Pardus'ta Olması Gereken Yazılımlar

pdf oluşturmak pardus ta kolay da fakat bana da lazım olan pdf düzenlemek, içinde bazı yerleri silmek gibi…

1 Beğeni

Teşekkürler, deneyeceğim

1 Beğeni

@sero5151 hocam LibreOffice Draw ile PDF düzenleyebilirsiniz.

6 Beğeni

Merhaba;
Ms Sql için evvela şurayı bir inceleyin. Index of /config/
Debian 9 için internette bir kurulum evrakına rast gelmedim. Debian 8 için var. Lakin debian 9 için depo adresi mevcut.
SQL Server 2017 nin kurulumunu Ubuntu 16.04 üzerine yapabildim. Debian için uğraşmadım.
“SQL Operations Studio” yazılımını ise Pardus 17 üzerine kurdum. Pardus üzerindeki “SQL Operations Studio” yazılımı ile ubuntu üzerindeki mssql e ulaşıp onu konfigüre ettim.

Eğer Pardus 17 üzerine kurulum yapmak isterseniz Index of /config/debian/9/ altındaki prod.list i kullanabilirisiniz. Ama denemedim.

Rider in Pardus üzerinde kurulum ve kullanımında ise sorun yok. Kullanabiliyorsunuz.

Selamlar.

2 Beğeni

Debreate benzeri Türkçe deb paketi yapma programı olsa ayrıca ipuçlarını da içerse güzel olur.

1 Beğeni

Konuyu inceleyebilirsiniz:

Merhaba Arkadaşlar,
VS Code’un kurulumunu burada anlatıyor.

Merhaba;
MsSQL 2017 kurulumu için:

sanala bir ubuntu server kurup denerseniz rahat edersiniz. Veya debian 8 üzerine deneyin.
Debian 9 üzerine galiba desteği yok, veya göremedim.

Selamlar.

Lakin;
Linux ortamlarında kapalı kaynakçıların yazılımlarını hiç tavsiye etmem. Çünkü ihtiyaç yok.
Ama hakikaten ihtiyaç yok! :slight_smile:

Bir sürü alternatif var.
Mesela; text dosyadan veri aktarma işi geldi. Python ile aktarım kodunu yazdım. Veritabanı için postgres kullandım. Arayüzü ise php + angularjs ile yazmayı planlıyorum.

JetBrains’in ürünlerini muhakkak deneyin. Topluluk ürünleri ücretsiz. Ücretli olanlar da verdiğinizin çok üstünde kaabiliyetliler.

Selamlar.

Postgres Kurulumu: http://evrak.gen.tr/debian-8-uzerine-postgresql-9-5-kurulumu-install-postgresql-9-5-on-debian-8/

Python3: Zaten kurulu geliyor. Virtualenvironment kullanmanızı da tavsiye ederim.

Virtualenv: Yandex

Selamlar.

Angular 2 Microsoft ürünü olan TypeScript kullanılıyor. JetBrains ürünleri de kapalı kod. Biraz tutarlı olmakta fayda var. ayrıca .Net Core açık kaynak. Visual Studio çok güzel bir ide. Linux sürümü olmasını isterdim.

ben bunların kurulumu yapmasını bilmiyorum ve hiç bir yerde bulamadım nasıl kurulur felan benim içinde şuan bunlar yani visiul studio mssql2012 appserver gibi temel ihtiyaçlarım ögrenciyim çünkü…
video çekme gibi durumunuz var mi acaba ? sağlam kaynak bulsam hemen geçiş yapmayi düşünüyorum…
ve ne olması ya da olanın ne üstüne konulanabilir sorusuna bence bizler için çok iyi kaynaklar(video şimdilik hatta kitap bile olabilir :slight_smile: vb) ve biraz görselliğe gidilebilir daha iyi anlaşılabilmesi paket de

1 Beğeni

Çok iyi diyorsunuz ama biz bunların hiç birini görmedik öğrenci gözüyle… Okullarda mssql mysql visiul php dersleri mevcut. Onlar da bu şekilde piyasayı takip ediyor. Türkiye’de şuanda iki bilgisayarım olsa, çift taraflı gidebilirdim… Benim bunları sormamın nedeni; öğrenci olmamdan kaynaklı. İyi günler.

