Pardus'ta Kodlama

Gambas linux tarafında, Visual Studio alışkanlığından kopamayanlar için alternatif bir çözüm olabilecek ve sürükle bırak mantığı ile çalışan PARDUS’ u ve programlamayı yaygınlaştıracak bir alternatif. isteyenler deneyebilir. Pardus depolarında mevcut.

2 Beğeni

@Levent bey kivy’i Python3.X ile kullanmak için yukarıdaki mesajımda belirttiğim şekilde kurulum yaptım. Görsel bir form ortamında merhaba dünya yazdırmayı başaramadım. Örnek bir uygulama yapar mısınız? Ya da yaptığım kurulum yanlış ise yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

Yaptığım örnek .py dosyası içeriği

from kivy.app import App
from kivy.uix.button import Button
class TestApp(App):
    def build(self):
       return Button(text='Merhaba')
TestApp().run()
1 Beğeni

Merhaba…
1.) Phyton için önerebileceğiniz anlaşılır ve temel bir kaynak var mıdır? İngilizce de olabilir.
2.) Elimizde Raspberry Pi mevcut. Phyton ile kodlanabildiğini duydum. Ucundan bucağından biraz bilgi sahibi olmak istiyorum. Basit bir ev kullanıcısı çok karmaşaya girmeden neler yapabilir?

Konuyu dağıttıysam özür dilerim. Selamlar

1 Beğeni

Kodlarınız çalışıyor herhangi bir problem gözükmüyor.

1 Beğeni

python3’te denediniz mi acaba?

1 Beğeni

Öncelikle pardus aracılığı ile laçık kaynak dünyasına adım attığınızda ev kullanıcısı yada yazılım geliştirici gibi ayrımlar yoktur. Eğer isterseniz sizde büyük projeler geliştirebilirsiniz. Mesela otonom araçlar, insansız hava araçları, yapay zeka ürünleri geliştirmeye kadar birçok alanda python ile geliştirilmiş ve geliştirilmekte olan birçok proje vardır. Sadece python için değil bir çok konu hakkında malesef türkçe kaynak buulmak biraz zor o yüzden şu linkler üzerinden python ile geliştirme yapmayı öğrenebilirsiniz.
https://docs.python.org/3/
https://www.tutorialspoint.com/python/

1 Beğeni

Merhaba;
Meşhur olan bu var.
https://belgeler.yazbel.com/python-istihza.pdf

3 Beğeni

Eğer python3 de çalıştırırken problem yaşıyorsanız.

python3 -m pip install kivy

Aldığınız hataların çıktısını paylaşırsanız daha hızlı ve net sonuca ulaşmış oluruz.

2 Beğeni

pip isimli bir modül yok hatası aldım

sinan@pardus:~$ python3 -m pip install kivy
/usr/bin/python3: No module named pip
sinan@pardus:~$ python -m pip install kivy
/usr/bin/python: No module named pip
sudo apt-get install python3-pip

komutu ile kurun.

2 Beğeni

Kaan beyin dediği şekilde pip modülünü yükledim. (Hem python3 için hemde python2 için). Sonra levent beyin dediği şekilde uç birimden ilgili komutu yazdım, çıktılar şu şekilde;

sinan@pardus:~$ python3 -m pip install kivy
 Collecting kivy
 Could not find a version that satisfies the requirement kivy (from versions: )
 No matching distribution found for kivy

google translate’den baktım, kivy için eşleşen sürüm bulunamadı diyor. Galiba python3-kivy kurumunu tam beceremedim.

pip modülünü python2 için de yükledikden sonra levent beyin önerdiği komuta uygun şekilde python -m pip install kivy deneyip baktım bunda da aynı hatayı verdi. (Could not find a version that satisfies the requirement kivy (from versions: ) No matching distribution found for kivy)
Halbuki python2 versiyonu ile dene.py dosyasını çalıştırdığımda sorunsuz şekilde “merhaba dünya” çıktısını görebiliyorum.
python3 ile çalıştırmak istiyorum fakat olmadı, bir de kivy’i resmi web sitesinden tar.gz olarak indirip kurmayı deneyecem konuyu araştırıyorum. :slight_smile:

