Pardus performansı

değerli arkadaşlar uzun zamöandan beri pardus ve windows 10 u aynı anda kullanarak iyi kötü ve birçok farklılık benzerlik ve kolaylıklşaarı sizinle paylaşmak istiyorum. bu testler exper marka asus onboard anakart intel n3050i celeron 2.16 ghz işlemcili pc ile test edilmiştir.

1. format veya yeniden kurulum windows hdd 30 dk ortalama
    windows sdd 15 dk ortalama
    pardus usb bellek 16 gb 45 dk ortalama
    pardus hdd 15 dk ortalama
    pardus sdd 5 dk ortalama

2. veri kopyalama kopyalama windows 30 gb veri usb 2.0-3.0 ortalama 1 buçuk ila 2 buçuk saat arası değişiyor.
    bilgisayar performansına göre değişiyor.
    pardus 30 gb veri 20 dk usb 2.0 ile

3. probram/yazılım kurma windows indir kur çalıştır. (okuma yazma bilen bir kişi kolaylıkla yapabilir.
    pardus kurulum sonunda debian sürümünü kurulu varsayarsak
    synaptic paket yönbeticisi exta ve parduıs store extra kurulum ve enaz orta düzeyde kod yazma bilgisi gerektirir.

4. Güncelleme windows/ayarlar/windows update (aşırı kolay)
    pardus/sağ menü/sistem güncellemesi(güncelleştirmeleri denetle) (çok kolay)

5. web sayfa tarayıcı performansı windows google chrome ile orta düzeyde hızlı
    pardus google chrome ile mükemmel düzeyle hızlı

6. müzikçalar ve ses performansı windows windows media player, winamp aimp ,le güzel performans ve kaliteli ses
    pardus amarok, vlc player, performans güzel lakin kullanıcı dostu olması gerekiyor.

5 Beğeni

Ellerinize sağlık güzel yazı…Küçük bir ekleme …İstatistiki verilere dayanmamakla birlikte en azından benim bilgisayarımda win de internet hızı ve ses kalitesi linux dağıtımlarına göre daha iyi. xfce masaüstü ortamı da win e göre daha az ram tükettiği için daha iyi performans veriyor. En güzeli zart diye takılan usb bellekten virüs yeme derdi olmuyor.

2 Beğeni

Bu arada bir yerlerde “Windows has great app, linux is a great app” anlamına gelen bir cümle görmüştüm.Bu bence sürekli internette karşılaştığımız win-linux karşılaştırmalarının özeti mahiyetinde. Gerçekten de windowsu insanlar windows daki kullanışlı uygulamalar için kullanıyor.Şahsen ben photoshop, premiere, Zula :slight_smile: , video dönüştürücüler vs. için windows u bilgisayarımdan kaldıramıyorum.Kullanım yaygınlaştıkça umarım bu tip yazılımları linux tarafında da görebiliriz.

3 Beğeni

muhammed bey öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum. pardus u 1 yıldır inceliyor ve birçok pc kurulum yapıp yaygınlaşması için elimden geleni yapıyorum. aldığım geri dönüşlerde en çok şikayet kullanıcı dostu olmaması ve birkaç eksik yazılım ve hatalar olmması sebebiyle windowsa göre geri planda kalıyor. mesela flash player eklenti sorununu bir türlü çözemedik. biray içerisinde 5 pc pardus 17.2 debian sürümü kurdum ama taryıocı destekli, oyunları flash eklenisi çalışmadığı için oynanmaması kullanıcılara itici geliyor. birde kamu kurumnlarında daha çok yaygınlaşması için sağlık bakanlığı ve mem bakanlığı gibi büyük kurumlara zorunlu tutulması için genelge gibi bir madde yayınlasalar çok güzel olur.

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.