Pardus'ta Olması Gereken Yazılımlar

(Ali KOCA) #23

Lakin;
Linux ortamlarında kapalı kaynakçıların yazılımlarını hiç tavsiye etmem. Çünkü ihtiyaç yok.
Ama hakikaten ihtiyaç yok! :slight_smile:

Bir sürü alternatif var.
Mesela; text dosyadan veri aktarma işi geldi. Python ile aktarım kodunu yazdım. Veritabanı için postgres kullandım. Arayüzü ise php + angularjs ile yazmayı planlıyorum.

JetBrains’in ürünlerini muhakkak deneyin. Topluluk ürünleri ücretsiz. Ücretli olanlar da verdiğinizin çok üstünde kaabiliyetliler.

Selamlar.

Postgres Kurulumu: http://evrak.gen.tr/debian-8-uzerine-postgresql-9-5-kurulumu-install-postgresql-9-5-on-debian-8/

Python3: Zaten kurulu geliyor. Virtualenvironment kullanmanızı da tavsiye ederim.

Virtualenv: https://www.yandex.com.tr/search/?lr=11503&text=virtualenv%20kurulumu

Selamlar.

(Fatih Aşlamacı) #24

Angular 2 Microsoft ürünü olan TypeScript kullanılıyor. JetBrains ürünleri de kapalı kod. Biraz tutarlı olmakta fayda var. ayrıca .Net Core açık kaynak. Visual Studio çok güzel bir ide. Linux sürümü olmasını isterdim.

(turk meteor) #25

Merhabalar,

Aşağıdaki yazılımlların/paketlerin eklenmesinin uygun olacağı görüşündeyim:
-seamonkey
-unetbootin
-usbmount
-Oracle Virtualbox (Pardus’a kurdum; lakin depolarda olması daha iyi olur.)

iyi çalışmalar… :wink:

(Ali KOCA) #26

Merhaba;

Angular dememiştim. Angularjs demiştim.

Topluluk ürünleri açık kaynak ve ücretsiz.

Elbette bu ürün beğenebilirsiniz. Ben kimsenin beğenisi için hiç bir şey konuşmadım.

Kullandığım ve kullanışlı gördüğüm ürünleri tavsiye ediyorum. Beğenmeyebilirsiniz.
Özgürlük asrı. :slight_smile:

Tavsiye etmememin birkaç sebebi var. Ben burada gerek olmamasını ifade ettim. Bu benim kanaatim. Tutarsız olmadığını düşünüyorum.

Ayrıca malum firmanın açık kaynak desteği ciddi derecede: https://www.jetbrains.com/opensource/

(Fatih Aşlamacı) #27

benim itirazım “kapalı kaynakçıların yazılımları” cümlesini kullanmış olmanızdır. kapalı kaynak yazılım deseydiniz itirazım olmazdı. google bile microsoft ile açık kaynak projelerde iş biriliği yapıyor.

(emre) #28

Çok iyi diyorsunuz ama biz bunların hiç birini görmedik öğrenci gözüyle… Okullarda mssql mysql visiul php dersleri mevcut. Onlar da bu şekilde piyasayı takip ediyor. Türkiye’de şuanda iki bilgisayarım olsa, çift taraflı gidebilirdim… Benim bunları sormamın nedeni; öğrenci olmamdan kaynaklı. İyi günler.

(Behçet Kemal Taşcı) #29

Merhaba arkadaşlar,
Pardus ilk çıktığından beri yükleyip siliyordum. Bunun birinci ve en önemli sebebi donanım tanıtmada zorluk yaşamam ikinci sebebi de kullandığım programların alternatiflerini bulamıyor olmamdı.
Pardus 17.2 çıkınca hemen bilgisayarıma yükledim ve kullanmaya başladım. Her şey çok güzel olmuş çok beğendim uğraşanların eline sağlık. Konuyu uzatmadan sadede geliyim ;
Ben mali müşavirim ve kullandığım 3 önemli program var:
1- Muhasebe programı (Luca web tabanlı muhasebe programı)
2- Ofis programları (Word,excell)
3- Ebeyanname programı (Gelir idaresi tarafından yapılmakta)
ebeyanname programı haricinde her hangi bir sıkıntı yaşamadan kullanıyorum. Ancak ebeyanname programı Gelir İdaresi tarafından Windows kullanıcıları için neredeyse her ay güncellenirken Pardus için güncelleme yapmayı unutuyorlar (iyimser olarak söyledim ).
Bugün e-posta gönderdim Gelir İdaresine bakalım ne diyecekler. Türkiye’de 58 binden fazla muhasebe bürosu var ve her büroda en az 2 bilgisayar var. Hepsi ebeyanname programını kullanmak zorunda. Ebeyanname programı güncel tutulursa ve depoya eklenirse harika olur.
Teşekkürler

