W7 yanına Pardus kurarken sorun çıkıyor..?

Arkadaşlar, uzun zamandır w7 kullanıyorum. Daha önce Pardus’u usb üzerinden çalıştırdım. Kurulum yapmak isteyince de disk bölme kısmında hata verdi. Nasıl bir hata diye sormayın hatırlamıyorum? Bi kere de kurdum ama w7yi kaybettim…? Şimdi ise ben bunu tekrar denemek istiyorum. Bana nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Önce Windows sonra Pardus mu, yoksa önce Pardus sonra Windows mu?

Kolay gelsin.

1 Beğeni

Hocam teşekkür ederim. Şimdi Windows 120gb ssdye kurulu. Ayriyeten 500gb hdd var. Bunun diyelim 100gb ını bölüp Pardus’a ayırmak istiyorum. Bi inceliyim, yapamazsam dönerim size. Tekrar teşekkürler…

1 Beğeni

Hocam merhaba,
Bugün Pardus resim sitesinde sorun vardı. Pardus’u aradım şu adresten güncel sürümü indirmemi söylediler : depo.pardus.org.tr
Ben de indirdim. Flash belleğe bootable olarak yazdırıp pcyi bu aygıttan başlattım. Ancak kaç defa farklı programla denediysem, her seferinde aynısı oldu. Yani flashı görüyor pc, seçiyorum başlıyor, Pardus 64 bit seçiyorum, sonrasında siyah ekranda kalıyor. Rufus, universal usb installer, bunun dışında dvd ile de denedim ne nero ne de ashampoo burning yazmıyor dvdyi. Ben de Pardus kalıbında sorun olduğu kanısına vardım. Çünkü bu 2013 sürümünde de olmuştu. Ancak pisi Linux çok rahat kuruluyor. Kurdum da. Ama bu Pardus olmuyor…?

Bilgisayarınızın takılı kaldığı siyah ekranda yazılar var mı, yoksa bomboş simsiyah bir ekran mı? (ekran görüntüsü ekleyebilir misiniz?)

1 Beğeni

Bomboş ekran hocam simsiyah. Pardus 64 bit i seçtikten sonra gri Pardus ekranı ve yanıp sönen lazer (1-2sn) sonra o siyah ekran. Monitörün kendi yazısı çıkıyor display falan yazıyor. Sanki uyku moduna geçiyor gibi. Bundan fazlası yok gerçi ama yine de gün içerisinde resim ekliycem.

KDE sürümü md5 Kodu: f008c97e72a91e26f5d1c6b74b180614

2 Beğeni

Iso Kalıbınıza md5 kontrolü yapın. Kalıbın bulunduğu dizinde konsola:

md5sum kalibintamismi.iso

örnekteki gibi girip, verilen kodu kontrol edin.

1 Beğeni

Hocam kodlar aynı. Herhangi bir sorun yok gibi? Peki neden böyle olmuş olabilir?

Resim ekledim hocam. Sorun yok gibi ama?

Güvenli kipte açmayı denediniz mi?

Bu arada kafam Linux’a gitmiş, md5sum için kusura bakmayın. Evet kalıpta bir hata görünmüyor. Biosta bir ayarsızlık olabileceği ve biçimlendirmede bir sorun olabileceğini düşünüyorum.

Güvenli kip hiç aklıma gelmedi? Deniycem. Ancak biçimlendirme rufus ve universal usb installer programlarının varsayılan ayarlarıyla da, veya kendim ntfs ve fat32 olarak da denedim ama nafile. Biosta bi sorun olduğunu sanmıyorum ama Pardus için özel bi ayar varsa da ben bilmiyorum? Ancak pisi Linux, slax ve antivirüs firmalarının rescue diskleri dahil tüm Linux tabanlı sistemler sorunsuzca açılıyor ve kuruluyor(live olmayanlar). Ama Pardus olmuyor. Alakası var mı bilmiyorum ama msi 970 gaming anakart aldıktan sonra Pardus sıkıntı çıkarmaya başladı. Daha önce amd 760 Asus, amd 970 gigabyte kart varken bu sorun hiç olmamıştı? Msi ı bile aradım, bizimle ilgisi yok dediler. Ki gerçekten de ne ilgisi olabilir ki? Çünkü hiçbir sistem sorun çıkarmıyor…?

Canlı sistem açılışında Pardus seçim ekranında TAB tuşuna basınız. Gelen satırlarda en sondaki “splash quiet --” kısmını BackSpace ile silerek entere bastığınızda nasıl bir sonuç alıyorsunuz?

1 Beğeni

Hocam an itibariyle sorun çözüldü. Şöyle ki ; winsetup from usb programıyla multiboot usb hazırladım. Daha önce de yapmıştım ama bu sefer oldu. Pardus live açıldı. Masaüstü kurulum rehberini okuyarak Pardus’u kurdum. Ancak yeni sorun çıktı :slight_smile:
Kurulum bitti yeniden başlatılsın? Evet. Yeniden başlayınca da Windows açıldı. Tekrar yeniden başlattım. Boot menüden Pardus’un kurulu olduğu diski seçip başlatmak istedim ama siyah ekranda kaldı. Grub_ yazıyor?

Grubu tekrar kurmak gerekiyor sanırım

Şuradaki ve Şuradaki çözümleri denemek işe yarayabilir.

Canlı sistem ile açarak Grub customizer ile de yükleyebilirsiniz.
sudo apt-get install libgtkmm-3.0-1
sudo dpkg -i grub-customizer_4.0.4shpm-1_all.deb

1 Beğeni

Teşekkür ederim hocam. Pc başına geçince deneyip sonucu yazarım.

1 Beğeni

Cüneyt hocam merhaba.
Şimdi bugün tekrar kurdum Pardus’u. Grub yüklemeyi tarif ettiğin şekilde yapmaya çalıştım. İlk kod başarılı oldu ancak ikincisi başarısız. Resmi inceler misin ; https://imageshack.com/i/po7B5NwZp
Ayrıca boot repair disk de uefi olarak açın dedi. Yani o da olmadı. Çünkü sistem legacy modda kurulu.

Dosyayı indirdiğiniz dizinde ikinci komutu çalıştırıp tekrar deneyiniz.

İndirdiğim dizinde, komutu terminali açıp da mı çalıştırıcam yoksa? Yani komutu nereye yazıcam?

İndirdiğiniz dizinde KDE ise F4 basarak XFCE ise Sağ tık uçbirimi buraya aç ile yada uçbirim açarak ya da uçbirimden indirdiğiniz dizine girerek; cd Downloads gibi