Yavaş Çalışma Sorunu

Pardus 17.2 xfce sürümünü yükledim bir haftadır kullanıyorum.
Sorunum şu ilk başlarda herhangi bir yavaşlama veya gecikme söz konusu değildi şuan bi programı veya en basit internet tarayıcısını bile açmak için 2 3 dakika beklemek zorunda kalıyorum. Bunu çözmemin bir yolu varmı hangi nedenlerle yavaşlamış olabilir. Sistemimde daha önce birçok linux dağıtımını kullandım ilk defa karşılaştığım bir durum bu linuxa yeni biriyim yardıcı olursanız sevinirim

Diskinizdeki boş miktarı nedir? df -h komutu ile öğrenebilirsiniz.

Mert,
Ayrica top komutu kullanarak sisteminizin kullandigi RAM miktarini ve tukettigi islemci oranini goruntuleyebilirsiniz. Siradisi calisan bir process olabilir.

Resimlerde göze çarpan bişey bulamadım ama halen programlarım yavaş açılıyor.
Neden Kaynaklı Olabilir
Sistem için 120 gb Bir Alan Kullanıyorum
4 gb ram var i5 işlemci var nidianın 2gblık leptoplarda kullanılan ekran kartı var
Normalde Çok Rahat bir şekilde kullanmam gerek diye düşünüyorum.

Gondermis oldugunuz resimlerden herhangi bir problemin olmadigi gorunuyor.
Peki bu yavaslama islemi belli bir programi calistirdiktan sonra mi oluyor?
Ayrica sisteminiz guncel midir hocam? Sanal makina uzerinde mi calisiyorsunuz?

1 Beğeni

Sistemim güncel hocam dual boot olarak kullanıyorum.
Herhangi bir uygulamada değil genel olarak tamamında aynı durum söz konusu özellikle açılışta uzun süre bekledikten sonra programlarımı çalıştrabiliyorum

Anladim hocam. Kuvvetle muhtemelen Pardus ile donanim uyumsuzlugu neden oluyordur.
Bilgi sahibi arkadaslar donanim ozelliklerinizle ilgili yorumda bulunabilirler. Ozellikle ekran karti ozelliklerinizi paylasmak yetkili arkadaslar icin faydali olabilir.

Peki nasıl yapacağım bunu hangi kodlarla yapacağım

1 Beğeni

sudo apt install inxi
Ardından
inxi -F

Saygıyla :wave:

2 Beğeni

lspci | grep -i vga komutunun ciktisini ekran kartiniz hakkinda bilgi verecektir hocam.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.