Dediğiniz ile tam alakalı mı bilmiyorum ama Pardus´un sitesinde ki bu adres belki işinizi görebilir.
Yani o adresteki kitaplar.

Teşekkürler, saygıyla

1 Beğeni

Merhabalar,

Aşağıdaki yazılımlların/paketlerin eklenmesinin uygun olacağı görüşündeyim:
-seamonkey
-unetbootin
-usbmount
-Oracle Virtualbox (Pardus’a kurdum; lakin depolarda olması daha iyi olur.)

iyi çalışmalar… :wink:

Teşekkürler bir bakayım umarım işe yarar

Merhaba arkadaşlar,
Pardus ilk çıktığından beri yükleyip siliyordum. Bunun birinci ve en önemli sebebi donanım tanıtmada zorluk yaşamam ikinci sebebi de kullandığım programların alternatiflerini bulamıyor olmamdı.
Pardus 17.2 çıkınca hemen bilgisayarıma yükledim ve kullanmaya başladım. Her şey çok güzel olmuş çok beğendim uğraşanların eline sağlık. Konuyu uzatmadan sadede geliyim ;
Ben mali müşavirim ve kullandığım 3 önemli program var:
1- Muhasebe programı (Luca web tabanlı muhasebe programı)
2- Ofis programları (Word,excell)
3- Ebeyanname programı (Gelir idaresi tarafından yapılmakta)
ebeyanname programı haricinde her hangi bir sıkıntı yaşamadan kullanıyorum. Ancak ebeyanname programı Gelir İdaresi tarafından Windows kullanıcıları için neredeyse her ay güncellenirken Pardus için güncelleme yapmayı unutuyorlar (iyimser olarak söyledim ).
Bugün e-posta gönderdim Gelir İdaresine bakalım ne diyecekler. Türkiye’de 58 binden fazla muhasebe bürosu var ve her büroda en az 2 bilgisayar var. Hepsi ebeyanname programını kullanmak zorunda. Ebeyanname programı güncel tutulursa ve depoya eklenirse harika olur.
Teşekkürler

4 Beğeni

ben inceledim teknik kısımda bilgilendirmiiş başlangıç için çok güzel uygulamalı örnekleri var…
ben gördüğüm tek eksik yani pardus çok güzel muazzam lakin microsoft gibi can alıcıdı değil başlangıç için mükemmel microsoft tan kastım keşke bizim hali hazırda onlara ihtiyaç duymadan kendi milli ve yerli paketlerimiz olsa visiul studio vs vs.ya da ben yanlış düşündüm :slight_smile: lakin masaüstü uygulamasi çok iyi şuan kurum kuruluşlar geçiş yapıp kullanabilir zaten kullananlar da var.
umarım daha iyi olur pardus ve şu günlerde gündeme gelmesi duyurulmasi programlar yapılması lazım…daha iyi sonuçlar elde edilebilir…

1 Beğeni

Ofis programları olarak Microsoft Offici kullanamazsınız. Fakat alternaflerini kullanabilirsiniz ve alternatifleride işinizi görecektir. LibreOffice’i sorunsuz kullanabilirsiniz. Pardusla birlikte gelmekte.

1 Beğeni

Bu konuya da bakabilirsiniz…

1 Beğeni

Merhaba,
Deepin Resim Görüntüleyici’ye sağa ve sola çevirme dışında yeni resim düzenleme özellikleri eklenebilir. Deepin Film’deki progressbar çok ince olduğu için yanlışlıkla ekrana dokunup videoyu duraklatabiliyorum. En azından Youtube’daki kadar kalınlaştırılabilir. Kolay gelsin.