Yeni Ortam Yeni Deneyim: Pardus DDE

Bir çok linux sürümü denedim. ama hepsinde bir can sıkıcı sorunla karşılaştım, çok şükür padusumuz 17 sürümüyle daha stabil oldu ve neredeyse sıfır sorun yaşadım diyedilirim. DDE masaüstü bir harika daha da geişitirilmesini büyük bir heyecanla Bir pardus 17.1 DDE kullanıcııs olarak beklemekteyim

3 Beğeni

DDE görselliğine hayran kaldım fakat performans olarak Xfce den vazgeçemem.Eclipse çalışırken Chrome da iki-üç sekme açıkken, clementine de müzik dinleyip deluge da torrent çalışıyor, bunların yanında Libre office açık, bilgisayar bana mısın demiyor.Aynı şeyleri windowsta yapıyor olsam işlemci fanı öyle çalışıyor ki, eşim elektrik süpürgesini çalıştırdığımı sanıyor. “Bence” öncelik performans ise kesinlikle Xfce kullanılmalı.

8 Beğeni

Harika bir yorum olmuş.
:grin:

3 Beğeni

Genel olarak Pardus kurulumunu zor buldum. Ayrıca internet bağlantısı istemesi biraz sorun yaratabiliyor. DDE gerçekten çok güzel ve kullanımı kolay bir arayüz. işlemler zaten Windows ile benzer şekilde dizayn edilmiş. Taşımak için kes kopyala gibi. Ancak Pardus entegrasyonu biraz sıkıntılı geldi. Fontlar kötü. 1366x768 çözünürlüklü ekranda tuhaf görünüyorlar. Yeni font kuramadım henüz ama onu halledebilirim. Ayrıca herhangi bir mağaza gelmedi. Synaptics bile yok. Ancak XFCE gerçekten hiç cezbedici değil. Eğer DDE olmasaydı Pardus kullanmazdım. Elementaryos kullanıyordum. Windows’a geri dönmek istemiyorum şimdilik DDE denemeye devam edeceğim. Ancak gerçekten DDE’nin kodları detaylıca incelenip geri veri göndermediklerinden emin miyiz bilmiyorum. Ancak hiç yoktan iyidir. Deepin oldukça güzel görünen ve çalışan ve gelişmiş bir mağazası var. Son kullanıcı için oldukça iyi bir arayüz olabilir DDE. XFCE tavsiye etmiyorum zira sıkcı buldum. Arayüz karışık. Elementaryos arayüzü de son derece sade…

2 Beğeni

Arkadaşlar iyi günler
Ben pardus’u yeni kurdum ve ilk defa kullanıyorum daha önce 17.1 xfce yi kurdum şimdi de 17.1 dde yi kurdum her iki sürümden dde yi daha çok beğendim ama her iki sürümde de bilgisayarımın fanı hiç durmadı ve açılışta **`

(2.907931) [drm:intel_enable_lvds [i915]] * ERROR* timed out waiting for panel to power on

`** diye bir hata alıyorum ve bilgisayar kapanırken donuyor kendiliğinden tak diye kapanoyor forum da baya bir araştırma yaptım ama hiç bir yöntem işe yaramadı. Bigisayarım Casper İntel Core İ5 İnside NVİDİA GEFORCE GT320M CUDA 1GB Lütfen Yardımcı Olun ben pardusu hayatıma koydum çıkarmayıda düşünmüyorum.

Elinize sağlık. 2011 yılından beri Pardus kullanan bir öğretmen olarak ilk kez en az sorunlu sürüm (veya ne diyorsanız) onunla karşılaştım ve bilgisayarımdan Mint’i ve Vindovs’u sildim. Benim maruzatım şunlar:

1. DDE kurunca bilgisayarım XFCE’de iken kapak kapatılınca askıya almıyor (Yalnız XFCE’de alıyor.).
  2. DDE, XFCE’den azcık daha fazla bilgisayara yükleniyor gibi.
  3. DDE’nin Türkçeleştirmesini daha çok beğendim bir Türkçe öğretmeni olarak. Bu arada XFCE’nin arayüzleri ve bildirimleri en kısa zamanda Türkçeleştirilmeli ki öğrencilerimize tavsiye ederken mahçup olmayalım.
    Emeği geçenlere teşekkürler.
3 Beğeni

acpi kapatman işe yarayabilir ancak fanın sürekli çalışacaktır bu komutla da. Ancak bunun garanti işe yarayacağını söyleyemem.

Bu yazıma ek olarak şunları söyleyebilirim DDE hakkında. Bir süre kullandım ancak DDE benim sisteminde hatalı çalıştı ve özellikle de fontlar konusunda sıkıntı yaşadım. Yazılar son derece zor okunuyordu ve synaptic paket yöneticisi veya herhangi bir mağaza önyüklü gelmedi. paketleri indirmek için terminal kullanmak zorunda kaldım. Eğer DDE desteklenecekse çin sürümü gibi desteklenmeli çünkü çok fazla eksik var. Ancak Yan sürüm diye adlandırıldığından sanırım DDE öncelik değil şimdilik. XFCE ben beğenmiyorum. O yüzden şimdilik Pardus kullanmayacağım ancak sürekli takip ediyor olacağım. Herkese kolay gelsin.

