Sağlık Bakanlığı ve Akgün


(Gökçe Güntepe) #1

Kolay gelsin arkadaşlar. Ben bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışmaktayım. Evimde linux kullanmaktayım. İşyerindeki bilgisayarda da kullanmak istiyorum. Ama akgün yazılımcıları akgünün linux desteği olmadığını söylediler. İşyerinde de pardus kullanmak için kişilerle görüşme yaptım ama çok alakadar olan çıkmadı. Şimdi ben kendi bilgisayarımda bunu kullanmak istiyorum. EBYS için Sağlık Bakanlığının ve forumda bir arkadaşımızın başlığı var. Pardus xfce sürümünü indirdim. Asıl benim için önemli olan diğer bir programda akgün programı. Bu uygulama üzerinden hem tetkit istemi hem sonuç hem ilgili bir çok işlem yapılmakta. Acaba bunun bir kurulumu olabilir mi ? Wine gibi bir uygulamayla birlikte bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?


(kaan) #2

Wine Kurulumu Nasıl? linkinden wine kurulumu yapınız.
Programın kurulum dosyasının olduğu dizine girip terminal açın ve wine setup.exe komutu ile program kurulumunu yapın.
Not: Komuttaki setup.exe örnek isimdir. Siz kurulum dosyasının adını yazın.
Not: Programın kurulumunda veya çalışmasında sorunlar olabilir. Her exe programı çalışacak diye birşey söz konusu değildir. Denemeniz gerekiyor.


(Aydoğan) #3

Akgün hbys nin web versiyonu ile kullanabilirsiniz.


(Levent MUT) #4

Detay verirseniz daha faydalı cevaplar alabilirsiniz. Akgün Web hbys java ile çalışıyor diye biliyorum. Sunucu istemci mimarisi kullanıyorsanız wine kullanarak çözüm üretebilirsiniz fakat verimli olmayacaktır, sorunlu çözümler kullanıcı ve teknik kadro tarafında pardus problemli algısı oluşturuyor. Zaten önyargı ile başlatılan dönüşüm süreçleri bu tür durumlarda daha da olumsuz etkileniyor. Bakanlık tarafında ebys haricinde problem yaşamazsınız.