Tüm Belediyeler için Pardus Dönüşümü Başlasın

Merhaba,

TBB (Türkiye Belediyeler Birliği) tarafından tüm belediyeler için cms web tabanlı uygulama artık hizmette.
Bulunduğum belediye sistemini Pardus’a dönüştürmek için çalışmalara başlamıştım. Kullandığımız cms programı exe tabanlı olduğundan bize farklı firmaların yolu gözükmüştü. Bu maliyete belediyeyi nasıl razı ederim diye düşünürken;

• http://belbis.gov.tr/ sitesinden tamamen web tabanlı ve belediyelere ücretsiz geçiş hizmetini görünce, 1 taşta 2 kuş vurdum diyerek işleri hızlandırmak adına tam gaz devam ediyorum.

Konu hakkında bilgisi olmayanların, Pardus’a geçiş yapmak isteyipte yapamayan belediyeler için müthiş bir çözüm…

Bu sistem ile çok fazla belediyelerin Belbis’e vede Pardus’a geçmesini umut ediyorum.
Yerli ve Milli çözümler sağlayan tüm kamu ve kuruluşlara teşekkürü borç bilirim.
Saygılar…

8 Beğeni

Meraba Belbis i kullanıyoruz acaba pardus e geciş yapabilir miyiz

Bebis dediğiniz İnternette çalışan sistem değil mi?Eokul gibi bir sistem PARDUS’a önce kısmen bir kaç bilgisayar ile geçin sonra diğer bilgisayarları geçirin Mesela SİNOP MEM.tamamen PARDUS kullanıyor.Manavgat MEM.Pardus kullanıyor.
Milli Savunma Bakanlığı
Dışişleri Bakanlığı
Türk Silahlı Kuvvetleri
Emniyet Teşkilatı
Radyo Televizyon Üst Kurumu
ASAL
Ankara Emniyet Müdürlüğü
Manisa İl Sağlık Müdürlüğü
Bergama Belediyesi
Ceyhan Belediyesi
İski
Devlet Planlama Teşkilatı
Türkiye’deki müzeler
Enerji Parkı
Petrol iş sendikası
Adıyaman Üniversitesi
Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi
Batman Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Kastamonu Üniversitesi
Marmara Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi
İstanbul Ticaret Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi
Çankaya Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi
Kişisel Web Siteleri
BAZILARI KISMEN KULLANMAKTADIR

1 Beğeni

Belbis web tabanlı olduğundan problem olmayacaktır…

bizde bayramın hemen ertesinde düşünüyoruz (aslında ben) deneyim paylasabilirmisiniz?

Kullandığınız BELEDİYE yazılımları AĞ dan çalışıyorsa %100 hemen bir gecede geçmek mümkün eski Pardus KURUMSAL 2 zamanında yıl 2011 ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİNDE Bülent adlı bir bilişimci Üniversiteyi bir gecede Pardus’a geçirmişti.Ağdan çalışmayan programınız varsa ilgili firmaya PARDUS İLE ÇALIŞIR hale getirmesi istenebilir.Belki bu iş için para talep edecek onu da zaten Windows için de vermiş olmalısınız.KOLAY GELSİN HAYIRLI OLSUN

1 Beğeni

Bayramdan önceki hafta 12 bilgisayarımıza Pardus yükleyerek ilçe milli eğitim müdürlüğü olarak tamamen Pardus’a geçiş sağladık. Bu arada Windows’u tamamen kaldırdığımızı belirtmek isterim. Bayram’a kadar olan haftada hiçbir sorun yaşamadık ve devamında da yaşayacağımızı sanmıyorum. Sürekli insanlar Microsoft alışkanlıklarından bahsederler ve her şeyin Windows uyumlu olduğu söylenir. Pardus projesi ilk başladığı yıllarda bu deneyimi yaşamış olsaydık geride bıraktığımız 16 yılda ne kadar yol alabileceğimizi düşünmeden edemiyorum. Bir yerden başlamak gerekli ve bugün tam zamanı. Önceki yıllarda hem Windows hem de Pardus’u aynı anda kullanma fikirlerimiz tüm kullanıcıların ısrarla Windows kullanması ile son bulmuştu. Bu sefer harf inkılabı gibi bir şey denedik bir ay içinde sonuçlarını göreceğiz, ben umutluyum.

2 Beğeni

valla büyük gün pzt bunu ögrenmek icin. icislerinin ebelediye projesinde ebys internet explorer dısında sorun cıkarıyor diye basta konusulmustu. gecen 4 5 ayda ihtiyac duymadığım icin bakmadım mozilla yada google a. insallah ben yanılıyorumdur salı günü pardus a gecmis oradan yazıyor olurum.

1 Beğeni

Forumu defalarca kurcaladım. Kurulum yaptım değişik problemler yaşadım (java, yazıcı, wireless) ama bunlar olağan şeylerdi bizim yaşayıp sorunun çözülmesinde tuzumuz olacak şeylerdi.

Ama şu konuda karar vermek zorunda kaldım ki daha geçiş yapmayalım. Icislerinin yerel yönetimler icin verdiği ebys kullanımında eimza modülünü kullanıyoruz( kep gönderme alma yetkilisi, imzalar vbg) ve ne yazıkki devletimizin bir kısmı birseyin ucundan tutup başlamışken, daha yeni ve gelecek için yapılmış başka bir projenin bundan ya haberi yok yada sallamamış.

Eimza işlemi yapamadığım için ( akis ı çalıştırdım, eimza bölümü calistiramadim) biz bir süre.daha geçiş işlemi yapamayacağız. Ki çok da beğenerek kullanıyordum.

Sorularıma cevap veren arkadaşlarımıza da teşekkür ederim.

Ek; belediye yazılımı olarak tbb nim belbis programını kullanıyoruz. Sadece tasarımda minik kaymalar dışında sorunsuz çalışıyor. Var ise icislerinin ebys ni kullanmayan ama belediye yazılımı uymayan arkadaşlarımız; çözümleri belbis te

1 Beğeni

SİNOP MEB MANAVGAT MEB Pardus kullanıyor.
http://sinop.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2017_06/28183630_DYS_KURULUM_v.1.1.rar
ya da AYLİNUX da EBYS İMZAGER VEB.ÇÖZÜMLER VAR
https://sourceforge.net/projects/ay-linux/files/Aylinux_Depo/

1 Beğeni

bafra gençlik merkezi olarak pardus sistem denemelerine başladık ihtiyaçlarımızı karşılarsa tamamen pardusa göçebiliriz.

2 Beğeni

İçişleri bakanlığının ebys projesi için belediyemiz adına seminere katıldım. Güzel şeyler olacağı belli fakat neden php gibi güçlü bir dille yazılmayıpta aspx ile yazılmış anlamadım. Biz microsofttan kurtulalım bağımsız olalım derken işletim sistemi pardus web programlama aspx (ebys şuan sadece ie ile çalışıyor malesef) bu pek tutarlı olmadı. Galiba bizim mühendislerimiz ağırlığı asp.net ten yana kullanıyor. Buda hiç hoşuma gitmiyor.

2 Beğeni

Asp.net şuan gelişim gösteren ve destek alan bir dil olduğundan kaynaklı. Şuan büyük şirketler de o dili kendi sistemlerinde kullanıyor. Bilen sayısı az ama kullanılınca çok güzel projeler çıkabiliyor. Aslında kendi yazılım dilimizi kursak daha iyi olurdu. Assembly ile yapılabilir ama biraz zor bir mesele deniyor. Öğrenmek lazım. Öğrenirsek kendi sistemlerimizi yazabiliriz. Çünkü bu dil 0 1 den anlayan makinelerin bizim anlayabileceğimiz şekilde kullanılıp bir şeyler ortaya çıkarması için.

1 gönderi var olan bir konu içinde birleştirildi: Cafe Kontrol Programına İhtiyacım var

Arkadaslar, Gebze’de yasiyorum. Temel pardus kurulumunu, kullanicilarin ihtiyac duyacagi Linux komutlarini anlatabilirim.

Network ve guvenlik duvari gibi konular benim calistigim bir alan degil. Ben zaten web gelistiriciyim. Ama yukarida bahsi gecen konulari gerceklestirebilirim hatta anlatim da yapabilirim.

Eger var ise bana konu basliklari atarsaniz ilgili kurumlara o konu basliklarina dair egitim vermek icin gonullu olarak gidebilirim.

Illa bu kurumlara ucretli egitim olmasi sart olmamali bence.

yeni konu da ekleyeyim yine belediyeler ile alakalı. belediyemiz imar servisi ülkemizin tümüne yayılacak olan maks (mekansal adres kayıt sistemi) ile calısmaya basladı. emlak servisi, ruhsat servisi gibi bir cok birimide kapı numarasından ilgilendiren bu projenin kurum giriş sayfasını rica ettim arkadaslardan, ilk karsıma cıkan sey microsoft silverlight idi.

hadi bakalım…