1 Beğeni

XFCE kullanıyorum komutlarla DDE yükledim. Fakat arayüzü nasıl değiştireceğimi bilmiyorum.

Kullanıcı çıkışı yapın ve parola girdiğiniz ekranın sağ üstündeki menüdeki dil seçeneğinin solundaki butona basarak arayüzü seçiniz.

2 Beğeni

Mehhaba,

Bir önerim olacak benimde, mouse ikonunu hızlı hızlı hareket ettirdiğimizde ikonun büyümesi gibi bir çalışma yapılabilir. Macbook’ta kullanmıştım. Bazen mouse ikonunu karbedersiniz de ararsınız ya. Bu gibi durumlarda gerçekten kullanışlı oluyor.

Tşkler.

1. kullanıcı ile oturum açtım. Sonra kullanıcı değiştirerek 2. kullanıcıya geçiş yaptım.2. kullanıcı ile işim bittikten sonra 2. kullanıcıyı kapatıp 1. kullanıcıya geçmek istediğimde bir türlü 2. kullanıcıdan çıkamadım ve 1. kullanıcıya geçiş yapamadım. 1. kullanıcıyı seçmeme rağmen 2.kullanıcı ve şifre ekranı geldi. Kapatıp açarak sorunu çözebildim. bilginize.

bu akşamımı buna verdim. yükledim. sıfırdan diski de formatladım yani.

sonra kaldım yaya…

dde yüklendi ama o kadar. paket maket yok yükleyici yok. yönetici yok. nasıl program yüklenecek görselden beceremediğim için şimdi kaldırıyorum. kızdım ve Ubuntu yüklemeye karar verdim bu iş düzelene kadar.

evet görsel olarak şöyle böyle ama profesyonel ortama uygun değil. ciddi olarak amatör seviyede dde

Paket maket yok dan kastınız nedir, koskoca 120 nin üzerinde maintain edilmek üzere implement edilmiş package source unu sırf siz bir şeyi şahsen uygun değil diyince profesyonel olmuyor mu. Siz sinirlendiğinizi belirtmişsiniz ve üstüne yapılan profesyonel çabaları hiçe saymışsınız resmen, siz ce bu profesyonel bir yaklaşım mı?

2 Beğeni

Aynen profesyonel yaklaşım evet. 30 senedir unix kullanırım.

Bir işletim sistemi arayüzünde yazılım yükleme modülü 2017 yılında ihmal ediliyor onun yerine music çalar ikonu konuyorsa bu olmamıştır. Bu konuda yeterince uzman kabul ederim kendimi.

Üzerinde çalışılmış yerler var gibi durmuyor. mesela neresi?

paketler nerde ekran görüntüsü paylaşır mısın?

hala bu senelerde

make love
make: don’t know how to make love

esprilerine devam mı edeceğiz?

XFCE seçtik, mantıklı gerekçeleri var güzel. ordan sanırım ilerlemek en iyisi olacak bu personel kıtlığı ile. Ben bir süredir uzak kaldım maalesef müdahil olamadım.

Anladım hocam, bu bir yan dağıtım zaten ve asıl hedefi üzerinde çalışmaları devam eden point release ile çıkarılmış bir ürün. Eksikliklerini güzelce belirtirseniz elimizden geleni yaparız inşallah

2 Beğeni

2 senedir market diye yırtınıyorum…

bırak marketi synaptics eklenmemiş bu kez…

burda epey bişey anlattım. arkadaşlar izlerse yararı olur. en azından menüleri ikonları doğru sıralarlar.

1 Beğeni

DDE masaüstünün kullanışlığını kolaylığını Deepin OS ile anlayabilirsiniz ,Uygulama mağazası bana göre linux türevlerinin en iyisi ,başlatıcıda kolayca sağa tıklayıp uygulamayı kaldırabiliyorsunuz ,nedenini bilmiyorum ama bazı özellikler pardus deepin yada manjaro deepinde yok.

1 Beğeni

Şöyle göze hoş gelen bir masaüstü ortamı Pardus’a özel olsa… Çin sistemi kullanmasak. Linux iyi hoş da görsellikte sıfıra yakın geziyor.

Eskiden, bazen arayüzde çok basit ve kalitesiz görüntüler olabiliyordu ama şimdi pek öyle değil. Linux dağıtımlarında özelleştirme ve kişiye göre, ihtiyaca göre hareket etmek mühimdir. Bazı problemlerle karşılaşılsa da aşılabiliyor. Mesela yazı tipleri düzgün gözükmüyor olabilir ama ayarlanabilir…