Pardus kurumsal çkys

Teşekkürler Aydoğan bey.
Windows tada aynı sorunun var olduğunu gördüm. (Masa üstü uygulaması çalışırken web modülüne giriş yapılamıyor)
Bende yazılım destek birimine ilettim. Bekleyip görelim.

Arkadaşlar sorun Aydoğan beyinde bahsettiği gibi java güncellemesinden kaynaklanıyormuş.

Windows ta kurulu java yı kaldırarak yerine jdk-8u101-windows-i586.exe sürümünü kurdum ve ebys ye elektronik imza ile giriş yaptım.
Linux versiyonu içinde hafta sonu deneme yapar neticeyi buradan paylaşırım.

Merhaba;
oracle java 8u131 i denediniz mi?
Deneyip çalışmadığını görüp 8u101 mi kurdunuz?

Başarısız bütün denemeleri hep oracle java 8u131 ile yapmıştım hocam.
Geçen sene çalışan java sürümünün yedeği vardı. Onunla tekrar denedim ve bütün modüller tekrar çalışmaya başladı.
Bakanlık yazılımcılarının, sistemleri javanın yeni sürümüne göre güncellemeleri gerekiyor. Aksi halde sorunsuz çalışan bir versiyonda güncellemenin kapatılarak kullanıma devam edilmesi gerekir.
Saygılar.

Arkadaşlar oracle java 8u66 versiyonu ile ilk denememi yaptım.
Sağlık Bakanlığına ait ÇKYS, TSİM ve EBYS (elektronik imza ile) modüllerini çalıştı. e-devlet uygulamasında sorun çıktı.
Tekrar format atarak pardusu yeniden kurdum. (Yüklü eklentileri kaldırmakta zorlanıyorum, format atmak daha kolay geliyor)
oracle java 8u112 versiyonu ile tekrar deneme yaptım
ve bingo…
ÇKYS, TSİM, EBYS VE E-DEVLET SORUNSUZ ÇALIŞTI.
Küçük bir video çektim.
Pardus test

1 Beğeni

Merhaba abi, oracle java 8u131 in kurulumunu nasıl yaptın? Ben yapamadım, rica etsem yardımcı olur musun ?

Öncelikle şunu belirtmeliyim.
Java 8u131 sürümü kurumsal olarak kullanmakta olduğumuz çkys, tsim ve ebys modüllerini çalıştırmıyor.
Dolayısıyla ben hali hazırda 8u112 versiyonunu kullanıyorum. Bu arada Firefox sürüm numarasıda 50 üzeri ise java desteği yok demektir.
Yani öncelikle firefox sürümünü kontrol etmeni ve ihtiyacını karşılayacak java versiyonuna karar vermeni öneririm.
Kurulum işlemi ise şu şekilde:
(Pardus KDE Sürümü 5.1 (64-bit) ve firefox sürüm 50 ye göre tariftir)
Firefox Java güncelleme işlemine başlamadan önce Pardus ile beraber kurulu gelen Java sürümlerini kaldırmamız gerekiyor.
Konsol ekranına aşağıdaki komutları tek tek vererek kurulu Java sürümlerini kaldırıyoruz.
sudo apt-get autoremove openjdk*
sudo apt-get autoremove openjre*
sudo apt-get autoremove icedtea*
sudo apt-get autoremove libgcj*

Firefox Java Güncelleme
http://ftp.osuosl.org/pub/funtoo/distfiles/oracle-java/ adresinden
jre-8u131-linux-x64.tar.gz ve jdk-8u131-linux-x64.tar.gz sürümlerini indiriyoruz.
Download klasöründe iken jre-8u131-linux-x64.tar.gz dosyasına sağ tıklayarak Çıkart > Arşivi
Buraya Çıkart.
Daha sonra F4’e basın, ekranın alt kısmında açılan
konsol ekranına;
sudo su
yazın Enter tuşuna basın ve şifrenizi girin. Daha sonra konsolda;
mkdir /usr/local/java
cp -rf jre1.8.0_131/ /usr/local/java/
ln -s /usr/local/java/jre1.8.0_131/lib/amd64/libnpjp2.so /usr/lib/mozilla/plugins/
komutlarını sıra ile çalıştırın. Firefox tarayıcısında adres bloğuna about:addons yazarak çıkan
ekranda Yan Uygulamalardaki Java™’yi Her zaman etkinleştir seçeneğine getirin.

Oracle JDK Yükleme
jdk-8u131-linux-x64.tar.gz dosyasını sağ tıklayarak buraya çıkar diyoruz sonra jdk1.8.0_131
klasörüne giriyoruz Konsol açık değilse F4 tuşuna basın, çıkan konsolda;
sudo su
pico /etc/apt/sources.list
yazın. Çıkan ekranın 3.satırına
deb Index of /debian jessie main contrib
komutunu yazıp Ctrl+X tuşları ile çıkın , soruya E (evet) diyin.
Bulunduğun jdk1.8.0_131 dizininden çıkarak Dolphin ile tekrar Downloads dizinine dön,
apt-get update && apt-get install java-package && exit
make-jpkg jdk-8u131-linux-x64.tar.gz
komutlarını sıra ile çalıştırın. Bu işlem birkaç dakika sürecektir. Daha sonra;
sudo dpkg -i oracle-java8-jdk_8u131_amd64.deb
yazarak oracle java kurulumunu tamamlayınız.

