Sudoers dosyası içinde değil hatası alıyorum

pardusu yeni kurdum ve yeni mapazayı yüklemek istedim. fakat sudo apt update dedikten sonra “sudoers dosyası içinde değil. Bu olay rapor edilecek.” diyor. ne yapmam gerek?

Canlı sistemde açarak Pardus’un kurulu olduğu disk bölümünü açarak, fare sağ tuş burada terminal aç seçeneğini seçip aşağıdaki komutu çalıştır:
sudo nano /etc/sudoers komutunu çalıştır ve açılan editörde
root ALL=(ALL:ALL) ALL satırını bulup, alt satırına kullanıcı adınla aynı dizilimi yazıp CTRL+O - ENTER - CTRL+X tuşları ile kaydedip çıkış yap.
Örnek:
root ALL=(ALL:ALL) ALL
kaan ALL=(ALL:ALL) ALL

2 Beğeni

merhaba.pardusun kurulu olduğu disk bölümünü nasıl bulacağım. bilgisayarda bir windows yüklü bir de pardus 19. yüklü.

bilgisayarı c ve d olarak ayırdım. c de windows yüklü d yedek. bir de 50 gb lık pardusun yüklü olduğu yer var.ama bulamıyorum.

aynı işlemi laptopa kurunca sıkıntı olmadan wifi ye bağlandı. ama masaüstü bilgisayara kurunca bağlantı problemi yaşıyorum.

Pardus 17.2’yi yeni kurdum ama herhangi bir yükleme yaptığımda sudoers dosyası içinde yok, bu olay rapor edilecek hatası alıyorum ne yapmalıyım.

Konunuz buraya taşınmıştır, @kaan Beyin önerisi işinizi görecektir.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

selamun aleyküm
ben pardus 17.3 kullanıyorum
ama mağazada bir şeyler yüklerken veya paket güncellerken bir hata alıyorum
'dpkg --configure -a’
ama bunu yazıyorum süper kullanıcı olman gerekiyor diyor
başına sudo koyup yazıyorum bu sefer de
sudoers dosyası içinde yok hatası veriyor

"Canlı sistemde açarak Pardus’un kurulu olduğu disk bölümünü açarak, fare sağ tuş burada terminal aç seçeneğini seçip aşağıdaki komutu çalıştır:
sudo nano /etc/sudoers komutunu çalıştır ve açılan editörde
root ALL=(ALL:ALL) ALL satırını bulup, alt satırına kullanıcı adınla aynı dizilimi yazıp CTRL+O - ENTER - CTRL+X tuşları ile kaydedip çıkış yap.
Örnek:
root ALL=(ALL:ALL) ALL
kaan ALL=(ALL:ALL) ALL
yazını okudum ama tam anlamadım canlı sistem nedir ve pardusun kurulu olduğu disk
neresi bulamadım

Canlı sistem: Pardus’u kurduğunuz flash bellek ile açıp Çalışan Pardus seçeneğini seçmeniz demektir.
Canlı sistemden sonra masaüstünden Ev dizinine tıklayarak açılan pencere içersinden, Pardus’u kurduğunuz diske girerek burada bulunan /etc/sudoers dosyasında düzenleme yapıyorsunuz.

hocam ne yapsam bir şeyler çıkıyor ben kurarken heralde yanlış kurdum baya bir hata
çıkmıştı ben önemsemedim ilk başlarda mağazadan program indirebiliyordum sonradan
indiremedim. Acaba format mı atmalıyım çünkü bilgisayarda hiçbir şey yapamıyorum
formatı atacaksam nasıl atabilirim

Diskin tamamındaki önemli bilgilerinin yedeğini harici bir ortama al ve hazırlamış olduğun flash bellek ile kurulumu Pardus Kurulum Klavuzu – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkindeki kılavuza uygun bir şekilde yeniden yap.

Not: http://winmd5.com/ sitesinde bulunan küçük programı indirip çalıştırın ve Pardus’un iso kalıp dosyasını seçin. Size bir kod dizisi çıkartacak. Sürüm Notları 17-5 – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM sayfasının en altında bulunan md5sums dosyasını indirin ve içinde bulunan Pardus 17 sürümüne ait iso satırındaki kod ile karşılaştırın. Kodlar aynı değil ise yeniden kalıp dosyasını indirin. Eğer kodlar aynı ise https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v2.16/rufus-2.16p.exe linkinde program ile yeniden yazdırın. Program içersinden kalıp dosyasını seçtikten sonra açılan kutucuktan dd yansı modunu seçerek başlat butonuna basın.

sudo blkid komutu ile kurulu olan yerleri görebilirsiniz.
Wifi listesini görüp bağlanamıyor musunuz? Liste hiç mi gelmiyor? Wifi usb cihaz ile mi bağlanıyorsunuz?

hocam ben pek anlamadım da pardusü de pek bilmiyorum kullanımını
şimdi bende format flashı zaten var

Kurulum sırasında 2 adet dosya soruyor. rltwifi vb. uzantısı bin, bunları yükleyeyim mi diye. Bende yükleme diyorum. Sonra ağ ayarlarına geliyor. ağ ayarlarında ethernet bağlantısını seçip ağı şimdi ayarlama diyorsunuz. Kurulum sonrasında pardus açıldığında wifi ye bu şekilde bağlanıyor. Benim şu andaki problemim, örneğin wine kurdum. Sonra bilgisayarı kapattım tekrar açtığım zaman, pardusun koşan parsı görebiliyorum. Fakat sonrasında siyah ekran geliyor ve masaüstü ya da şifre soran biryer gelmiyor. 10 gün içerisinde yaklaşık 10 kez kurulum gerçekleştirdim. Artık siyah ekran gelirse, direkt usb den kurulum yapıyorum. var mıdır bir çözümü? Neden siyah ekran gelir, sebebi nedir? Saygılar. Bu arada 17.2 ye döndüm. 19 u kurmuyorum.

Sorunun birçok nedeni olabilir. İkinci işletim sistemi olarak kullanıtyorsanız, windowsu araçak SHIFT tuşuna basılı tutarak kapatın ve Pardus’u açın.