Windows kurdum, Pardus Açılmıyor!

Merhabalar, kolay gelsin!
Bir iş için Windows kurmam gerekti, sanal makine işe yaramadı. Windows´u sabit diskteki boş alana kurdum. Windows, başarıyla kuruldu; fakat bilgisayarı yeniden başlatınca Pardus gözükmüyor.
Windows´un disk bölümlendirme programından baktım: Pardus kurulu bölüm görülüyor. Hatta canlı sistemden dosyalarıma baktım, oldukları gibi duruyorlar lakin yeniden başlatınca hiç sormadan Windows açılıyor.
Windows´u da UEFİ kurmadım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygıyla

Linkteki @kaan Bey’in çözümünü dener misiniz?

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Windows kendi önyükleyecisini kurduğu için grub devredışı kalıyor.
@kaan beyin anlattığı gibi grub onarımı gerçekleştirp sorunu çözebilirsiniz.
Selametle…

2 Beğeni

Ve Aleyküm Selam
Hocam teşekkür ederim sorunu çözdüm. (Yine ben becerememişim.)
Yapamadıktan sonra bir kere daha Kemal Bey´in çözümünü denedim ve oldu, belki ilk Cüneyt Bey´in yazdığını deneseydim o olacaktı. Bu yüzden Kamel Bey´inkini işaretliyorum.
Yardım etmek isteyen herkese çok teşkkürler.

Saygıyla

1 Beğeni

Ek olarak: Grub kurulduktan sonra bilgisayarı yenniden başlattım ve Windows gözükmedi. Onu da Cüneyt Bey´in şu gönderisi ile çözdüm:

Sonrada grub ekranı ilginç bir hal aldı:

Açılışta 2 tane Windows 7 çıkıyor ve ikiside aynı işletim sistemini açıyor.
Pardus gelişmiş şeyide İngilizce yazmaya başladı.
Aslında sıkıntı değil fakat eskisi gibi de değil.

Fotoğraf bağlantısı.

Saygıyla

Selamün Aleyküm
os-prober paketini yükleyip sudo update-grub komutu ile basit bir şekilde bilgisayarda yüklü olan sistemleri grub ekranına ekleyebilirsiniz.

2 tane çıkmasının sebebi de, zannımca windows 7’nin “sistem ayrıldı” etiketli 100MB boyutunda bir önyükleme(boot) kısmı oraya eklenmiş. Hangisi çalışıyorsa o bırakıp diğerini silebilirsiniz.
Selametle…

1 Beğeni

Ve Aleyküm Selam @oktay454

1. Windows´u nasıl kaldırırm?

os-prober paketini yükleyip sudo update-grub komutu ile grub menüsünü yeniden oluşturabilirsin.

1 Beğeni

Hocam yaptım fakat bu sefer mavi oldu pardus resim şeyi gitti, ve hala duruyor.

sudo apt install desktop-base --reinstall

1 Beğeni

Hocam bu da sorunumu çözmedi.
En iyisi hazır yeni sürümde çıkmışken yedeklerimi alıp format atayım.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.