Yazıcı / tarayıcı tanıtma ve kullanımı (hp p1102 / Fujitsu 6130zla)

-İyi günler.
-PARDUS 17.3 xfce kurdum. bilgisayarıma HP Laserjet Pro P1102 yazıcı bağlı. 2010 yılından bu yana pardus kullanmaya çalışırım. şimdiye kadar kurulunca yazıcıyı tanımayan bir linux işletim sistemi ile karşılaştım.
-İki gündür uğraşıyorum. En sonunda forum ve diğer internet sitelerini dolaşırken bir çözüm buldum. şimdi yazdırabiliyorum. 10 defa yazdırmamda 5-6 defa hata veriyor. Bir türlü bu işi anlayamadım Ben az çok linux kullanımını biliyorum. Forumlarda anlatılan konulara göre normal bir son kullanıcı için (komut yaz. su yaz. kod çalıştır vb.) hiç bir anlamı yok. Son kullanıcı tak kullan veya iki tık kullan seçeneği olmadığı sürece bu pardus yaygınlaşamayacak. Ben iş yerinde kullanıyorum şu anda ve bir yazı yazdırmam gerekti. Ama olmuyor. İş bekliyor. bu yazıyı yazdıktan sonra yine windowsa geçerek yazdırmak zorundayım.
-Belki konum dışı da yazdım ama kusura bakmayın. Pardus un yaygınlaşması için çevremde o kadar uğraşıyorum. Arkadaş sistemi kuruyor. En ufak bir sorunla karşılaştığında, sorup araştırıyor, iş uçbirim e gelince vazgeçiyor sistemi kullanmaktan. Bu kadar.

1 Beğeni

Merhaba Kemal Sever,

Aslında bunun sorumlusu sadece Pardus değil, yazıcıyı üreten firmalar. Bu firmalar linux için bir driver yapmayınca haliyle aksaklıklar oluşuyor. Piyasa da o kadar çok yazıcı mevcut ki. Açık kaynak yazılımcılar nereye koşacaklarını anlayamıyorlar. Her ne kadar yazıcının yapacağı iş aynı olsada her yazıcının yazılımında mutlaka farklı algoritmalar oluyordur. Bahsettiğiniz yazıcıya benzer bir yazıcıda bizim şirketde var. Ben ubuntun 16.04 kullanıyorum. Bazen baskı alabiliyorum bazen alamıyorum, tuhaf bir şey ancak eğer Pardus şirketlerde kullanılacaksa yazıcı olayının çözülmesi gerekiyor. Sizin için biraz araştırma yapacağım, bulabilirsem kolay şekilde size anlatmaya çalışıcam.

-İyi günler.
-Önceki yazımda da belirttiğim gibi, pardus xfce kurduktan sonra bir türlü yazıcı ve tarayıcı tanıtamadım. Xfce üzerine kde yükledim ve yazdırma ve tarayıcı kullanımı konusundaki sorunları düzeldi.Tarayıcıyı (vuex6496.tgz ) programını yükleyerek çalıştırdım.
-Ancak; kde deki Türkçe çeviri yüzünden kullanmak istemedim.
-17.3 dde yi kurdum. Bu defa hiç yazıcıyı kullanamadım. Tarayıcıyı aynı program ile tanıtayım dedim hiç çalışmadı.
-Ayrıca; şu anda pardus mağaza açılmıyor. Şifre ekranı geliyor. Şifreyi yazdıktan sonra, uygulama ekrana gelip kapanıyor. Güncelleme kontrolü yapayım dedim, güncelleyi tıklayınca hemen güncel yazıyor.
-İyi günler.

-İyi günler.
Güncelleme ve pardus mağaza sorununu hallettim.
Depo adresleri olmadığı için olmuyormuş.
-Yazıcı ve tarayıcı sorununu da çözersek bu iş tamamdır.
-İlginiz için şimdiden teşekkürler.

sudo apt install printer-driver-* paketlerini yükleyin ve tanıtma işlemini yeniden deneyiniz.

-İyi günler.
-Sonunda hallettim. Şöyle oldu, yazayım.
-Önce xfce kurmuştum. Yazıcı ve tarayıcıyı tanıtamamış idim. Xfce üzerine kde yi kurdum ve sorunu yukarıdaki açıklamalara göre kde kurulunca sorun çözüldü. Ama kde nin Türkçe çevirisi az geldi bana. Xfce yi de beğenmiyorum, onun için tekrardan 17.3 dde yi kurdum. Yine yazıcı ve tarayıcı sorunu aynı ortaya çıktı. Defalarca uğraştım çözüm bulamadım. Yine üzerine kde yi yükledim ve başlattım yazıcı ve tarayıcı sorunsuz çalışıyor. Şimdi rahatça kullanıyorum.