Kolay gelsin.

Merhaba;
https://www.java.com/tr/download/help/firefox_java.xml

52 ve üzerine destek yok.
Ben 51 kullanıyorum.

Selamlar.

Merhaba;
Elinize zihninize sağlık.
Güzel bir tesbit oldu.

Selam ederim.

Biz teşekkür ederiz Ali bey.
Versiyonları tek tek deneyerek bu kanıya sahip oldum. Haklısınız firefox’un en son 51.0 versiyonuna java desteği verilmiş.
Şimdi sırada java sürümlerini tek tek test etmeye çalışacağım. Hali hazırda 112 versiyonunun çalıştığını test etmiş oldum. 131’in sorunlu olduğunu biliyorum. Aradaki versiyonları test edip bilgi vermeye çalışacağım.
Bu arada şunu merak ediyorum.
Gerekli pluginleri kurduk, güncellemeleri yaptık, sistemin (pardusun) ihtiyacı karşıladığına kani olduk. Çalışan sistemi tekrardan aynı makinaya veya farklı makinalara dvd den veya usb bellekten kurulabilir şekilde iso formatında yedek almak mümkünmü dür?

1 Beğeni

Merhaba;
Evvela Süleyman bey tekraren tebrik ediyorum. Çok ciddi bir gayretiniz var.
Devamını dilerim.

İkinci olarak; iso oluşturmak için kurumsal olarak clonezilla’yı övüyorlar.
http://www.musabyardim.com/clonezilla-ile-imaj-olusturma-ve-imaji-geri-yukleme/

Şahsi olarak da Redo Backup & Recovery programının güzel olduğunu söyleyenler var.
http://www.musabyardim.com/redo-backup-recovery-ile-sistem-yedekleme/

Selamlar.

1 Beğeni

Milli ve yerli işletim sistemimizin işlevselliğini ve önemini öncelikle biz yöneticiler kavramalıyız ki çalışanlarımıza da örnek olalım.

Yöneticiler Linux bilseler ve kullansalar bu ülke bir ayda Linux’a geçer kanaatindeyim.
Fakat yöneticilerin çoğu Linux 'tan o kadar uzak ki çoğu Linux’u öcü sanıyor.
Hatta okullarda akıllı tahtalarda Pardus’u açmak için Klavye takmaya bile cesaret edemeyenlerin sayısı % 98’lerde.
Sinop MEB Pardus’a geçti. Demek ki istenirse oluyormuş.
2011 öncesi en az 15 kadar kurum ve kuruluş, üniversiteler dahil Pardus’a geçmişti. Windows için verilen program paralarının bir kısmı verilse eksik bir program kalmaz. Mesela PARDUS için MEB DYS çıktı. Ve sorun halledildi.

En büyük problem linux üzerinde çalışan meslek gruplarına yönelik paket programların olmaması. Muhasebe için turkuaz projesi devam etseydi bugün linux çok farklı yerde olurdu diye dusunuyorum.

Ali hocam cevap için teşekkürler.
Her iki uygulamayıda AIOBOOT uygulamasına entegre ettim. Redo Backup ile yedek aldım. Yaklaşım 8 gb boyutunda bir imaj yedeği oluştu. Yalnız bu uygulamalar öncesinden aşina olduğumuz Norton Ghost ve Acronis True İmage tarzında diskin imajını almaktalar. Benim arzum ise kurulu sistemin tekrar dvd veya usb den boot edilip kurulabilir şekilde yedeklenmesi idi.

Süleyman bey Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü EBYS Birimi EBYS web teki java problemini gidermiştir.Şu an Mozilla Firefoxta ile Ebys E-imza ile çalışmaktadır.Kolay gelsin

Firefox 52 öncesi kullanalım.Java yüklemelerini de versiyon kısımlarını indirdiğiniz versiyona göre değiştirerek aynen aynen uygulayalım.

Evet.
Windows 7 ile (javayı 8u131 sürümüne güncelleyerek) https://ebys.saglik.gov.tr adresinden elektronik imza ile giriş sorunu çözülmüş.
Pardus ta ise sorun tam çözülmüş değil.
Pardustaki javayı 8u131 sürümüne güncelleyip giriş yapılmak istendiğinde aşağıdaki hatayı veriyor. Dün ve bu sabah giriş yapamadım. Sonrasında tekrarlayınca giriş yapıldı.

Ebys birimindeki arkadaşlarda teyit etti.Bende Pardus 17 de Mozilla 51.0.1 (64 bit) ile şu an bende açtı.

Aydoğan bey pardus 17 ile beraber gelen firefox ESR 52.2.0 sürümü ile beraber geliyor ve icedtea plugini kaldırmadan oracle javayı kurunca java sürekli çöküyor. Sanırım siz kurulumla beraber gelen sürümü kaldırarak 51.0.1 sürümünü yüklemişsiniz.
KDE 5.1 de firefox opt dizininde bulunuyor, bu 17 sürümde ise yerini tam olarak bulamadım. USR/SHARE dizininde firefox-esr dizini var. 51.0.1 sürümüne dönmek için firefox-51.0.tar.bz2 dosyasını zipten çıkarıp opt dizinine atmak yeterlimidir.