Pardus kurumsal 5'i pardus 17'ye nasıl yükseltebilirim

merhaba, kurumsal 5 kde kullanıyorum. yeni çıkan pardus 17’ye nasıl yükseltebilirim. (yeniden kurulum yapmadan)
ilginiz için teşekkürler.

Banada böyle birşey lazım.
Şu anda önce pardusu kurup sonra windows kurduğum için açılışta windows ön yükleyicisi çıkıyor oradan seçim yapıyorum.

17 kursam grub gelecek, grubu kurmasam, windowstan easybcdyle 17yi gösterseö olurmu acaba?

Merhaba;
Bildiğim kadarıyla Pardus “Yuvarlanan Sürüm” değil. O sebepten yeni kurulum yapmanız gerekebilir.
Eğer /home u ayrı bir bölüme bağladıysanız çok sorun yaşamazsınız yeni kurulumda…

Selamlar.

Ayrı konuda olsa daha iyi olur ama kısa bir cevap vereyim. Eğer sonradan windows kurulduğu için grub gelmiyorsa, grub onarma diye bir olay var. Canlı usb ile başlatarak grubu onarabilirsiniz. Google arama yaparsanız yeterli bilginin geleceği kanaatindeyim. Pardus’ta da aynı yöntem işe yarar mı bilemem ama Ubuntu kullanıyorken aşağıdaki yöntemle sorunumu çözmüştüm. Grub önyükleyicisini onarmak (yeniden kurmak) - Ubuntu Türkiye Wiki

https://wiki.manjaro.org/index.php?title=YUVARLANAN_SÜRÜM_(Rolling_Release)

Burası mütalaa edilebilir.

Selamlar.

PARDUS 17, PARDUS KURUMSAL 5.1 ile aynı sürüm değil. Ondan dolayı yükseltme yapamazsınız, yeni kurmak zorundasınız. İsterseniz diski bölün PARDUS 17’yi kurun PARDUS KURUMSAL 5.1 zaten güncel sistem, PARDUS 17 de güncel sistem. PARDUS 17 yeni olduğu için güncelleme yaptığınız da sisteminiz güncel uyarısı verir. İkisi bir birinden ayrıdır. Tıpkı GÜVENLİ KAMU ve ETAP SÜRÜMLERİ gibi.

17 den 18’e? nasıl yüklenecek acaba.?

Artık yuvarlanan sürüme geçme zamanı geldi. Home klasöründe birşey değiştirmeyecek nasılsa. Arkada root içinde home harici ne yaparsa yapsın. Bence çok zor olmaması gerek. Android nasıl yapıyor. Değiştirilecek dosyaları bul değiştir yaz çiz sil. Kişi /usr klasörüne uygulama kurmuş bırak kalsın. Sen sistemini güncelle geç. Bu mantıkla Linux sistem güncellenir ve kullanılır bence.

Ben ilk açılışta grub istemiyorum.
Windows önyükleme menüsü çıksın oradan ayarlıyayım istiyorum. Easy bcdyle değişiklik yapma şansım oluyor.
Öncesinde sırf bunun için önce pardus sonra win yüklemiştim.
Şimdi tekrar winle uğraşmak istemiyorum.
Pardus 17 yükliyeyim ama grub yüklemiyeyim windows önyükleyici kalsın istiyorum.

Kurulumda Grub kurmak istemiyorsanız Hayır seçeneğini seçerek kurulumu tamamlayıp, Windows üzerinden easybcd ile yeni ayarlarınızı yapıp kullanabilirsiniz.

2 Beğeni

@muzo Yuvarlanan sürüm desteği olmadığı için bu işlemi şuanlık yapamazsınız. Belki ilerleyen sürümlerde bu özellik gelebilir. :grin:

1 Beğeni

Merhaba;
Android bunun için bir örnek olmasa gerek çünkü o sadece uygulamaları güncelliyor. İşletim sistemini veya çekirdeği güncellemiyor.
Piyasada root atmak denen kavramla işletim sistemi güncellemesi yapılıyor diye biliyorum.

Selamlar.

1 Beğeni

Merhaba;
Bazı yuvarlanan sürüm dağıtımlardan (rolling-release) aşağıda bahsedilmiş.

https://www.slant.co/topics/6289/~rolling-release-linux-distributions

Selamlar.

1 Beğeni

Ali Bey Android cihaz kullanıyorsunuz tahmin ediyorum ve cihazınıza hiç güncelleme gelmedi mi geldiyse de minik güncellemeler gelmiş olsa gerek. Ben 1.2 gb sistem güncellemesi ile çekirdek dahil her şeyin değiştiğini ve kişisel uygulamalarımın ayarlarımın masaüstü arkaplanına kadar her şeyin aynı kalarak güncel sürümün kullanıldığını bizzat kendim test ettim. Android elbette en iyi örnek olmayabilir. Lakin bir sayfa paylaşmışsınız Linux dağıtımlarının olduğu. Örnekleme bu şekilde daha mantıklı olmuş teşekkürler.

1 Beğeni

Pardus 17’yi kurarken Grub’ı disk başına(ÖR: /dev/sda) değil Pardus’u yüklediğiniz bölüm başına (ÖR: /dev/sda3) kurarsınız. Daha sonra EasyBcd menüsünde Pardus 17’yi Windows önyükleme menüsüne ekleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Merhaba;
Kusura kalmayın, bendekinin tamamen sistem güncellemesi yatığına hiç şahit olmamıştım. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Selamlar.

1 Beğeni

merhaba,
tüm yorumlar için teşekkürler sanırım biraz daha beklemeliyiz.

herkese selam

1 Beğeni

teşekkürler mehmet nuri öztürk

1 Beğeni

Easybcd den grub2 şeklinde oluşturunca,

Minimal bash like line editing is supported. For the first word TAB list possible command completions. Anywhere else TAB lists the possıble completions of a device filename.

Diyor
Grub, syslinux seçince hiçbirşey gelmiyor.

1 Beğeni