Wine Tecrübelerim

Merhaba;
Evvela Wine ile windows uygulamalarının Linux da çalıştırılmasının o kadar da kolay ve her zaman mümkün olmadığını tecrübe ettim.
Önce Wine - Debian Wiki daki gibi komut satırıyla kurmaya çalıştım. Komut satırından kurulmadı. Mimari ile ilgili bir hata verdi.
Sonra kurulumu paket yöneticisinden yapmaya karar verdim.

wine
wine-development

paketlerini seçtim. O da gerekli olan diğer paketleri seçti ve kurulumu gerçekleştirdim.

wine64 winecfg

satırıyla ayar programını çalıştırdım.

Muhtemelen bir windows formu olan ayar ekranı çıktı.
Ve gördüğüm kadarıyla Windows XP üzerinde desteği yok. Win95-WinXp arası sürümler var listede…
Sonra windowsda delphi ile tek formlu ve üzerinde bir buton ve label olan bir uygulama hazırladım.
Hem Release hem Debug versiyonlarını oluşturdum.
Hem wine hem de wine64 ile çalıştırmayı denedim.

Görüldüğü üzere wine da i386 mimarisini ekleyin ve wine32 yi kurun dedi.
wine64 de ise resimde görülen bir servis ile ilgili bir hata verdi.

Tırmaladıkça buraya yazarım.
Selamlar.

2 Beğeni

Arkadaşlar aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere ubuntu üzerinde kurulum yaptım ve exe programı çalıştırdım.

Merhaba;
i386 konusunda bazı meseleleri bilmemizde faide var.
Anladığım kadarıyla "deb Index of /pardus-yenikusak/ yenikusak main contrib non-free " depo adresinde i386 için destek yok.
Yani boşuna tırmaladık gibi. Yanlış mıyım? Yönetici arkadaşlar bu konuyu aydınlatırsa sevinirim.

Neyse debianın depolarından kurulumu yaptım.
deb [arch=amd64,i386] Index of /debian/ stable main contrib non-free
deb [arch=amd64,i386] Index of /debian/ stable-updates main contrib non-free

Fakat yine çalışmıyor. Forumlarda gördüğüm kadarıyla sorun şu:

Sürücü eşleşmeleri olmamış.
Ubuntudaki ise şöyle:

Sürücü eşleşmeleri olmuş. Ve bunun için hiç tırmalamadım. Direk exe dosyayı çalıştırabildim.
Yani forumdaki malum başlık altında bahsedilen yardımla bu iş çözülmüyor.
Daha ciddi olarak yaklaşmak lazım.

Sorun ubuntunun daha güncel bir ürün olması olabilir mi? Bilmiyorum.

Selamlar.

Merhaba;
Ubuntu üzerinde netscan.exe bile çalışıyor.
Bayağı etkilendim ve ümetlendim. Demekki çok basit olmayan programlar bile çalışıyor.

Selamlar.

dpkg --add-architecture i386 ile ekleniyor, çalışıyor, yükleniyor

Wine Kurulumu Nasıl? - cuneyt.ulusoy tarafından #2 - Alternatifler - Pardus Forumları - TÜBİTAK ULAKBİM linkindeki adımları uygulayınca bahsedilen program çalışıyor.

Merhaba;
Diğer başlıktaki bahsettiğim source.list dosyasındaki değişiklikten sonra, test için oluşturduğum exe nin çalışmış hali.

Selamlar.

pardus kurumsal kullanıyorum.

Benim wine deneyimim kötü oldu.

Wine programını paket yöneticisinden indridiğimde firefox ve network manager görünmez oldu.

Pardus kurumsalı yeniden yüklemek zorunda kaldım.