Ses Denetimi ve Ağ Gitti!

Paket yöneticisinden birşeyler yüklerken PC uyku ya da bekleme moduna geçmiş. Uyandırdığımda Ses denetimi ve Ağ ayarlarının olduğu yerde (saatin solu) trafikten bildiğimiz “Girilmez” işareti vardı. PC yi yeniden başlattığımda ekran şu şekilde idi:

ve Uygulamalar menüsünden Ses denetimini açmak istediğimde görüntüdeki uyarıyı veriyordu.
Benim anladığım bazı aygıtlarla bağlantı koptu yada devre dışı kaldı. Nasıl geri getirebilirim?

xfce4-mixer paketini yeniden yükleyip dener misiniz?
sudo apt-get install xfce4-mixer yada yazılım yönetimi/paket yöneticisinden xfce4-mixer.

1 Beğeni

Sadece ses değil ağ da gitti. Online olamıyorum yani.

1. Paketi/Paketleri diğer OS dan indirip yeniden kurabilirim. Ama neyi ve nereden indireceğim?
  2. Kurulum CD sinden mümkün müdür?
  3. a) Sistemle gelen Pinta 1.3 sıkıntılı (kopyala, yapıştır, farklı kaydet vs çalışmıyor, hata veriyor) 1.6 yı kurmayı deniyordum. Deb paketi olmadığından forumlarda yer alan ve paketin reedme dosyasından bakarak yüklemeye çalıştığımda da sistemle ilgili bir sürü hata almıştım.
    b) Paket yöneticisinden Wine yi kurmayı denedim ama Wine’yi çalıştıracak bir yol bulamadım, kosoldan kurmaya çalştım. Burada da bir takım sistem hatası aldım, neticede işlem tamam gibi görünse de Wine’yi çalıştıracak herhangi bir kısayol, başlatıcı vs bulamadım.
    c) Paket yöneticisinden Yükseltmeleri seç dedim ancak indirme sırasında bağlı bazı paketlere ulaşılamadığı, kuruluma devam edeyim mi diye sorduğunda evet demiştim.
    d) En son PC yi işlem uzun diye kendi başına bıraktım, bir süre sonra uyku / bekleme moduna girdiğini gördüm. Tekrar uyandırdığımda ağ ve sesin gittiğini gördüm. Bir kaç kez yeniden başlattım ve yukarıdaki ekran görüntüsünü alıp paylaştım.
    Hatanın sebebi a, b, c ve d den biri yada bir kaçının birlikteliği. Yardımcı olacak arkadaşlara ön bilgi vermek için uzun yazdım kusura bakmayın.

_Bir de ne zaman padus denesem sistemi gönlüme göre kuruyorum. Hah tamam bundan sonra bu ana OS diyorum, derken aha böyle bir sıkıntı çıkıyor. İşletim sistemini eski haline getirebilecek birikim olmadığından vaz geçip ara veriyorum.

@cuneyt.ulusoy xfce4-mixer i diğer OS u lkullanarak bulup Pardusa yeniden kurdum oldu. Pakeet yöneticisinden network arattım. 24 tane kurulu paket buldum. Bunların bir kısmını da diğer OS u kullanarak bulup Pardusa kurdum. Ancak bazı pketler eski sürüm, bazılarınında bağımlılıkları olmadığından kurulmadı. Ama neticede internete bağlanabiliyorum (şu anda olduğu gibi). Ancak bazı paketler bozuk olduğundan yükseltme yapmıyor! HATA veriyor!
Sistemi yeniden kurmak daha kolay ama maksat sisteme alışmak. Denemeye devam…

1 Beğeni

SLM Cünyt bey ses simgesi var ama ses gelmiyor bu neyden kaynaklanıyor

Kanal değiştirmek gerekebilir. Ayarlarına girip kontrol ettiğinizde neler var?

değştirdim fakat yine olmadı