Pardus kurumsal çkys

Süleyman Bey KDE 5.1 de firefox opt dizininde yükseltme ve eski sürümü kullanma çok kolay oluyordu.Pardus ekibi umarım o şekilde tekrar yaparlar. Ben şimdilik firefox-51.0.tar.bz2 dosyasını zipten çıkarıp opt dizinine attım.Oradan da masaüstü kısayol yaptım.Şimdilik böyle idare ediyorum.

5.1 görsel arayüz basitliği ve kullanım kolaylığına istinaden 17 sürümü çok karmaşık geldi. Doğal olarak 5.1 e geri döndüm. Firefox’u 51.0 a düşürdüm java 8u141 versiyonu kurdum. Diğer yapılandırmaları yapıyorum. Sorun çıkmazsa bununla devam edeceğim.
Not: Kurumda kullanmakta olduğumuz lexmark mx710 model ağ yazıcısı sürücüleri 5.1 te otomatik olarak yükleniyor 17 sürümünde ise yazıcı modelleri bayağı bir eksikti.

Hocam maalesef bende laptopta Kurumsal 5.1 e geri döndüm.Pardus 17 de laptopta en ufak wifi bile bağlanamadım.Ağları görüyor ama bağlanmıyor.Pardus ekibinden cevap beklemekteyim.Driver problemleri zamanla giderilir inşallah.

Yapılandırmaları bitirdim. Güncelleştirmeleri yüklüyor. Kurum olarak vpn ye geçtik. Transfer hızımız şimdilik çok düşük.
ebys de java 8u131 ile başlayan elektronik imza problemi 8u141 ile de devam ediyor. Sorunsuz olarak 8u121 ile çalışmıştı. Sorunun kaynağı pardus’mu yoksa Bakanlıkmı anlamadım. Aynı durum windows7 de sorunsuz çalışıyor.

Firefox 51 versiyonuna çakmak için Pardus 17 Firefox Güncelleme/Sürüm düşürme - Yükleme ve Kaldırma - Pardus Forumları - TÜBİTAK ULAKBİM Cüneyt Beyin paylaşımı ile eskisi gibi yaptım.Kolay gelsin.

Sağlık Bakanlığı ÇKYS için ckys.jnlp programı yayınladı. Bu programa buradan veya buradan indirilebilmektedir. Bu dosyayı çalıştırmak istediğimde ise hata almaktayım. Ekran görüntüsünü aşağıya ekledim. Aynı uzantıda Labris güvenlik duvarının programı var, sorunsuz çalışmaktadır. Firefox tan ÇKYS sorunsuz açılmaktadır. Bilgisayarımda Pardus 17 yüklü. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olacağım. Selamlar , iyi çalışmalar.

@mcanatan Bey, Pardus çıkış vermiyor galiba… Java ile problemimiz yok. Takipteyiz…

Musa ilginize teşekkürler. Bu durumda ne yapabiliriz acaba?

java sürümü ile ilgili bir problem olabilir eski sürümde çkys çalıştırıldı.

1 Beğeni

Hocam 7.80 sürümünü denedim çalışmadı acaba Pardus 17.0 ile alakalı bir problem olabilir mi?

1 Beğeni

1.79 çkys çalışıyor. istersen bağlantı ver beraber bakalım

1 Beğeni

@levent Bey Pardus 17 üzerinden mi çalıştırdınız? Daha fazla bilgi verebilir misiniz? Ayrıca ben 7.80 altını denemedim. Yani 7.79 denemedim. Vaktim olursa deneyeceğim teşekkürler.

1 Beğeni

Bende daha önce java 8.44 kuruluydu. Levent Bey pardus 17’ye java 7.79 versiyonunu kurdu. Ve ÇKYS uygulaması sorunsuz şekilde açıldı. Levent Bey’e çok teşekkür ediyorum.

1 Beğeni

Sürüm kaynaklı bir problem olabilir. Sadece Pardus değil diğer linux dağıtımlarında da karşılaştığım bir problem. Fakat elimde olan 7.79 ile çalıştırabilirsiniz.

1 Beğeni

Dosyayı indirmeden firefoxtan T.C. Saglik Bakanligi Cekirdek Kaynak Yöim Sistemi - WebUtil linkinde çalışmaktadır.