QT dosya işlemleri (FILE, fstream, QFile)

QT ile program geliştirmeye başladım. Şu an hazırladığım programda dosya işlemleri de yapmam gerekmekte. Çok incelemedim ama anladığım kadarıyla QT’nin de dosya işlemleri için kendi fonksyonları var.
C → FILE
C++ → fstream
QT → QFile
Asıl merak ettiğim QFile ile değil de FILE ile yapmamın bir sıkıntısı olup olmayacağı. Ama sormuşken diğerlerini de sorayım, öğreneyim dedim :slight_smile: Bunlardan hangisiyle yaptığımın bir önemi var mı?

1 Beğeni

Küçük programlar için bir önemi yok ancak, object oreanted complex bir application yazacaksanız Qt object parent pointer handling i kendi handle ettiği için ayrıca memory leak derdiniz olmaz.

1 Beğeni

Teşekkür ederim, o zaman benim için sorun olacağını sanmıyorum. İleride öğrenirim artık :slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba;
Qt, çoklu Platform bir uygulama geliştirme çatısıdır(framework). Bu şu demektir, yeni bir dil değil aşina olduğunuz bir dil (mesela c++) üzerinde bir çoğu işlevi kolaylaştıran kütüphaneler birleşimidir.
Eğer bir C++ yazılımcısı iseniz sizin için Qt bir sürü kolaylıklar sunacaktır. Sizin için bir sürü sınıflar, fonksiyonlar oluşturulmuştur. Elbette çatının sunduğunu kullanmak daha rahat olacaktır. Bunun aksini söyleyenler de muhakkak bulunur.

Şuraya bakabilirsiniz: Desktop, Mobile & Web App Development Tools | Qt sayfasının ortalarında

“The Complete Framework
Qt gives the full development framework that goes with very convenient IDE - the Qt Creator, and with tools valuable throughout the whole development life-cycle. Nevertheless, using Qt Creator is by no means a must, as there are plugins for other IDEs. In addition, our highly intuitive set of APIs will give the unmatched boost to your productivity.”

açıklaması ve daha aşağısı izah edici olabilir.
Selamlar.

1 Beğeni

Merhaba;
Şurada da güzel bilgiler var.

Hususen şu başlık:

Qt hangi platformlarda çalışır araştırmasını yaparak hemen dile getirelim dedim. Bu belkide sizin için daha çok Qt sevmenize yarayacak bir fikir olabilir.
Qt/X11 - X11 denilen linux üzerinde ki pencere sistemidir. X11 tabanlı linuxlarda Qt ile uygulama geliştirilebilir. X11 hakkında daha fazla bilgi almak için Wikipedia ziyaret edebilirsiniz.
Qt/Mac - Machintosh makinalar yani Mac OS makinalarda da Qt uygulamaları kullanılabilir.
Qt/Windows - Windows tabanlı bilgisayarlarda uygulama geliştirmemiz mümkündür.

Selamlar.

Açıklamanız ve verdiğiniz yazılar için teşekkür ederim. Anlamama biraz daha yardımcı oldu :slight_smile: