Sürekli çalışan fan sorunu

Merhaba, Pardusta oldukça yeniyim. Pardus.org’taki anlatıma ve sürüme göre bilgisayarıma ikinci işletim sistemi olarak Pardusu kurdum. Bilgisayarda oyun oynamam genel olarak internet, alışveriş ve doküman hazırlamak için kullanırım. Genel anlamda işletim sisteminden çok memnunum fakat belli bir süre kullanımdan sonra PC’nin fanı yüksek hızda çalışmaya başlıyor ve kapatana kadar susmuyor. Win 8.1 de böyle bir problem yok. Bu sebeple gönül rahatlığıyla kullanamıyorum. Bilgisayarım dell inspiron n5520, Ati hd7670 ekran kartı, i5 işlemci, 4 gb ram… Birkaç yerde araştırdım çoğunlukla ekran kartından bahsedilmiş fakat Pardus için pek bilgiye ulaşamadım. Bu sorun pardusta kronik midir yoksa bilinen ve benim uygulayabileceğim bir çözümü var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

Kde mi Xfce masaüstünü mü kullanıyorsunuz? Laptop ise Xfce öneririm. Htop programını kurup işlemcinizi hangi program yoruyormuş görelim.

Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Kusura bakmayın yoğunluğumdan ötürü bugün bakma fırsatım oldu. Laptopta KDE masaüstü indirip kurdum. Xfce’nin farkı nedir? Onu mu indirip kurmalıyım performans açısından? Htop programını da kurdum fakat kullanımı ile ilgili bilgim yok.

KDE hoştur güzeldir fakat XFCE kadar stabil değildir. Laptop’da Xfce ile daha rahat edersin. Daha az RAM yer. Daha az ısınır. Daha az çöker hatta hiç çökmez. KDE en son sürümü çok stabil ve az RAM yer fakat şu an da PARDUS o sürümü kullanmıyor. Konsola " htop " yazıp bilgisayarınıza neyin yük bindirdiğini görebilirsiniz. Ama Laptop da KDE tavsiye etmem.

Teşekkür ederim ilginiz ve cevabınız için. Xfce’yi indirdim tavsiyeniz üzere müsait bir zamanda kurup denemeyi düşünüyorum. Pardus’u daha yaygın hale getirmek ve teşvik etmek için işten anlayanların kolları sıvaması gerek… Zira her alanda millileşmek adına çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Tekrardan teşşekkürler.

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Pardus 17.2 sürekli fan çalışması