.sh şifreleme nasıl yapılır

.sh uzantılı yazdıgım kabukları herkese açık olmasını istemiyorum şifreleme gibi bir şansım var mı yada başka uzantıda şifreleme oluyorsa oda olabilir . yardımcı olursanız seviniriz arkadaşlar

Herkesten kastınız cihazınızdaki diğer kullanıcılar mı? Eğer öyle ise dosyayı sadece size ait bir yere attıktan sonra, mesela ev dizininiz /home/yusuf gibi, uçbirimden chmod komutuyla yetkilerini sadece size kalacak şekilde düzenleyebilirsiniz.
Örneğin:

chmod 700 kabuk_dosyasi.sh

komutu dosyaya sadece sizin erişim sağlamanıza olanak tanır. chmod hakkında daha detaylı bilgi için uçbirimden man chmod komutunu verebilirsiniz.

2 Beğeni

bunu biliyorum kastettiğim bu değil yinede sağolun

Eğer bir dosyayı içeriği anlaşılamayacak şekilde şifrelemeyi kastediyorsanız gpg kullanabilirsiniz.
Uçbirimde:

gpg -c sifrelenecek_dosya

komutunu girdiğinizde sizden parola isteyecek. Parolayı girdikten sonra sifrelenecek_dosya.gpg isimli bir dosya oluşacak. Dilerseniz ilk dosyanızı silebilirsiniz.

Şireli dosyayı çözmek için:

gpg sifrelenecek_dosya.gpg

komutunu çalıştırmanız yeterlidir.
Aynı oturum içinde ilk adımdan sonra parolanız hatırlanıyor olabilir bu yüzden şifrelemeyi çözerken parola sormayabilir. Dosyanın şifrelendiğini diğer makinelere kopyalayarak doğrulayabilirsiniz.

dosya deiğiniz şekilde şifrelendi ancak mesala “./deneme.sh” çalışmadı . benim istediğim içerisinde ki komutlar gözükmeyecek ama başka bilgisayarda çalışacak şifre sormadan sadece 2. bir kişi kodlara ulaşamayacak böyle birsey mümkün mü onuda bilmiyorum açıkcası

Bahsettiğiniz code obfuscation denen yöntem oluyor. Betik kodları açık kaynaktır ve bu yüzden bunu betiklerde kullanmak çok verimli olmaz. Ayrıca işini iyi bilen biri tekrar kodu çözerek içeriğini çok rahat anlayabilir.

1 Beğeni