Pardus Mağaza ( ~beta sürümü yayınlandı)

Parçalama arızası segmentation fault büyük bir problem, ben burda aynı sorunu üretemedim, sisteminiz güncel mi, dde kontrol merkezinden güncelleyin eğer güncel değilse.

1. Sistem her daim güncel.
  2. Bilgisayarı yeniden kurdum. Daha önce beceremediğimden konu olarak açtığım ve çözümlenen yolla yazıcımı (HP LaserJet M11332 MFP) kuramadım. HPLIP i de kaldırdım yeniden kurayım dedim problemlerle karşılaştım.
    İngilizcem çok çok zayıf. Bir yerlerde “root” olmadığımdan olmadığı ile ilgili hatalar aldım. Mevcut kullanıcı adım ve parolamı kabul etmedi. Bende root şifresi belirledim. HP den indirdiğim HPLIP ile yazıcımı kurdum.
  3. PlayOnLinux kurdum. Çocuk FORTNITE diye tutturdu, kurmayı denedim olmadı. Wine yi 3.10 'a yükseltmeyi denedim, debian’a ait depoları ekledim, ama yine de FORTNITE kurulmadı. (meğer linuxta çalışmıyormuş!). Tabi bu arada güncellemeler yaptım. Bu arada source.list şöyle:
  4. En son Pardus Mağaza çalııyordu. Güncelleme bildirimi belirdi, ben de hemen güncelledim.
  5. Pardus Mağazanın açılmaya çalışırken kapandığını, uç birimde açmak istediğimde ise yukarıdaki iletide yazdığım uyarıyı verdiğini gördüm.

(Büyük ihtimalle hatanın sebebi: Eklediğim Debian depoları Pardusun bina edildiği Debian sürümü ile uyumlu değil. Dolayısıyla güncellemede sürüm farkından dolayı “Parçalama arızısı” oldu.)

1 Beğeni

@HaYaLDiR

Hasan bey,

benzer bir sorun oluşturabildim gibi sanki acaba aşağıdakileri sırayla yapıp bana geri dönüş yapmanız mümkün mü eğer sonuç aynı ise sorunu bulmuş olabiliriz;

sudo nano /usr/share/pardus/pardus-store/config.ini

içeriği şu şekilde düzeltin:

[General]
animate=true
ratio=5
update=true
daha sonra terminalden önce;

/usr/bin/pardus-store

açılsa bile kapatın.

Sonra yine terminalden;

sudo /usr/bin/pardus-store

geri dönüşünüzü bekliyorum.

1 Beğeni

/usr/share/pardus/pardus-store/config.ini dosyasını yazdığınız gibi düzenledim (Sadece son satır eksikti).

/usr/bin/pardus-store yazdığımda aşağıdaki ekran beklemede kaldı:
Pardus%20Magaza%203
sudo /usr/bin/pardus-store yazdığımda ise aşağıdaki ekrandan sonra kendiliğinden kapandı:
Pardus%20Ma%C4%9Faza%204
Terminalde ise “Parçalama arızası” yazdı.

1 Beğeni

Bu arada unuttuğum bir durum söz konusu. Etkisi olur mu bilmem.
BleachBit uygulamasını zaman zaman yönetici olarak çalıştırıyorum.

1 Beğeni

Hocam bende XFCE kullanarak alıyorum aynı hatayı. Dediklerinizi yazdım fakat onlarda işe yaramadı.
“Parçalanma Arızası”
Bende yaklaşık iki gün önce “sudo apt autoremove” yazmıştım. Ondan olabilir mi?

Saygıyla

Enes bey,

Sizde şunu deneyin;

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt update
sudo pardus-store

Tutarsız bişiler var, ya geribilidirmlerde yanlışlıkla eksik bilgi veriliyor, ya ben tam benzeri ortamı oluşturamıyorum.

Selamlar.

1 Beğeni

Hocam maalesef işe yaramadı. Yine aynı hata. Çözüme ulaşmak için size hangi bilgileri vermeliyim?
Sorunum da şu belki anlaşılmamıştır; Pardus Mağaza´ya bastığımda şifreyi giriyorum, önbellek güncelleniyor falan yazıyor sonra kapanıyor.
Bu arada ben Pardus Mağaza´da program başlatıldığında “otomatik güncellemeleri kontrol et” seçeneğini açmıştım.