(Muhammed YILMAZ) #30

Ofis programları olarak Microsoft Offici kullanamazsınız. Fakat alternaflerini kullanabilirsiniz ve alternatifleride işinizi görecektir. LibreOffice’i sorunsuz kullanabilirsiniz. Pardusla birlikte gelmekte.

(Sercan ERGİN) #31

ebeyanname programı hem güncellenmiyor hem de hala eski pardus pisi paket deposu ekli olarak gözüküyor. windows için exe uygulaması 10.04.2018 de, Linux için tar.gz 01.11.2017 güncellenmiş. bu konuda çalışma yapılacak mı?

https://ebeyanname.gib.gov.tr/download.html

(Fikri Karadereli) #32

Merhaba,
Deepin Resim Görüntüleyici’ye sağa ve sola çevirme dışında yeni resim düzenleme özellikleri eklenebilir. Deepin Film’deki progressbar çok ince olduğu için yanlışlıkla ekrana dokunup videoyu duraklatabiliyorum. En azından Youtube’daki kadar kalınlaştırılabilir. Kolay gelsin.

(Ali KOCA) #33

Merhabalar;
Çok Acib bir durum var.
Pisi için var, pardus kurumsal için yok!
Yanlış mı görüyorum?
Resim kurumsalın ki kullanılmış, lakin pisi için…

(Server Acim) #34

Merhaba,
Ben Besteci ve İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Server ACİM.

Pardus’un eski sürümlerinde, GNU/LilyPond yazılımı bulunuyordu. Ancak, Kurumsal Sürüm’de göremedim. Paket deponuzda Frescobaldi olmasına rağmen bu yazılımın bağımlı yazılımı olan GNU/LilyPond yok. GNU/LilyPond olmadan Frescobaldi çalışamaz.

Benim GNU/LilyPond konusunda da kitabım var. Özgür Kitabımın tanıtım linki için aşağıdaki linke tıklayınız:

GNU/LilyPond Web Adresi:
http://lilypond.org

Umarım kısa sürede yazılım deposunda eklenir.

İyi çalışmalar.

(Ali KOCA) #35

Merhabalar Hocam;

1. İsterseniz grafik arayüzden isterseniz aşağıdaki gibi komut satırından yükleme yapabilirsiniz.

sudo apt-get install frescobaldi

1. http://lilypond.org/unix.html adresinden ilgili dosyayı indirip, shell’den ilgili indirme dizinine giderek:

cd /home/ali/İndirilenler/
sh lilypond-2.18.2-OS-TYPE.sh

Hemen kurulumu yapıyor. Path’e de ekliyor.

lilypond

Komutunu shell den çalıştırınca da aşağıdaki çıktıyı veriyor.
Depoya eklenene kadar böyle çözülebilir.

(Behçet Kemal Taşcı) #36

Gelir İdaresi Başkanlığı’na bu konuda 09.04.2018 tarihinde e-posta gönderdim. Hala cevap bekliyorum.Gönderdiğim e-posta içeriği şu şekilde:
"Merhaba,
Bilgisayarıma pardus v17 programını yerel bir işletim sistemi kullanırım umuduyla yükledim. Ebeyanname programını da sitenizde tarif edilen şekilde kurup çalıştırdım. Ancak 2017 kurumlar beyannamelerini vermek istediğimde güncel olmadığını gördüm. Ayrıca pardus depolarında da ebeyanname programı görünmemekte. Verdiğiniz depo çok eski tarihlerden anladığım kadarıyla.

Bir mali müşavir olarak kullandığım tüm programları içinde barındıran pardus işletim sistemini kullanmamı kısıtlayan tek faktör ebeyanname programının Windows işletim sistemine yönelik güncellemelerinin aynı şekilde pardus işletim sistemi için de verilmemesi oldu.

Gelir idaresi olarak pardus işletim sistemine yönelik beyanname düzenleme programını güncelleyecek misiniz? Yada güncel bir depo adresiniz var mı? Yardımcı olursanız sevinirim."

(Server Acim) #37

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.