Wamp Server kurulumu yapabilir miyim (arşiv)

Pardus’ta php yazmak için wamp server nasıl kurabilirim?

–wamp server windows için kullanılıyor. linux sistemler içim xampp kurulabilir. Download bu linkten indirip kurulum yapabilirsiniz.

Yönetici hakları alarak indirdiğiniz dosyayı çalıştırıp, yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

xammp kurdumda…apache (sunucu) varsayılan gelen 80 portunu nasıl değiştirebilirm?

–/opt/lampp/manager-linux-x64.run root yetkisi ile çalıştırılır. Manage Servers sekmesindeki listeden Apache web server seçilir ve Configure butonuna basılır. Açılan pencereden Port kutucuğundaki 80 değerini değiştiriniz.

1 Beğeni

@cuneyt.ulusoy xampp-linux-x64-5.6.30-0-installer.run indirdim nasıl kuracağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olur musunuz…

Teşekkürler…

Merhabalar,

indirdiğiniz dosyaya chmod 755 xampp-linux-x64-5.6.30-0-installer.run komutu ile çalıştırma yetkisi vererek;

sudo ./xampp-linux-x64-5.6.30-0-installer.run komutu ile yükleme adımlarını çalıştırabilirsiniz.

1 Beğeni

dosyanın bulunduğu yere gittim F4 ten konsole açtım ve dediğiniz komutları girdim ama kurmadı.Lütfen Yardımcı Olur Musunuz…

Teşekkürler

Başarısız işlemlerle ilgili ekran görüntüsü yada aldığınız hata kodlarını iletirseniz hızlı çözüm üretilebilir.

@lenovob50-30:~$ chmod 755 xampp-linux-x64-5.6.30-0-installer.run
@lenovob50-30:~$ sudo ./ xampp-linux-x64-5.6.30-0-installer.run
[sudo] password for abdurrahman:
sudo: ./: komut bulunamadı
@lenovob50-30:~$

./ ile dosya adı arasında boşluk bırakmışım aşağıdaki şekilde tekrar dener misiniz?

sudo ./xampp-linux-x64-5.6.30-0-installer.run

Yüklendi.Ancak bu programı hangi kategoride oluyor ve nasıl açabilirim. Lütfen Yardımcı Olur musunuz…

Teşekkürler

xamp için izinleri ayarlamak için aşağıdaki komutları kullanınız;

sudo chown -R kullanıcıadınız:kullanıcıadınız /opt/lampp/htdocs

sudo nano /opt/lampp/etc/httpd.conf ile editörde açılan dosyafa Ctrl - W tuşu ile açılana arama kısmına User daemon yazarak bulunuz. daemon yazan kısmı silerek kullanıcıadınızı yazınız. Ctrl-O ile kaydedip CTRL-X ile editörü kapatınız.

sudo /opt/lampp/lampp start komutu ile servisi çalıştırabilirsiniz.

servisleri görsel arayüzden kontrol ve konfigure etmek için /opt/lampp/ dizinine girerek aşağıdaki komut ile programı çalıştırabilirsiniz.
sudo ./manager-linux-x64.run

(Dosyalarımızı /opt/lampp/htdocs dizinine atmanız gerekiyor.)

lamp için

1 Beğeni

bana kalırsa ayrı ayrı kurmak en iyisi.

sudo apt-get install apache2
sudo apt-get install mysql-server
sudo apt-get install php7

lazım olacaksa
sudo apt-get install phpmyadmin (aslında kurmadan phpmyadmin sitesinden indirip zipten çıkarıp web html klasorune atarsanızda çalışıyor :slight_smile: )