Pardus’u Windows 7 Kurulu PC’ye Yükledim Ancak Açamıyorum

İyi günler, daha önce fazla linux tecrübem yoktu ama ilgimi çektiği için yüklemeye karar verdim. Yüklerken hiç bir sorun olmadı. Kurulumu DVD ile yaptım. Pardus 17.3 (son sürümü) sitesinden indirip DVD’ye yazdım. Windows ile beraber kullanmak istediğimden windows’un kurulu olmadığı ikinci bir hard diske yükledim. Kurulum bittikten sonra PC’yi yeniden başlattığımda GRUB önyükleme menüsü açılmıyor. Sanki hiçbir değişiklik olmamış gibi windows açılıyor. Boot Menu’den pardus’un kurulu olduğu hard diskle bootlamaya çalıştığımda ise ‘Loading Operating System …’ yazısı çıkıyor ve öylece kalıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Dediğim gibi kurulum sırasında hiçbir sorun yoktu, internet bağlantısı falan da vardı. Kurulumu tamamlamak için yeniden başlatın dediğinde windows açılıyor. Ne yapmam gerek?

Canlı sistemde açın. (Yükleme işlemini yaptığınız dvd ile) Pardus’un kurulu olduğu diski çift tıklayarak bağlanmasını sağlayın.
Terminalden
sudo grub-install /dev/sda
sudo update-grub
Komutları ile grubu kurun.
Not: Komuttaki /dev/sda da bulunan sda Pardus’un kurulu olduğu disk bölümüdür. Kendi kurduğunuz disk bölümünüz olarak değiştirip çalıştırın. Muhtemelen sizde sdb olabilir.

Dediğiniz gibi CD’den Pardus Çalışan seçeneği ile pardusu açtım. Daha sonra verdiğiniz komutları girdiğimde de;
sudo: grub-install: komut bulunamadı hatası alıyorum.

sudo apt install grub2-common komutu ile paketi yükleyin
lsblk komutu ile Pardus’un kurulu olduğu diski bulun. Birkaç defa deneme yapmışsınız. Kesin yazmanız gerekiyor. sda mı sdb mi?

sudo apt install grub2-common komutu sanırım düzgün çalıştı. Ama şimdi de başka bir hata alıyorum.

Bios ayarlarından düzenleme yapmışmıydınız?
Biosa girerek aşağıdaki ayarlardan olanları düzenleyin ve sistemi yeniden başlatın.
legacy → enabled
launch csm → enable
uefi → disable
fastboot → disable
secure boot → disable

Doğru yere mi girdim bilmiyorum ama burada sizin bahsettiğiniz ayarların hiçbirini bulamadım

Pardus kurulumu yaparken windows diskiniz takılımıydı?

Evet takılıydı. Takılı olmaması mı gerekiyordu?

Peki kurulumun son adımındaki grub kurulumunu hangisini seçttiniz?
Birinci seçimi mi yoksa /dev/… olan seçimimi seçmiştiniz?

GRUB kurulumunda hiçbir seçenek çıkmamıştı.

Pardus Kurulum Klavuzu – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkindeki sondan ikinci resimdeki şekilde bir ekran çıkmış olması gerekiyor.

Sondan ikinci ve üçüncü resimdeki aşamalar çıkmadı

Sondan 3. resimdeki bir ekran çıkmış olması gerekiyor. Bu ekranda Evet seçeneğini seçerseniz diğer ekranların gelmesi gerekiyor. Bu sondan 3. resimdeki ekranda Hayır seçmiş olabilirmisiniz?

Şu anda tekrar kurulum yapmaya çalışıyordum disk bölümleme kısmında şöyle bir hata çıkmaya başladı. Daha önce çıkmamıştı.

Diskiniz bağlı olduğu için bu hatayı alıyorsunuz. Bilgisayarınızı yeniden açın ve açılış menüsündeki Kur seçeneği ile kurulumu yapın.

Kur seçeneği ile girdiğimde yine aynı hata çıktı.

Canlı sistemi açın ve Anydesk Yükleme (Uzak Masaüstü Bağlantı Programı) linkindeki adımları uygulayarak anydesk programını kurup çalıştırın ve bağlantı numarasını paylaşın. Uzak bağlantı alıp birlikte kuralım.

Ağ bağlantısı kesildiği için son adımları sizin yapmanız gerekiyor.
Grub kurulumu Evet seçin ve /dev/sdb olarak seçin kurulumu tamamlayın.

Yardımlarınız için teşekkürler kurulum tamamlandı. İyi günler dilerim.

1 Beğeni