VEYON Sınıf Yönetimi ve Bilgisayar İzleme Programı

Özel bir okulun bilişim alt yapısını hazırlarken bilgisayar laboratuvarlarının ve öğrencilere açık diğer bilgisayarların izlenmesini ve bilişim laboratuvarlarındaki istemcilerin öğretmen tarafından yönetilmesini sağlayan bir uygulama ararken Veyon isimli bir uygulamaya rastladım.

Uygulama, Lider Ahenk ile open Ldap ile sayesinde tek bir merkezden yönetim sunmasından dolayı Pardus ve diğer distrolar ile uyumlu çalışıyor. Yaptığım denemelerde sadece hem lider tarafından hemde Veyon tarafından aynı tür komutlar çalıştırıldığında bazen problemler yaratabiliyor. Bilişim laboratuvarlarında artık Windows kullanmamızın pek bir anlamı kalmıyor. Genelde zaten bu tür programların sadece Windows ortamında bulunmasından dolayı çoğu okul yönetimi Windows’u tercih etmek zorunda kalıyor.

Veyon’a https://veyon.io adresinden erişim sağlayıp sizlerde bilişim laboratuvarlarınızda veya istemcilerinizde kullanabilirsiniz. Uygulama ile ilgili karşılaştığınız sorunları veya daha farklı yöntemleri bu konu başlığı altından paylaşabilirsiniz. Hepinize özgür günler diliyorum.

5 Beğeni

ITALC yazılımına ne kadar çok benziyor diyordum meğerse veyon, italc’ın halefi imiş.
Ama henüz Pardus’un deposuna eklenmemiş. Geliştiricilerden eklenmesini taleb etmek gerek.
Italc şuan depoda mevcut durumda.

2 Beğeni