka konular da var onları başka bir konu altında açacağım.) aşamadığımdan aktif olarak Windows u kullanmak durumunda kalıyorum. Şöyle ki anakarttan gerekli tüm ayarlar tamam olmasına karşılık Pardus uyku moduna geçtiğinde uzaktan uyandıramıyorum ama Windows da sorun yok. İnternetten Windows gibi uyandırabilmem için bir kod parçacığı buldum ve bu kod ile uyuttuğumda uzaktan aktif edebiliyorum. Ancak bilgisayar başında sürekli olamadığımdam sürekli kod girmek zor geliyor. Windows gibi zamanı geldiğinde uyusun bende istediğim zaman uzaktan uyandırarak bilgisayarıma bağlanayım. Bu olay nasıl mümkün olabilir yardımcı olabilir misiniz ?

Kitaplar ve Belgeler – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkindeki LPI Sertifikasyon kitabında bulunan crontab konusunu inceleyebilirsiniz.
Ayrıca Crontab nedir, nasıl kullanılır? | Kadın Yazılımcı linkinde güzel bir anlatım ve örnekler mevcut bakabilirsiniz.

2 Beğeni

Kaan Bey yardımlarınız için teşekkürler.

Çok faydalı bilgilerdi, inceledim ancak çözüm üretemedim. İleri seviye bir linux kullanıcısı olmadığımdan yada yapamadığımdan olmuş da olabilir.

Özetle Bilgisayar 1 saat beklediğinde yada başlatıcıda kapat düğmesine tıkladıktan sonra karşımıza çıkan Uyut alanında kendi dizili kodları ile değil de aşağıdaki kod ile uyumasını istiyorum ki uzaktan istediğim zaman bilgisayarımı açabileyim.

#!/bin/sh
sh -c "echo "o" | sudo -S echo mem | sudo tee /sys/power/state"

Bunun için sh dosyası bile oluşturdum kolaylık olsun diye ama bazen hemen çıkmam gerekiyor ve bilgisayar ya sürekli açık kalmak zorunda kalıyor yada uyuduğu zaman uyandıramıyorum.

Belki dediğinizi logout olurken kullanabilirsiniz nano ~.bash_logout komutu ile açılan editörde kodunuzu ekleyip kaydedin.

1 Beğeni

Yine olmadı Kaan Bey, DDE nin görsellerini çok seviyorum özellikle Windows dan geçiş aşamasında görselleri çok hoş geliyor ve alışkanlık kazandırıyor ama sanırım XFCE ye geçmek zorunda kalacağım. DDE çok yeni ve biraz sorunlu. Desteğinizden ötürü tekrar tekrar teşekkürler.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.