Touchpad kısayol tuşu nasıl yapılır (Pardus 17 Xfce)

17.1 xfce kullanyıorum. Kde de touchpad i aktif edip kapatmak için kısayol oluşturabiliyordum. Xfce de kısayol nasıl oluşturabilirim. Şimdididen teşekkürler.

sudo apt-get install xinput komutu ile apketi yükleyin.
nano touchpad.sh komut ile dosyanızı oluşturun ve içeriğine aşağıdaki satırı yapıştırıp kaydedin.

#!/bin/bash
tpid=`xinput list | grep SynPS | sed 's/.*id\=\([0-9]\+\).*/\1/g'`
declare -i status
status=`xinput list-props ${tpid} | grep Device\ Enabled | sed -e 's/.*\:[ \t]\+//g'`
if [ 0 -eq ${status} ] ; then
    xinput enable ${tpid}
else
    xinput disable ${tpid}
fi

sudo chmod +x touchpad.sh komutu ile çalıştırılabilir olarak ayarlayın.
Ayarlar - Klavye - Uygulama Kısayolları - Ekle butonu ile touchpad.sh dosyasını seçin ve istediğiniz bir kısayol tuşu ayarların. Kısayola herbasışınızda aktif-pasif olarak ayarlanacaktır.

@kaan bey, çözüm için teşekkürler. Sanırsam windows tarafından kapattığım için şu an zaten çalışmıyor. Yakın zamanda çalışıp çalışmadığını da kontrol edeceğim. Fakat benim merak ettiğim kısayol tuşu eklerlen “Fn” tuşunu nasıl kullanabilirim. Fn+F5’e basınca kısayol oluşmuyor bende. Fn’i algılamıyor, hatta Fn’e bastığım için yanında bastığım tuşu da görmüyor.

Hiç modifiye edilmemiş bir Pardus 17 de bahsettiklerinizin olmaması gerekiyor, Elimizde bulunan bütün test laptop larında Fn tuşu çalışmakta.

Selamlar.

İlginç, Bilerek herhangi bir şey yapmadım. Paketler, programlar kurulurken öyle bir değişiklik yaptılarsa bilemiyorum.

Yanlış anlaşılma olmasın diye tekrar açıklama yapayım. Normalde Fn tuşu çalışıyor, ama kısayol oluşturma menüsünde Fn+F5’i (Fn+herhangi bir tuş) kısayol olarak algılamıyor.

Çözüm İçin teşekkürler. Gerçekten işe yaradı ve çok mutlu oldum. Benim için sorundu baya. Yalnız normalde çalışan fn tuşu burada çalışmadı fn+f6 normalde windowsda kullandığım kısayoldu bende ctrl+f6 yaptım çalışıyor teşekkürler.

Teşekkürler. Yazarken elimin sürekli değmesi sonucu sinir bozucu sonuçlar çıkaran dokunmatik paneli kapatmak harika oldu. Bu arada bende fn tuşu çalışıyor. Ben kısayol olarak fn + f6 yaptım doğrudan f6 tuşunu algıladı. Normalde bastığım zaman sessize alma tuşu. Ama fn ile f6 olarak gördü. Bir problem yok yani. Değerli @edge35 bir problem olmalı mutlaka sizinkinde. Umarım çözebilirsiniz.

1 Beğeni

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Pardus 17, fn tuşu ve f4 gibi tuşlarla kısayol yapabilirmiyim