Saygıyla

Yaptıklarımı yukarıda anlatmıştım. Özetle yeniden (İhtiyaç duyulan bölümü hatırladığım kadarıyla genişletebilirim);

1. xfce 17.2 kurdum.
  2. dde masaüstünü konsoldan kurdum.
  3. Pardum Mağaza üzerinden Chromium ve O.A.D. (oyun) kurudum.
  4. BleachBit kurdum ve yönetici olarak zaman zaman çalışırıyorum.
  5. Evdekilerin isteği üzerine MS Ofis ile menü örtüşmesinden dolayı WPS ofis kurdum (PC de Windows kurulu değil)
  6. Yazıcı kurulumu ile ilgili sıkıntı çektiğim için Debian depolarını ekledim (çözümün parçası oldu mu fikrim yok). HPLIP sitesinden kurudum.
  7. Bu arada yönetici şifremi kabul etmedi. İllede root şifresi istedi. Kurulumda Root şifresi falan istemedi/girmedim. Webden baktım root şifresi oluşturdum/değiştirdim.
  8. Çocuk Fortnite oynamak istediğini söyledi. PlayOnLinux üzerinden denedm olmadı, Wine yi 3.10 sürümüne yükseltmek için ilgili web sayfasını referans alarak depo ekledim ve yüksettim.
  9. Her uyarı/bildirim çıktığında gecikmeksizin sistemi güncelledim.
  10. En son güncelleme bildiriminde sadece Pardus-store vardı. bunu da gerçekleştirdim.
  11. Bahsettiğim durum (Pardus Mağaza açılmama / Parçalama hatası) oluştu.

Çözüm adına;
Geribildirim için neyi atlamış olabiliriz?
Geribildirim için rapor oluşturabilecek bir komut var mı?
Hata içerebilecek muhtemel dosya varsa incelemeniz için gönderebilirim.

Yukarıdaki bir iletinizde

demişsiniz. Gerçekten halledilmesi gereken önemli ve öncelikli bir mesele ise ve gerekli görülürse uzaktan oturum açabilirsiniz.

2 Beğeni

Yukarıda son yazdığım paragraf pardus adınaydı. Eğer “büyük problem” pardus adınaysa sistemi çözüm için bekleteceğim. Benim için sıkıntı yok. Kişisel bilgisayarım ve ihtiyaç halinde yeniden kurabilirim.

1 Beğeni

Sağolun Hasan bey, yarın da ben evdeki laptop a benzer senaryoları deneyip yakalamaya çalışacağım. Segmentation fault büyük bir problem ama çözümü basit yeterki hangi noktada oluşuyor o bulunsun. Sıkıntı şurda yaptığım denemelerde ben aynı sorunu oluşturamıyorum oluştursam çözüme ulaştırırım Allah ın izniyle.

Emeği geçen herkese, ilerde mağazanın stabil sürümüni kullananların duasından pay düşer hiç merak etmeyin. Elin gavuruna bile ihtiyacımızı gören bir programı kullanfığımızda helal olsun diye dua eden bir milletiz. Umarım o paydan bize de düşer.

Geri bildirimler için teşekkürler, Pardus böyle güçleniyor …

3 Beğeni

Parçalama arızası alanlar şunu bir deneyebilir mi;

https://files.fm/f/ca5s8b2s

2 Beğeni

Ne güzel demişsiniz hocam.

Son gönderinizde ki dosyayı kurmak için Pardus Mağaza´yı silmemize gerek var mı?

Son gönderinizde ki dosya açıldı hocam.
Allah razı olsun

Saygıyla

2 Beğeni

Her şey vatan için. Selam ve dua ile…

1 Beğeni

İşlem tamam. Pardus Mağazanın açılmasında ve kullanılmasında sıkıntı yok. Elinize sağlık.

1 Beğeni

Hocam deb paketi çalışıyor lakin ben acaba olur mu diye
çalışan Pardus Mağaza´yı silip (bkz. sudo apt remove pardus-store sudo apt autoremove)
tekrardan depolardan yükledim. Çalışmadı.
Sebebi ne olabilir hocam?

Kolay gelsin
Saygıyla, hayırlı günler

Yenisini evde hazırladım depoya sürülmedi de ondan 0.0.23~alpha sürümü arızalı olan benim paylaştığım 24 versiyonu . Yarın ilk iş yayınlarız.

Selamlar.

2 Beğeni

bendede şifreden sonra uygulama listesi getiriliyor yazarak hemen kapanıyorhttp://forum.pardus.org.tr/uploads/default/original/2X/a/a6d1c3cd59a59ec5c6d76ea7be6c6bae4291c43d.png aynen hasan yaldır arkadaşın bahsettigi gibi

1 Beğeni

@dozerci Hocam bu işinize yaramadı mı?

1 Beğeni

son güncellemeden sonra yani bugün 25 06 2018 magaza düzeldi,

2 Beğeni