Pardus Dyned Kurulumu

Sevgili arkadaşlar,
Aranızda okulda pardus kullanıp dyned kurabilen, çalıştırabilen oldu mu?

1 Beğeni

Program hakkında detay verir misiniz ?

1 Beğeni

Okullarda öğrencilere ingilizce öğretmek icin kullanılan interaktif ve internet bağlantısına ihtiyac duyan bir program.

1 Beğeni

Biraz daha detay verebilirseniz programın hangi parçalardan oluştuğunu anlatırsanız daha bilinçli araştırma yapmak için bir temel olacaktır

1 Beğeni

Cehaletimi bağışılayın. Ayrıntı derken ne istediğinizi tam anlayamadım. Biraz daha açabilir misiniz?

Bu arada web sitesi şu : http://dyned.com.tr/home

1 Beğeni

Estağfrullah İnşaAllah demek istediğim şu siz olsanız bu programın nasıl olmasını isterdiniz bilelim ve yazabilme kabiliyeti için zihnimiz çalışsın

1 Beğeni

Öncelikle ilginiz için sağolun.

Program Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda ingilizce öğretimini desteklemek için şart koşuluyor. O sebeple Pardus kurulu bir bilgisayara kurmak mecburi. Alternatifi yazılsa bile kabulü mümkün değil.

Pardus’a da ya wine ile ya da sanal pc ile kurma şeklinde iki seçenek görüyorum. Ama wine ile nasıl kurulur sorusu çok sıkıntılı.

1 Beğeni

Wine kurulumuna bakabilirsiniz:

2 Beğeni

Adımları gerçekleştirdim ve programın exe dosyasını q4wine üzerinden açtığımda bir yükleme ekranı geldi. Yükleme adımlarını tamamladım. Yalnız programı tekrar nereden açacağım konusunda sıkıntı yaşadım. Başlat menüsünde q4wine altında programlar arasında da yok.

1 Beğeni

wine ile kurulum yapıp başlat menüsünde wine isminde oluşan kategorinin içine atıyor.

1 Beğeni

Kurulum tamamlandı demesine rağmen belirttiğiniz yerde program mevcut değil.

1 Beğeni

Düzgün bir wine kurulum yapıldıysa masaüstüne kısayolu atıyor.

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update
sudo apt-get install wine wine64 wine32:i386

Yukarıdaki şekilde wine kurulumunu gerçekleştirdiyseniz, indirdiğiniz exe dosyasının bulunduğu dizinde terminal açarak:

wine STUDENT_MONE.EXE komutu ile kurulum yapıldıktan sonra masaüstüne programın kısayolunu atıyor. (Denendi, çalışıyor. Öğrenci E-Postası ve Şifresi giriş ekranı açılıyor. Ama kullanıcı bilgileri olmadığı için ilerisini bilmiyorum.)

2 Beğeni

Çok teşekkürler. Kurulum gerçekleşmiş. Cehaletten bulamamışım.
Öğrenci e posta ve şifresini girdikten sonra tam çalıştığını kontrol edeceğim.
Buradan diğer ayrıntıları paylaşırım.

1 Beğeni

Kurulumu tamamen bitirdim. Başarılı bir biçimde…

Süreci anlatayım:
1- Temiz bir wine kurulumu yaptım.
sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update
sudo apt-get install wine wine64 wine32:i386

2- Play on linux kurulumuz yaptım.

3- Play on linux üzerinde ilk olarak quicktime kurulumunu yaptım ve quicktime isminde bir sanal sürücü oluşturdum ya da otomatik oluştu.

4-Dyned in programını indirdim. Installing Client Software - DynEd

5- Play on linux üzerinde Dyned kurulumunu yaptım.
“Başka bir uygulama kur”
“Quicktime sanal sürücüsü seçildi”

Kurulum bitince playonlinux üzerinde launch ve student isminde iki tane kısa yol oluşturdum. Bu şekilde dyned çalıştığında quicktime ile entegre oluyor ve program düzgün çalışıyor.

Crossover a ihtiyaç kalmadı diyebilirim.

Sırada aynı işlemleri okuldaki bilgisayara uygulamak kaldı. Herkese teşekkürler… Programın çalışması ile ilgili bir aksilik olursa (milrofon kullanımı ile ilgili şüphelerim var) buradan sizlere aktarırım.

4 Beğeni

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığına ait okulların bilgisayarlarında kurulum yapmak isteyen arkadaşlar için bir ekleme yapm gerekli:

Kurulum sırasında internet bağlı olmalı fakat MEB internetinde sorunlar oluyor.

1 Beğeni

Öncelikle iyi çalışmalar. Bilgisayarıma Wine ve Dyned kurulumunu tamamladım. Anlatılan adımlar ile bir kaç denemede sorunumu çözdüm. Belki çok basit gelecek ama tüm pencereleri kapattığımda Wine Gezgini’nin nereden açıldığını bulamadım. Başlattaki Wine uygulaması altında Student diye öğrenci modülünü ekledi ancak benim öğretmen modülünü çalıştırmam lazım, o da Wine Gezgini’nden Program Files klasörüne girince görünüyor.

3 Beğeni

Yukarıdaki linkten indirilen kurulum öğrenci için sanırım. Linkinde ve inen dosyada student yazıyor. Kurulu olan yer için Dosya yöneticisini açın CTRL+H tuşu ile gizli dosyaları gösterin ve /home/.wine/driver_c/Program Files (x86)/DynEd yolunu açın. Bulunduğu dizinde terminal açarak wine xxxx.exe olarak çalıştırın.

2 Beğeni

Teşekkür ederim. Dediğinizi uyguladım çalıştırdım.

2 Beğeni