Pardus tan pardusa uzak masaüstü

Merhaba,

Pardus tan pardus a nasıl uzak masaüstü yapabilirim.

Teşekkürler.

1 Beğeni

Pardus’tan Pardus’a ağ içerisinden uzak masaüstüne bağlanmak için;

sudo apt-get install xrdp rdesktop komutu ile gerekli paketleri yükleyiniz.

(bağlanılacak bilgisayarda xrdp , bağlanacak bilgisayarda rdesktop yüklü olması gerekmektedir)

Aşağıdaki komut ile bağlanılacak bilgisayarda xrdp servisini aktif hale getiriniz.

sudo /etc/init.d/xrdp start yada sudo systemctl start xrdp.service

bağlanacak bilgisayarda aşağıdaki komutu çalıştırınız;

rdesktop -k tr ipadresi komutu ile bağlantı sağlayabilirsiniz.

Not: İnternet üzerinden teamviewer gibi alternatif programlar kullanabilirsiniz.

4 Beğeni

Bağlanmak istediğimde ekran geliyor kullanıcı adı ve şifre yazıyorum aşağıdkai şekilde hata alıyorum.

xrdp_mm_process_login_response:login failed
connecting to sesman ip 127.0.0.1 port 3350
sesman connect ok
sending login info to session manager, please wait…
xrdp_mm_process_login_response:login failed

1 Beğeni

bağlanmak istediğiniz bilgisayardaki kullanıcı adı ve şifresini girmeniz gerekiyor.

2 Beğeni

remmina üzerinden aynı kullanıcı adı ve şifre ile hiç sorunsuz bağlandım.rdesktop ile bağlanınca bu hatayı veriyor.

1 Beğeni

Sorun şifrede kullanılan özel karekterden ve rdesktop 'un bu karakterleri tanımamasından kaynaklanmıştır, sorun çözülmüştür.

1 Beğeni

Grafik arayüz kullanarak çözüme ulaşmamız biraz daha kolayımıza geliyor fakat bu durumlarda da türkçe klavye tanımama “number key” sayısal değer girdiğimiz tuş takımının işlevsiz kalması gibi durumlar ile karşılaşabiliyoruz. Şahsi tercihim remmina kullanımıdır bunuda grafikk arayüzü kullanarak uygulama yöneticisi aracılığıyla rahatlıkla kurabiliyoruz.Fakat /etc/xrdp altında klavyemizi kullanmamızı sağlayacak olan km–041f.ini dosyamızın olup olmadığı kontrol ederek yok ise atmamız gerekecektir.

1 Beğeni

Arkadaşlar sizlere madem öyle bir hazırlanmış çalıştırma kodu vereyim.
Hazır desktop dosyasını vermek isterdim ama şimdi upload falan hiç uğraşasım yok. Bi zahmet masaüstüne bir adet metin dosyası oluşturun adını da Uzak Masaüstü.desktop koyun ve kaydedin. Açın şimdi içini ve şu kodları yapıştırın.

[Desktop Entry]
Comment=
Exec=rdesktop -u Kullanıcı_Adı -d ÇALIŞMAGRUBU(Genelde WORKGROUP Olur) Bağlanmak_istediğiniz_bilgisayarın_ipsi -p şifre -f -k tr-tr -r sound:remote -N
GenericName=Sunucu
Icon=/home/kullanıcıdosyası/Resimler/RDP-01.png
Name=Uzak Masaüstü
NoDisplay=false
StartupNotify=true
Type=Application

Kaydettikten sonra sağ tık ile şeçenekler oradan da açılan menüden çalıştırılabilir işaretliyoruz. kapatıyoruz ve artık Windows tarzı exemiz hazır :slight_smile: Çift tıklayın ve keyfinize bakın. Tam ekran harika şekilde çalışır.

Şu da anlamayan arkadaşlar için yapılmış örnek;
Exec=rdesktop -u Administrator -d WORKGROUP 192.168.0.0 -p denemepassword -f -k tr-tr -r sound:remote -N

Önemli Not: Kendi masaüstünüze dönmek için CTRL+ALT+ENTER tuş kombinasyonunu kullanıyoruz. Yoksa kalırsınız orada. Hadi hayırlı olsun.

2 Beğeni

seçenekler görünmüyor nereye sağ tıklayacağım

Pardus kendisi rdp sistemi olması lazım. Yukarıda yazılanlarda bir pardusa bağlanmak istediğinizde yeni bir kullanıcı masa üstüne bağlanıyor gibi bağlanıyorsunuz. Bu konunun acilen geliştirilmesi gerekiyor.

Sanıyorum ki nihai bir çözüm sunulmamış, bir çözüm öneriside ben sunmak istiyorum.
ilk başta iki bilgisayara da xrdp ve rdesktop kurulmalı

sudo apt-get install xrdp rdesktop

daha sonrasında /etc/X11/Xwrapper.config dosyasını şu komutla açarak

sudo nano /etc/X11/Xwrapper.config

en alt satırdaki

allowed_users=console

satırını şu şekilde değiştirin

allowed_users=anybody

daha sonra ctrl x komutuyla kaydedip çıkalım yukarda yaptığımız işlemin mantığı daha öncesinden console yani sadece root kullanıcısına bağlantı izni veriliyordu şimdi sistemdeki tüm kullanıcılara bağlantı izni veriliyor. Burada önemli bir noktaya değinmek istiyorum bu işlemi bağlanılacak olan bilgisayara yapmanız gerekmektedir lakin tavsiyem her iki bilgisayara da yapmaktan yanadır.İşlemin devamında remmina ile devam edicez

remmina yüklemek için

sudo apt-get install dirmngr

sudo su

echo “deb Index of /debian stretch main contrib non-free” > /etc/apt/sources.list.d/jurisic.list

wget -q http://apt.jurisic.org/Release.key -O- | apt-key add -

apt-get update

apt-get install remmina

şimdi remminayı açarak gitmek istediğiniz cihazın ip adresini yazıyoruz karşımıza gelen kutucuklara bağlanmak istediğimiz kullanıcı adını ve şifresini yazarak bilgisayara bağlanabiliriz ve işlem tamamdır. Bu arada bazen ilk denemede bağlanmıyor kapatıp yeniden denediğinizde bağlanıyor.

Bol payşalımlar…

3 Beğeni