Pardus Mağaza ( ~beta sürümü yayınlandı)

@edge35 bu bilgiyi vermeniz iyi oldu minimum pencere ölçülerini daha düşük çözünürlükler için optimize çalışmasına başladım sayenizde teşekkürler.

İşte bu beklediğimiz ve işimize yarar bir geri bildirim.

Selamlar.

2 Beğeni

Yunus Emre Bey, 17.2 XFCE arayüzde kurulum yapıldığında program kısayolunu “Donatılar” bölümüne atıyor, halbuki Synaptic veya Paket Güncelleyici araçları “Sistem” bölümü altında. Bu nasıl ayarlanıyor kendimizin mi ayarlaması gerekiyor bilmiyorum ama sadece bilgi vereyim dedim.
İyi çalışmalar.

1 Beğeni

VirtualBox ortamında DDE masaüstü ortamında sıfır kurulumda görüntüdeki taşmalar mevcut. Ayrıca VirtualBox eklentilerinin kurulumu için gerekli ek paketler(gcc make …vs.) kurulu halde hazır olmadığı için direk olarak eklentileri kurmak bazı yeni başlayanlar için ya da denemek isteyenler için sorun yaratabilir. Ayrıca arayüz ile kurulumda depo bağlantısı olmasına rağmen APT yapılandırılırken kurulum hatası oluşmakta. Arayüzsüz kurulum yapıldığında herhangi bir kurulum aşamasında hata oluşmamakta.

Klasik programcı mantığı ile benim bilgisayarımda çalışıyor senin bilgisayarında sorun vardır yada kurmayı becerememişsin tarzında bir işleyişin bu tarz projelerde olmaması gerekir. Ayrıca topluluk etiği yazışma etiği , eleştiriye açık olma gibi bazı kavramlar var. Nedense yazdığım her yorumda veya açtığım her konuda bir türlü kavramları göremiyorum sizde. Neyse buda bu forumda son mesajım olsun :wink:

1 Beğeni

Aynı koşullarda bende çalışıyor arkadaşım, koşulları vermeden ekran görüntüsünde ne anlamamam gerekiyor…

Bu nedir yahu hanım arkadaşlar gibi trip atılmış. Ben müneccim miyim, koşulu yazcacaksınız ki bizde yeniden oluşturup düzelticez. O nedenle alpha yayınladık. Bugları olcak tabi ki. Bunları kabullenmişiz ki ortam oluşturuyoruz.

Tek resimden aaa dur la komple menüleri yanlış yazmışım komple menüler bozuk. Bunu mu anlatıyor olay.

Bizleri çok büyütmeyin gözünüzde, bizde insanız.

Selametle.

2 Beğeni

@arif beyde olduğu gibi MEB engeline takılmış durumdayım. Uygulama penceresinde “Birşeyler rast gitmedi! İnternet bağlantınızı kontrol edin.” yazıyor.

sinan@pardus:~$ sudo pardus-store
[sudo] password for sinan: 
"Operation canceled"

M.E.B.'de çalışan öğretmen arkadaşlar olarak @oktay454 beyin dediği şekilde Web Filter Classification Rating Request | FortiGuard adresine bildirim bırakalım. Aşağıda M.E.B.'in kendi yaptığı örnek mevcut. Site adı kısmına http://193.98.140.197/ yazalım.

Ayrıca guvenliinternet@eba.gov.tr mail adresine http://193.98.140.197/ adresinin Pardus-Mağaza uygulamasında kullanıldığını ve engelin kaldırılması ile ilgili bir talep de oluşturalım. Ne kadar çok bildirim yaparsak o kadar hızlı sonuç alırız.

1 Beğeni

Programdaki ve Pardustaki hatalar için otomatik bir geri bildirim sistemi var mı? Ve ya oluşturulabiliyor mu? Bazı diğer dağıtımlarda bir sorun meydana geldiğinde bir diyalog penceresi çıkıp söylüyordu, geri bildirim yapılsın mı diye. Pardusta hiç karşılaşmadım. Aslında böyle bir şey olsa büyük oranda faydası olur diye zannediyorum. Tabi işin arka planını bilmeden konuşuyorum. Bilmediğim şeyler olabilir.

1 Beğeni

@ogretMAN hocam ben gönderdim hatta geri dönüş de oldu IP sorguladığımda kategorinin “Information Technology” olduğu da görünüyor. (Web Filter Lookup | FortiGuard) . Yani fortiguard kategorilendirmeyi yapmış ama halen sorun devam ediyor.
Muhtemelen bakanlık tarafından sertifika ile ilgili bir işlem yapılması gerekecek.

2 Beğeni

Sıkıntı çözülmüş. Teşekkürler.
Yalnız acaba uygulama daha sonradan boyutlandırılabilir, tam ekran yapılabilir falan olsa daha iyi olmaz mı? Şahsi görüşüm :smile:

1 Beğeni

alt tuşuna basılı tutarak fare sağ tık ile boyutlandırılabiliyor, özellikle tam ekran istemedik (şimdilik)

1 Beğeni

Bilgilendirme için teşekkürler.

• Bir de normalde de eğer başka bir uygulama güncelleme falan yapıyorsa bir diğer uygulama program kuramıyor, belli işlemleri yapamıyor. Şimdiye kadar bunla ilgili bir yenilik de görmedim. Eğer pardus mağazada eğer işlem böyle bir şekilde yapılamıyorsa kuyruğa alıp diğer işlemler bitince kendiliğinden devam etme gibi bir özellik gelirse fark oluşturacağı kanaatindeyim. Şundan bahsediyorum:

myilmaz@pardus:~$ sudo apt upgrade
    E: /var/lib/dpkg/lock kilidi alınamadı - open (11: Özkaynak geçici olarak kullanılamaz durumda)
    E: Yönetim dizini (/var/lib/dpkg/) kilitlenemiyor, başka bir işlem tarafından kullanılıyor olmasın?

