Pardus DDE açılış sorunu

Sayın Ağabeylerim;
Biliyorum ki bu konunun türevleri açıldı ancak bu biraz daha tuhaf bir durum gibi:

Lenovo ideapad bir dizüstüne öğrencimi kıramayıp Pardus DDE 17.2 kurdum. Kurabilmek için mâlumunuz Boot ekranında legacy boot ayarları yapılıyor. Onu hallettim. Sistemi kurdum. Ancak Pardus açılışta göründü fakat windows görünmedi. Grub-customizer de diğer konularda anlatılanları uyguladım ancak yine de açılışta ve grub customizerde windowsu gösteremedim. Yana yakıla çocuğun Windows’u gitti derken boot ayarlarını yine uefi ye çevirdim. Bu sefer doğrudan Windows açıldı. Hem Pardus hem de windows’u nasıl hallederim bilemedim. KAfam bir hayli karışık. Çocuk her hafta yanıma geliyor. Kaçacak delik arıyorum. N’olur bir yardım. Selamlar!!!

1 Beğeni

Hocam pardus u da uefi li kurun düzelecektir. Uefi açıkken pardus kurun.
Selamlar.

pardus u UEFİ modda kurduğunuza emin misiniz peki ? Legacy uefi den önceki ön yükleme şekli diye biliyorum. Pardus 17.2 UEFİ yi destekliyor zaten onu değiştirmenize gerek yok. Pardus kurulum usb sini uefi moda uygun hazırlamanız gerek. Siz hangi programı kullandınız ?

hocam isoyu usb belleğe dd modunda yazdırıp, setupta legacy tercihini seçip, grub önyüklemeli kurulum yaptık.başka makinalarda hiçbir sıkıntı yaşamamıştık

uefi modda kurulum yapmayı deneyeceğim

dd mod dediğin tam olarak nedir ? Önerim burdan rufus programını indirin disk bölüm düzeni ve hedef sistem türü sekmesinden ‘’ uefi için gpt bölüm düzeni ‘’ seçin, hdd niz büyük ihtimal gpt olarka yapılandırılmıştır, değilse mbr yi seçersiniz. Dosya sistemini de fat32 yapın. Bu şekilde oluşturduğunuz usb ile bütün işletim sistemlerini uefi modda kurabilirsiniz.

Rufusa gerek yok Pardus disk kalıbı yazıcısı var hiç bir ayar yapmadan , windows, linux ve macos üzerinde kullanabilirsiniz.

1 Beğeni

üstadım rüfus önerdiniz dd mod nedir diye soruyorsunuz. dd mod rüfusun usb leri bootlu flashlama tekniklerinden biridir :slight_smile:

1 Beğeni

üstadım mesele rüfus değil zaten. yine de sağolun

öğrenmenin yaşı yok :slight_smile: