Var / home bölümlerini farklı diske oluşturma

Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarım Msata 32 GB ssd var bunun haricinde 500 GB disk var. Ben sistemi 32 gb lik ssd ye kurup home bölümü yani kişisel dosyalarımın olacağı yeri hdd olarak yapmak istiyorum. Kurulumda nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler.

Disk bölümleme kısmında Elle seçeneğini seçin
32 gblık alanı seçin ve :
Nasıl kullanıcıcağı: ext4
Bölümü biçimlendir: evet
Bağlanma noktası: kök /
Seçin ve bölüm ayarlandıyı seçin.
500 gblık bölümü seçin ve Bağlanma noktasını /home olarak seçin.
Bölüm ayarlandı seçin ve kurulma devam edin.

ÖNEMLİ NOT: 500 gblık bölüm muhtemelen ntfs bölümdür bunu ext4 olarak biçimlendirdiğinizde içerisindeki tüm dosyalar siliniz. İlk önce başka bir orama yedeklerinizi alınız.
Veya 500 gblık diski ikiye bölüp (windowsdan birimi küçülterek) bir bölümünü ext4 olarak biçimlendirin ve /home bölümünü buraya ayarlayın.

Ben windowsa kızdığım için dünden itibaren bıraktım tamamını kullanacağım. Sistem tamamen ssd de olacağı için home içerisinde yüklediklerim hdd ye yüklenecek. Peki Temp bölümün yine ssd de mi kalmış oluyor. Yer küçük olduğu için sorun olur mu. Teşekkürler.

Belirli aralıklarla tmpi silebilirsiniz. Veya tmpi aynı yollarla başka bir bölüme kurabilirsiniz.

O zaman dediğiniz gibi kuruyorum. Temp dizini ssd üzerinde bırakıyorum. İlgi alakanız için teşekkür ederim.

Hocam dediğiniz gibi yaptım fakat efi bölümü yok diye uyarı aldım. EFI olmadan geç diye kurulum yapınca sonunda hata veriyor. Bende diski otomatik bölümlendir (yeni kullanıcılara önerilir) olarak yaptım ve hdd yi ise home dizini olarak ayarladım. Şimdi home klasörüne girince 566 GB olarak gözükmekte. Şu anda yaptığımda bir hata varmı. ? Peki sistem açıkken hdd üzerine 20 GB lik temp oluşturabilir miyim. Buna gerek varmı ? Çünkü SSD üzerinde 20 gb lik yer kalmış. Hİç olmaza tekrar format atıp HDD 20 gb yer alarak tmp oluşturacağım.

Gerek yok bence. Ama yapmak istersen
sudo mount /dev/sda4 /tmp komutu ile yapabilirsin. Bunu fstab dosyasında düzenlersen sistem açılışta otomatik olarak tmp olarak ayarlar.
Not:sda4 örnek olarak verildi. Bu diskte oluşturulmuş bir bölüm.

fstab dosyasını düzenleme derken biraz açıklar mısın.

blkid komutu ile tmp olarak kullanacağın bölümün UUID sini öğrenerek
sudo nano /etc/fstab komutu ile açılan editöre aşağıdaki örnekteki gibi yazarak açılışta otomatik mount edebilirsiniz.

UUID=ce7c82a0-de7d-460a-bf14-e11d0a6dd01c /tmp ext4 rw,errors=remount-ro 0 0

Not 1: CTRL+O ENTER CTRL+X tuşları ile editörde kaydet kapat yapılır.
Not 2: sudo mount -a komutu ile mount işlemini test edin. Bağlanma hatası alırsanız editörü açarak tekrar düzenleyiniz.

Teşekkürler. Sayenizde pardus kullanmayı seviyorum.