Ricoh Smart Organizating Monitör Sorunu

Merhaba, Pardus’ta yeniyim. Wine isminde yardımcı bir program sayesinde Windows’ta çalışan uygulamaların Pardus’ta da çalıştırılabildiğini öğrendim. Ricoh sp 300 serisi yazıcılarında kullanılan smart organizating monitör isimli programı bir türlü çalıştıramadım. Program açılıyor ancak bağlı yazıcıyı görmüyor. Yazıcıyı bağlayın şeklinde uyarı veriyor.

Yazılım tam olarak ne işe yarıyor. Belki gerçekten aynı işlevi gören muadili vardır yada tam ismini verin, linux sürümü var mı bakalım. Verim açısından ilk önce bu yolu izlemek iyi olur.

yazılım, ricoh yazıcıdaki sorunları gösteriyor. uyarı ışıkları yanmışsa neden yandığını (kağıt sıkışması, işlevsel sorun, toner az) söylüyor. linux sürümü var. zaten o şekilde de denedim ancak yine yazıcıyı görmüyor.

usb portlarını tanımıyor diye tahmin ediyorum. neler yapabileceğimize dair yardımlarınızı bekliyorum.

Kusura bakmayın. Pek ilgilenme fırsatım olmadı.

lsusb

komutunun çıktısını paylaşır mısınız?
Görüp görmediğine bir bakalım.

lsusb yazınca ricoh görünüyor ancak programda yazıcıyı görmüyor, algılamıyor.

Yazıcıdan çıktı alabiliyor musunuz?

Bir de yazıcının tam modeli nedir acaba?
sp 300 modeli gözükmüyor. sp 3xx modelleri var.
Sadece yazıcı mı yoksa yazıcı+tarayıcı+fotokopi cinsinden çok işlevli mi?
Tam modeli olursa daha iyi olur. Üzerinde yazmıorsa arka etiketinde yazabilir.

program yazıcıyı görmüyor,algılamıyor. yazıcıdan çıktı alınabiliyor. benim sorunum yazıcıdan çıktı almak değil, smart organizating monitör isimli, yazıcının uyarı ışıkları yandığında neden yandığını yazıcıdaki mevcut durumu algılayarak söyleyen program, windowsta çalışıp yazıcıyı algılarken pardusta çalışmıyor ve yazıcıyı algılamıyor. bu durum niçin önemli derseniz; yazıcıda işlevsel hata şeklinde bir durum olduğunda yalnızca bu smart organizating monitör isimli programda sc fırın reset işlemi var. bunu gerçekleştirerek bu işlevsel hata giderilebiliyor. başka hiçbir şekilde düzelmiyor. anlayacağınız, pardusta bu programı çalıştıramadığımız için bu sc fırın reset işlemini yapamıyoruz.

ricoh sp 310 dn veya ricoh sp 311 dn.
program bu 2 modeli de görüyordu windowsta.

Burada başka bir yazılıma usb’yi tanıtmaya çalışmışlar. Şuan müsait olmadığımdan bilgisayarda deneyemiyorum.
İmkân bulunca deneyeceğim biiznillah

https://forum.winehq.org/viewtopic.php?p=89885

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.