Pardus kullanarak programlama

Merhabalar öncelikle herkese. Bilgisayar programcılığı okuyorum ve bu dönem açık kaynak işletim sistemleri dersi görüyoruz. Hocamız pardus kullandırıyor. Java, visual basic vs gibi dillerde programlama yaptığımızdan (windows üzerinde) bize bir teklifte bulundu ve şöyle dedi; Eğer pardus kullanarak bir program yazarsanız ve çalıştırabilirseniz vize ve final yapmam, notunuzu programınıza göre veririm. Bende kabul ettim fakat açık kaynakta hangi editörler var ya da hangi dilleri kullanabilirim bir bilgim yok. Öyle geniş çaplı bir program yazmaya da gerek yok. Basit olarak çalışan programları nasıl ve ne üzerinde yazacağımı, nasıl çalıştırabileceğimi anlarsam kendi programımı da yazabilirim diye düşünüyorum. Şimdiden destekleriniz için teşekkürler.

1 Beğeni

sınırlı bilgim ile yazıyorum

pardusda her dilde programlama yapabilirsin

Qt 5.11 - Get the latest version of Qt today!
http://www.linuxandubuntu.com/home/8-best-ides-or-code-editors-for-linux

sanırım bu linkleri takip etmen gerekiyor.

1 Beğeni

perl, python, c, c++, java bunların hepsi olabilir. bunlar zaten yüklü sayılır.

Editör olarak çeşitli alternatifler var. emacs ya da xemacs vaktiyle kullandığımız editörler.

visualstudio ya bence bulaşmayın. yukarrdaki üçüncü link güzel.

1 Beğeni

Merhaba,

Pardus için çok fazla geliştirme ortamı var. Text editörlerden ziyade IDE kullanmanızı tavsiye ederim. IDE kullanarak yazdıklarınızı kolaylıkla debug edebilirsiniz.Kodu IDE üzerinden derleyip hataları ve çıktıları görebilirsiniz. Aşağıda kullanabileceğiniz birkaç IDE önerisi var:

MonoDevelop: C#, F#, Visual Basic .NET, C/C++, Vala dillerini tanıyor. Pardus’a kurmadım ama kurarsanız sorun olacağını zannetmiyorum. Paket yöneticisinde var.
Eclipse: Paket yöneticisinde mevcut. Java, C/C++ başta olmak üzere burada saymak istemediğim kadar çok dili tanıyor. Paket yöneticisindekini Java için denedim düzgün şekilde çalışıyor.
Netbeans: Java, C, C++, HTML/javascript dillerini tanıyor. Güzel bir geliştirme ortamı. Sitesinden son sürümünü indirip doğrudan kurabilirsiniz. Pardus üzerinde C++ için denedim sorunsuz şekilde çalışıyor.
Visual Studio Code: Sitesinden indirip kurabilirsiniz. Birçok dil desteği var. Paket yöneticisinde yok. Sorunsuz şekilde kuruluyor ama kullandığım bir IDE değil. Bununla ilgili çok bilgim yok.

Eclipse ve Netbeans’i tavsiye ederim.

3 Beğeni

python idle nasıl kurabilirim?
wing kurmaya çalışırken şu hatayı aldım.

dpkg: bağımlılık sorunları yüzünden wingide-101-6 paketi yapılandırılamıyor:
wingide-101-6 şuna bağımlı: libpango1.0-0 (>= 1.18.0), ama:
‘libpango1.0-0’ paketi kurulu değil.

dpkg: wingide-101-6 paketi işlenirken sorun yaşandı (–install):
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
Tetikleyiciler işleniyor: menu (2.1.47+b1) …
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
wingide-101-6

Şu şekilde yüklenebilmekte:

wget http://wingware.com/pub/wingide-personal/6.0.7/wingide-personal6_6.0.7-1_amd64.deb
sudo dpkg -i wingide-personal6_6.0.7-1_amd64.deb

Eğer masaüstü uygulaması olacaksa Lazarusdan daha pratiğini ve performanslısını bulamazsın. her ne kadar popüler olmasa da kendi alanında rakipsizdir. https://www.lazarus-ide.org/

4 Beğeni

Arkadaşlar iyi akşamlar, Pardus işletim sisteminde program yapabileceğimiz bir uygulama var mı?

Editör soruyorsanız; qtcreator, atom, pycharm, phpstorm … bissürü var.

Selamlar.

2 Beğeni

Eyvallah ustam cevap verdiğiniz için

Python, C/C++, Java gibi dillerde Linux için uygulamalar geliştirebilirsiniz.

C/C++ icin Qt öneririm. Platformlar arası çalışan uygulama yapmanıza yarıyor. Yani bir yazıyorsunuz, windows, linux, macosta çalışıyor.(hatta android, ios, embedded vs. Dahil)

Python da yine platformlar arası çalışan bir dil ve başlangıç için daha iyi ve kolay.

Arkadaşlar pardus ta kod yazma nasıl oluyor yardımcı olabilir misiniz?

Hangi dili biliyorsunuz ona göre ide bulursunuz ve yazarsınız. Kolay gelsin.

Python için Spyder IDE harika :+1:

sudo apt-get install geany kullanılabiir.

1 Beğeni

Python derleyicisi olarak Anaconda şuana kadar incelediklerimin arasında en iyisi, yeni Pardus’u kurdum. Daha öncesinde Ubuntu da sorunsuz çalşıyordu.

https://docs.anaconda.com/anaconda/install/linux

Python için pycharm profesyonel bir idedir. öğrenciler için ücretsizdir. Yani lisansını bedava alabilirsiniz. Öğrenci e-mail adreainiz bunun için yeterli olacaktır. kolay gelsin.

Çok zaman geçmiş üzerinden ama katkıda bulunayım, Eclipse in Pardus performansı win dekinden çok daha iyi.PES oynamak haricinde Windows açmıyorum desem yeridir, harika bir işletim sistemimiz var.

Ben Windows ta visual c# kullanıyorum. Pardus ta programlama yapmak istiyorum. Bu iş için hangi programı Pardus yüklemem gerekiyor

Kardeşim ben Vim editor ile html, python ve c++ yazıyorum ve üstelik reklendirmede var ama nano editör ’ de ama ben daha gelimiş editör istersen dersen Sublime Text var. bunlara bir alıştınmı bir daha bırakmasın.
Hoş geldin linux dünyasına.