Windows 10 UEFI yerine Pardus Kurulumu

Merhabalar.

Bir adet HT BOOK 14 bilgisayar sahibiyim ve hem işletim sisteminin cihaz üzerinde sürekli donması hem de açık kaynak kodlu yazılımlarla ilgilenme isteğimden dolayı cihazıma Pardus kurmak istemekteyim.

Bu konuda sabırlı olacak ve bana cihazıma indirmiş olduğum Pardus Sürümünün USB üzerine kaydedilmesinden, UEFI cihazların boot edilmesi ve İşletim Sisteminin kurulumunu adım adım anlatabilecek birileri var ise Pardus’un akıcılığını bu cihaz üzerinde test etmek ve bilgisayarın bir işe yaradığına inanmak istemekteyim.

Saygılarım ve sevgilerimle…

1 Beğeni

İndirdiğiniz iso kalıp dosyasını USB’ye yakmak/yazmak için;

Rufus programını indiriniz.
Boş USB belleğinizi takıp, Rufus programını çalıştırınız.
Açılış diski oluşturma yöntemi karşısında bulunan CD iconuna tıklayarak indirdiğiniz Pardus iso kalıp dosyasını seçiniz. DD modu seçerek başlat’a basınız.
İşlem bittikten sonra sisteminizi bu USB Bellek ile açarak (BIOS ayarlarından açılış önceliğini USB Bellek olarak belirlemeniz gerekiyor) Pardus Kurulum kılavuzundan yararlanarak yükleme işlemine başlayabilirsiniz. UEFI ile ilgili size sorulan soruya sisteminize göre yanıt vererek sonraki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

2 Beğeni

süreci üstte belirtilen şekilde yaptım açılışta \g21dr.mbr dosya hatası alıyorum neden olabilir.