Düzenleme:

adresinden Linux için Kivy-1.10.0.tar.gz dosyasını indirdim, indiridim klasörde uçbirim açarak sudo dpkg -i Kivy-1.10.0.tar.gz yazdım ‘Kivy-1.10.0.tar.gz’ dosyası debian biçimli bir arşiv değil hatası aldım.

https://kivy.org/docs/installation/installation-linux.html#ubuntu-11-10-or-newer
şu bağlantıda $ sudo apt-get install python3-kivy yöntemiyle python3 için kivy kurulabilecğei yazıyor, zaten be nde bu şekilde yapmıştım olmadı.
Araştırmaya devam ediyorum :smile:

1 Beğeni

Merhaba @ogretMAN,

python'un versiyonları başlangıçta kafa karıştırabiliyor gerçekten.

Biriki önbilgi notu:
  • Pardus:
    • kendi paket-deposu (repository)
    • kendi paket-yöneticisi (package-manager) var (mesela apt)
      apt:  apt-get, apt-cache, ...

• Python:
    • kendi paket-deposu var (python’da paketlere genelde modül (module) denir)
    • kendi paket-yöneticisi (package-manager) var (mesela pip)
      • python2 ve python3 için ayrı Paket-Yöneticisi var
        python3 için: pip3
        python2 için : pip2
        pip2:  pip2 install, pip2 search, ...
        pip3:  pip3 install, pip3 search, ...

• Python-Modülünü hangi python-versiyonu için yüklediyseniz, o python-versiyonu ile kullanmalısınız.
Yükleme yaparken dikkat edilmesi gerek:

Ikimi Üçmü?

• Python3 ile kullanacağın bir paketi (module), pip3 ile yüklemelisiniz.
  • Python2 ile kullanacağın bir paketi (module), pip2 ile yüklemelisiniz.
  • pip2 ve pip3 pardus’un paket-yöneticisi kullanılarak yüklenmeli.

1. pip yükle:
sudo apt-get install python3-pip
  1. python modülünü yükle:
sudo pip3 install kivy
  1. python modülünü kullan (mesela):
python3
import kivy
2 Beğeni

Hocam teşekkür ederim, python’un kendi paket yükleyicisi olduğunu bilmiyordum.

sudo pip3 install kivy

şeklinde kurulum denedim
Requirement already satisfied: kivy in /usr/lib/python3/dist-packages
zaten kurulu olduğunu söyledi. dene.py dosyası sanırım python2 için yazılmış bir örnek kivy uygulaması. tahminimce içinde python3-kivy ile çalışmayacak kodlar var.

Bu arada şunu belirtmek isterim, bu sorunun pardus ile alakalı olmadığının farkındayım. Belki de sorduğum sorular forum’un amacı dışında kalıyor. Öğrenmek için soruyorum, hakkınızı helal edin kusura bakmayın arkadaşlar.

1 Beğeni

Python 3 de kodlar çalışıyor herhangi bir problem yok size cevaben yazdığım

python3 -m pip install kivy

çalıştırdığınızda kivy sürümü python 3 ile kullanılabilir olacak sonrasında kodlarınızı çalıştırabileceksiniz. İlk etapta bu da çok önemli değil siz kendinizi geliştirin sürüm konusu sizin projenizin ihtiyaçları doğrultusunda başvuracağınız bir araç önemli olan yazdığınız kodların ürününü almanız. Size kolaylıklar diliyorum.

2 Beğeni

Gambas Harika birşeymiş özellikle benim gibi visual studioya alışmış insanlar için biçilmiş kaftan yalnız bir sıkıntı var türkçe kaynak bulunmuyor herhangi bir wiki tarzında güzel bildiğiniz ingilizcede olsa eğitim serisi olan bir yer varmı ? programı yükledim basit işlemler yaptım uygulama olarak çıktı alıp pardusta denedim çalıştı da buda bende heves uyandırdı şimdi pardus için güzel bir uygulama fikrine ve gambas için bilgiye ihtiyacım var sizden destek beklemekteyim.

Teşekkürler
Saygılarımla.

1 Beğeni

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Kivy paketini kullanamıyorum