Pardus için Vektörel Çizim Programı var mı? (freehand, corel gibi)

(M Cüneyt Aydin) #1

Başlıktanda anlaşıldığı üzere pardus’ta kullanabileceğimiz vektörel bir çizim programı var mı? Sketch varmış ama paketlerde göremedim. Teşekkür ederim.

(Yücel Tanış) #2

Merhaba Cüneyt Bey,

sudo apt-get install gimp
sudo apt-get install krita
terminal penceresinde bu komutları yazarak bu iki uygulamayı inceleyebilirsiniz.

(Sinan) #3

Bu linkte çalışma yapan arkadaş lnkscape kullanmış, depoda var. Vektörel mı bilmiyorum. Kolay gelsin…

(ismail) #4

inkscape adında açık kaynak kodlu vektörel çizim uygulaması var. gayet başarılı. ppa olarak yüklenebilir. kendi sitesinden alıntı olarak aşağıda ki adımlar ile ppa eklemesi yapabilirsin;

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install inkscape

sırasıyla kodları terminalde çalıştır.ayrıca sitesinde flatpak sürümüde mevcut.

Ayrıca scribus var. onu da ppa olarak aşağıdaki gibi kurabilirsin;

sudo add-apt-repository ppa:scribus/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get scribus

gene sırası ile terminalde çalıştır.

(Yunusemre Şentürk) #5

İnkscape Pardus repolarında barındırılmaktadır. Birçok svg işi için kullanmışlığım var.

( ◊◊◊◊) #6

Bahsettiğiniz uygulamalar dan sadece krita vektörel çizim aracı, GIMP vektörel çizim aracı değildir. Pardus’da Inkscape çoğunlukla vektörel çizim projelerinde kullanılıyor.

Saygılarla.

(M Cüneyt Aydin) #7

Inkspace, krita ve scribus’u deneyeceğim. Çok Teşekkür ederim

(M Cüneyt Aydin) #8

Krita’yı denedim. Pek memnun kalmadım. İnkspace’in ubuntu paketleri var. Lâkin indiremedim. Scribus’un Open Suse, Fedora gibi paketleri var. İkisinide denemek istiyorum. Yardımcı olur musunuz?

( ◊◊◊◊) #9

Inkscape’nin depoda olması lazım. Scribus ile basım ve matbaa işlemleri(dergi, broşür, kitap mizanpajı )yapılıyor.

(Yunusemre Şentürk) #10
sudo apt install inkscape

(M Cüneyt Aydin) #11

inkspace yazmışım :slight_smile: inkscape :slight_smile: MEğer pakette varmış… Teşekkürler