• Bir de kurulum yapılırken ne kadarının yapıldığı hakkında bir çubuk (%47 bitti gibi) bir şey olursa da iyi olur.

1 Beğeni

ilk dediğiniz için uyarı metni yenilendi upgrade edin, ikinci dediğiniz zamanla olucak inşallah. Şuan anket meselesi ile uğraşıyorum bir saate yeni versiyonu yükleyebilir olacaksınız. Daha bir çok özellik var burada kullanamadığınız; bozuk repo adreslerinin düzeltilmesi, sadece applicationlar değil developerlar için gerekli kütüphanelerin yüklenebilmesi, gelişmiş modu cacheleme aralıklarının ayarlanabilmesi… daha var da var yazıyoruz yavaş yavaş.

Selamlar.

2 Beğeni
  • Başlayan bir kurulumu da yarıda bırakma/iptal etme de eklenebilir.

Uygulama güncel halde. Farklı olduğunu farkettim de o sırada PyCharm’ı kuruyordum pardus mağazadan. Dolayısıyla pardus mağazadaki uyarı metni yerine terminalden aldım :sweat_smile: Bahsetmeye çalıştığım böyle olunca uygulamayı yüklememek yerine kuyruğa alıp, işlem yapılabilir halde geldiğinde yüklemesiydi.

Kolay gelsin, sabırsızlıkla diğer özellikleri de bekliyoruz.

1 Beğeni

Problem veya eksik olarfak şöyle bir durum var;

Arama alanına yazdığınız kelimelerde arama işlemi sadece program isimleri taranarak gerçekleştiriliyor. Örnek olarak; bir e posta uygulaması olan Geary’e arama üzerinden ulaşmak için “mail” veya “posta” yazdığıınız zaman değil “Geary” yazdığınızda ulaşabiliyorsunuz. Bu da eksik bir durum. Aramanın uygulama açıklaması içeriklerini de tarayabilmesi gerekir. Bu da ileride uygulama sayısının artmasıyla birlikte ortaya çıkabilecek aranılan uygulamayı bulmak için geçirilecek süreyi azaltır.

Kolaylıklar dilerim.

3 Beğeni

Merhaba @efeyaryukey bey, dediğinizi şu şekilde yapabiliriz, arama filtresine katedori de eklenir, örneğin pycharm yerine “development” yazarak (de… diye başlayınca mevcut kategoriler arasından süzer gelir). development categorisinin hepsini + dev ile başlayan uygulamaları getirir. Sıkıntı şurda, sizin anlattığınız senaryoda öyle bir ROLE (görev yada model) hafızada tutulmadığı için zaten aramasını yapamayız, altyapıda bir takım değişiklikler yapmak gerekiyor(yapılmayacağı anlamına gelmiyor fakat zor olacaktır), benim dediğim durumda da Türkçe arayamazsınız “geliştirme” gibi. Ancak dönütünüz güzel, bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum ileride üzerine düşülmesi için fikriniz üzerinden githubda issue açacağım, teşekkürler.

Düzeltme:

issue eklenmiştir:

3 Beğeni

Pardus 17.2 DDE kullanıyorum, dün girebilmeme rağmen bugün pardus mağaza açılırken “Bir şeyler rast gitmedi, internet bağlantınızı kontrol ediniz.” diyerek hata veriyor. İnternet bağlantımda bir sorun yok, neden açılmadığını çözemedim. (Dün açılıyordu.)
Saygılarımla

1 Beğeni

son güncellemeden sonra magazamız internet baglantısı ile sorun yaşıyor galiba

alpa yerine de deneme derseniz benim gibi az bilenler için iyi olur
emeginize saglık işte son kullanıcının hayalindeki program magazayı yükler yüklemez crohimium tarayıcıyı yükledim yabancı dil olarak kuruldu acaba direk türkçe kurulabilirmi

3 Beğeni

Bende de internet problemi diyor ve kapanıyor.

1 Beğeni

Merhabalar,mağazayı çok beğendim ve gayet kullanışlı ellerinize sağlık.Dün sorunsuzca girebiliyordum fakat bu gece jetbrains dan bazı editörleri yüklemeyi çalıştım tam beceremedim :grinning: daha sonra mağazaya gireyim ordan c++ için bir editör bulurum diye fakat şöyle bir sorunla karşılaştım;

Çaresizce mağazayı silip tekrar yükledim fakat hala aynı sorun devam ediyor.Yardım edebilirseniz çok sevinirim.Saygılarımla…

1 Beğeni

@rapunix bey sizin problem bir öncekilerle aynı yukardaki mesajları okursanız görürsünüz. Sebebi Mağaza dışında elle uygulama yüklemişsiniz ve bazıları yeni repolar eklemiş ya da siz eklemişsiniz, çözümü şu :

sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/*

2 Beğeni

Merhaba @dozerci bey, evet bu atladığımız bir konu olmuş sistem diline göre varsa dil paketi yüklemesi de yapmamız gerekiyor, en yakın sürede bunu çözeceğiz inş,

Genel olarak da arkadaşlar şuan ofiste değilim servera ulaşamıyorum sanırım sunucu sağlayıcımızla görüşmem gerekiyor. Çabuk geri dönütler için teşekkürler.

2 Beğeni