Pardus Hakkında Orada Burada Konuşulanlar

İnternet üzerinde bilgilendirme amaçlı hazırlanmış çok video, yazı var fakat kalitesiz ve hatta yanlışlarla dolu olanlarına da rastlanıyor. Bu Pardus hakkında da öyle gibi. Bilhassa menfî yorum ve değerlendirmeler bolca mevcut.

Pardus hakkında bunca yorum ve değerlendirme yaygın bir şekilde karşımıza çıkıyorken, bugün bu projeyi üstlenenlerin, sorumluların veya idarecilerin açıklamalarını arıyor gözlerimiz. Elbette vardır, bilgi ve belge fakat Pardus bir değişim geçirdi malumdur. Pisi, ÇOMAR, YALI, Kaptan, TASMA araçlarının kullanıldığı bir dağıtım, bir İşletim Sistemi, Debian tabanlı farklı bir dağıtıma bıraktı yerini. Bundan bahsediliyor ve galiba bir nevi yenilmişlik, kaybetmişlik hissi var yorumcularda. Pardus’un yeni projeleri (Ahtapot, LiderAhenk, ETAP, EnGerek) ise pek konuşulmuyor. Eski Pardus konuşuluyor, yeni Pardus yeriliyor.

Demem o ki Pardus bugüne nasıl geldi, neler yaşandı, bugün nerede duruyor? Ortada kaybedilmiş koskocaman bir emek mi var, bugünkü Pardus çok “ucuz” mu? Bütün bunlar anlatılmalıdır.

Ortada bir Pardus var eski veya yeni olması çok önemli değil (yeni olan tercihimdir) herkes bir ucundan tutup
odasının bir köşesinde ona yer açmalı.
Geçmişte yapılanlardan çok gelecek için ne yapacağımıza odaklanmalıyız

Aslında bugünkü Pardus pek bilinmiyor, tanınmıyor gibi. Bu hususta İnternet üzerinde araştırma yapanlar ne dediğimi anlayacaktır.

Tekraren altını çiziyorum; bugünkü Pardus pek bilinmiyor, tanınmıyor!
En azından medyada pek yer bulamıyor.

Bu forumdaki herkes diğer forum sitelerine üye olup pardus için bir yorum bıraksa, Pardusun yaygınlaşması için çok önemli bir adım atılmış olur. Halkımıza pardus doğru anlatılmalı diye düşünüyorsanız ve pardus yaygınlaşsın istiyorsanız, bunu Tübitaktan beklememeli pardusa sahip çıkmalıyız. Bu çorbada benimde tuzum olsun diyip çocuklarımıza yerli bir işletim sistemi bırakmak için; bu yazıyı okuyan herkes diğer forumlarda pardusu anlatmak amacıyla konu açmalı yada açılmış konulara pardusu öneren yorumlar bırakmalıdır.

Pardus ekibinin gücü şuan yaygınlaştırmaya yetmiyor. Çünkü hiç kolay bir iş değil. Yaygınlaştırmanın oyu ise ekosistemin oluşması. Özel sektörün bu işi yapması. Yoksa çok büyük bir insan kaynağı gerektirir.

Bu aşamada herkes gönüllü olarak pardusu yaygınlaştırmak için elinden geldiğince birşeyler yapsa forumlara yorum bıraksa bence bu yaygınlaştırma işini halk bazında yapmış oluruz.

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.