• Ama şimdi tarayıcıda şöyle bir sorun var. Windowstan daha kaliteli ve boyutu düşük tarama yapıyor. Tek sayfa tarayınca bir sorun yok. iki ve daha ok sayfa taradığımda her sayfayı ayrı ayrı kaydediyor. Bu sorunu çözemedim. Bir çözümü var mı, yardımcı olan olursa sevinirim.
    -Tarayıcı=Fujitsu fi-6130ZLA
    -Kullandığım uygulama=XSane
    -İyi günler.

Tarayıcı programının özelliklerini değiştirip deneyiniz. Alternatif programları deneyiniz (scanlite,vuescan…)

Hp marka yazıcıları kurmak için:
https://belge.pardus.org.tr/display/PYMBB/Hp

-Teşekkürler.
-Yazıcı için: Yönergeleri uyguladım. Sorun çözüldü. Ancak; depin veya xfce masaüstü ile çalışırken yazıcı açıklamasında görev tamamlandı yazmasına rağmen bazen yazdırmıyor.
-Kde masaüstü ile başlattığım zaman önceki masa üstü uygulamasında gönderdiğim yazıyı çıktı alabiliyorum. tekli veya çoklu fark etmiyor. Kde ile çalışır iken yazıcı sorunu olmuyor.
-Tarayıcı için: Yönergeleri uyguladım. Sorun çözüldü. Ancak; XSane tarayıcı da çoklu kayıt yaptıramadım. (Örneğin, 5 yaprak bir belge taradığımda hepsini ayrı ayrı kaydediyor.) Bu durumu bir türlü çözemedim. Scanlite ile çalıştım, oda aynı. vuevscan da öyle bir sorun çıkmadı ama ücretli ve fiyatı beni aşıyor.

Simple scan ile deneyiniz birde:

sudo apt-get update
sudo apt-get install simple-scan

Programlar linuxta hergün gelişmeye devam etmektedir. Zamanla çoklu yazdirma sorunu düzelecektir. XSane yada kullandigimiz diger programlarin yeni sürümlerini beklemek gerekiyor

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Tarayıcı=Fujitsu fi-6130ZLA için…

Yapılacak işlemler şu şekildedir;

1- Sane-backends 1.0.27 versiyonunu kurunuz.

https://fossies.org/linux/misc/sane-backends-1.0.27.tar.gz

Dosya arşivden çıkararak oluşan dizine giriniz ve aşağıdaki komutları çalıştırınız.

sudo apt-get update 
sudo apt-get install gcc make 
./configure 
make 
sudo make install

2- Image Scanner Driver for Linux Download - Fujitsu Global

Sürücü için linkten (For 64-bit OS) pfusp-ubuntu18.04_2.1.1_amd64.deb (976KB) dosyası indiriniz. Dosyanın indiği dizinde Kurulumu gerçekleştiriniz.

sudo dpkg -i pfusp-ubuntu18.04_2.1.1_amd64.deb

Servisleri çalıştırınız.

sudo /etc/init.d/pfufsscanbutton start 
sudo /etc/init.d/pfuspscanbutton start

3- /etc/sane.d/dll.conf dosyasını düzenleyiniz.

sudo mousepad /etc/sane.d/dll.conf

#fujitsu satırı bulunarak satır başındaki # işareti kaldırınız ve dosyayı kaydediniz.

4- lsusb komutu ile sisteme bağlı usb tarayıcının Vendor ve Product numaraları tespit ediniz.

Bus 001 Device 005: ID 04c5:1461 Fujitsu, Ltd

5- /etc/sane.d/fujitsu.conf dosyası lsusb komutuna bağlı olarak değiştiriniz. Aşağıdaki satırı ekleyiniz, dosyayı kaydediniz.

sudo mousepad /etc/sane.d/fujitsu.conf

#fi-6130ZLA
usb 0x04c5 0x1461

6-/dev/bus/usb/001/ altında lsusb ile bulunan cihaz numarasına yetki veriniz, xsane çalıştırınız. (Bizim aldığımız çıktıya göre Bus 001 Device 005)

sudo chmod 777 005
xsane

1 Beğeni

Ben de bir HP driver’ı sorunu yaşadım…
HP firması şu linke yönlendiriyor: HP All-in-One Yazıcılar - Linux işletim sistemi için Sürücü Desteği | HP® Müşteri Desteği
Bu arada HP Linux için ayrı bir sayfa altında toplamış konuyur.
Buradan linkteki HPLIP dökümanını indirip yüklüyorsunuz. Sonra yazıcı ekle altında tüm destekli driver’lar çıkıyor. Eski bir yazıcıyı çalıştırdım.
Deneyi derim.

29 saat sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.