XFCE sürüm Grub sorunu

Windows yüklü bilgisayarımda Pardus XFCE Kurumsal Sürümü 27.04.2017 – Güvenli Kamu (64-bit) kurulumu yaptıktan sonra grub çalışmıyor. Manuel olarak Grub customizer yükledikten sonra da açılışta windows görünmüyor sadece pardus ve pardus için geliştirilmiş seçenekler seçimi yapılabiliyor. Uygulama olarak Grub customizer’ı uç birimde çalıştırınca Windows ikinci sırada ve görünüyor fakat açılışta karşıma çıkmıyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

Sırasını değiştirip kaydettiğinizde bir değişiklik oluyor mu? Grub customizer aracılığı ile grubu tekrar kurup bakabilir misiniz? Raid disk tesbiti için dmraid yükleyip sudo dmraid -n ile kontrol edebilir misiniz?

Bende pardus kurumsal ile linux mint kurulu.

Açılışta Linux mint görünmüyordu.

Grub customizerde kaydet butonuna basınca görünür oldu.::slight_smile:

sırasını değiştirip kaydettiğimde bir değişiklik olmuyor. raid disk kontrolü yaptığımda “no raid disks” yazıyor.

Windows 10 yüklü bilgisayarıma Pardus 17 surumunu yükledim. Yúkleme sırasında diğer işletim sistemi grup gözükecek diyordu ama açılışta sadece Pardus geliyor. Açılışta hem Windows hem de pardusu nasıl gorecegim.

Linktekileri dener misiniz?
https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_önyükleyicisini_onarmak_(yeniden_kurmak)

Grub Customizer yükledikten ve sıralamayı yaptıktan sonra Genel Ayarlar menüsünden görünürlükten menüyü göstere tıklayıp Seconds kısmını mesela 10 yapın. Sistem açılışta 10 saniye istediğiniz işletim sistemini seçmenize izin verecektir.

Cüneyt Beyin vermiş olduğu linkten grup costimizer programını kurarak sorunu çözdüm. Bu program kesinlikle yüklü gelmeli. Daha önce topluluk surumu kullanmıştım onda yüklü geliyordu. Birde mutlaka iso dosyalarını usb belleğe yazan bir program da yüklü gelmeli yada paket yöneticisinde olmalı

Grub Customizer güzel olabilir ama muhakkak lazım değil. O olmadan daha kolay olabilir.

mousepad /etc/default/grub

İle açtıktan sonra aşağıdaki 0 sayısını değiştirerek kolayca sırayı değiştirebilirsiniz.

GRUB_DEFAULT=0

Lakin şurası unutuluyor.

If you change this file, run ‘update-grub’ afterwards to update

Bu işlemi yaptıktan sonra ‘update-grub’ komutunu çalıştırmak lazım. O da “/boot/grub/grub.cfg” dosyasına yazar. Direk bu dosyada değişiklik tavsiye edilmiyor.

Selamlar.

Merhaba;
Lazım olmaması şunun için; bu işleme çok nadirattan ihtiyaç oluyor. Çok nadir bir ihtiyaç için kurulu gelmesi gerekli olmayabilir.
Ya basitçe böyle çözülebilir veya 100 kişiden 1 kişi bunu kurabilir.

Selamlar.

Ali bey yukarıda sõylediğiniz yöntemi uç birim açarak mı yapıyoruz. Hocam Pardus 17 ilk izlenimler ve sorunlar başlığı altında bir soru sordum bir baka bilirmisiniz. Teşekkürler

Soracağınız sorular için yeni başlık açarsanız hem daha hızlı cevap alırsınız, hem de daha düzenli bir forum olur.

Evet bu işlemleri uç birimde yapıyoruz.

Selamlar.

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: İşletim Sistemleri birbirini görmüyor