Yeni Ortam Yeni Deneyim: Pardus DDE

Linux camiası maalesef bohem . bu böyle olduğu sürece işletim sistemi kullanmanın amacının başka işleri yapmak olduğu günün sonunda sistemi kullanmak yerine işimizi yapmak amacıında olduğumuzu bilmedikçe, sistemin uzmanlar tarafından sadece kullanılmayacağını bilmedikçe bu sorunlar daha çok devam eder. onyıllarca devam eder.

Kullanılabilirliği görsellik sandıkça DDE gibi birçok felaketle karşılaşabiliriz.

geçmişteki aylarda bazı eleştirilerime ve mağaza isteklerime Pardus kamu için filim izleme vs olmaz radyo olmaz diyen arkadaşları kamudaki insanları linux admini olarak görmekten vazgeçmeye davet ediyorum. Kamu demek halk demek.

3 Beğeni

Bu komut ile kurulumdan sonra geri dönüş mümkün mü, mümkünse nasıl. Teşekkürler.

Şu konuyu inceleyebilirsiniz;

1 Beğeni

Son kullanıcı için görsellik, kullanıcı deneyimi önemli. Şu masaüstünü al ince ayar aracını yükle şurasını kapat şu eklentiyi yükle şöyle tema var iyidir vs. açıkçası beni bile sıkıyor. En çok tercih edilen masaüstü GNOME mesela, 1366x768 çözünürlük için bir felaket, pencere başlıkları gereksiz paneller…

Kullanıcı deneyimiyle görsellik paralel gider. Sadece performans almak amacıyla zaten bir yığın masaüstü ortamı yapılmış durumda. DDE’nin felaket olduğunu düşünmüyorum, Aksine örnek alınmalı.

yukarıdaki ders videolarımı izleyebilirsiniz.

Videodaki anlattıklarınızla görüşlerim neredeyse aynı o zaman bir anlaşılamama problemi var.

Mehmet bey daha çok kullanışlılıktan bahsediyor. Animasyon efekt vs den ziyade her seviyede kişinin komut kullanmaya gerek kalmadan kullanabileceği basitlikte, kullanıcı dostu bir O.S. olmasından yana. Bunu kim istemez ki zaten. İnşallah olur. Öz eleştiri yapmam gerekirse Mehmet beyin bu söylediği şeylerin daha çabuk gerçekleşmesi için sadece burada TÜBİTAK bünyesinde Pardusu geliştiren yazılımcı arkadaşlar dan ziyade benim gibi kişilerin de yazılım konusundaki yeterliliklerini arttırıp uygulama yazılımı yaparak Pardus’a destek olması gerektiği düşüncesindeyim. Çünkü Pardus Mehmet beyin ifade ettiği gibi bir şekilde olsa dahi kurumlardaki personellerin ihtiyaçlarını giderecek uygulama yazılımları gerekecek (yeniyim belki vardır bilmiyorum). Mesela yaklaşık 1 ay önce il Milli eğitim müdürlüğü resmi yazı göndererek ildeki okullardaki tüm öğrencilerin E okul fotoğrafları nı guncellememizi istedi. Ben de yaklaşık 300 öğrencinin fotosunu çektim, e okul standartlarına göre kırpıp küçültüp uzantısını ayarlayip yükledim. Windows için toplu şekilde resim işlemlerini yapacak bir sürü uygulama mevcut, Pardus için var mı bilmiyorum fakat okuldaki memurların bunu bulup apt-get ya da synaptic ile kurabileceklerini sanmıyorum. Belirli gün ve haftalarda öğretmenler sürekli hazırladıkları programlar için benden mp3 indirme ya da belirli bir kısmını kirpmami, video indirmemi, oluşturmamı ya da formatını değiştirmemi istiyorlar. Pardus iş bitirici olmalı bence, Meb için konuşuyorum. E okul, MEBBİS, e-yaygin, kbs, tefbis, hys, dys gibi sistemlerin personelden istediği fotoğraf işleriymiş, txt dosyalarıymış, tif formatında resimmiş, resmi pdf ye dönüştürüp ya da tam tersini yapıp yüklemekmiş bunları yapacak uygulamaları kurmak ve kullanmak bebek oyuncağı olmalıdır. Mesela geçen hafta etap sürümü panelindeki özellikleri gösterdiğim öğretmen, ders anlatırken kalem kullanabileceği yada ekranın bir bölümünü hızlıca karartabileceğini görünce cok hoşuna gitti, çünkü eta panel işi pratikleştiriyor. Buradaki arkadaşlar forumda okuduğum anladığım kadarıyla C++ Qt dilleriyle O.S. konusuna yoğunlaşmış durumdalar. Biz dışarıdan kişiler olarak en azından yayılmasına katkıda bulunmalı, becerebiliyorsak yukarıda bahsettiğim gibi yazılım kodlama konusundaki yeterliliklerimizi arttırıp son kullanıcıya hitap edecek uygulama yazılımı yapmalıyız.
Uzun oldu özur dilerim, saygılar…

9 Beğeni

Yüzde yüz haklısınız ve katılıyorum. En iyi linux dağıtımında bile bazı ufak hatalar vs. insanı zamanla çileden çıkarıyor, en ufak işlemler için tek tek paket kur kod yaz şunu ekle bunu ekle vs. gerekiyor, sıradan kullanıcılar zamanla bunlardan sıkılır ve alışamaz. Pardus için de geçerli, xfce sürümü genel olarak kararlı olsa da birçok şey eksik veya bilerek konulmamış, ağ kurmak, flash player, bluetooth vs için sürekli yazılım kurmak,konsolda kod yazmak, değişik konfigurasyonlar yapmak gerekiyor, Bunlar baştan yüklü gelmeli, değil windows birçok dağıtım bunu yapıyor, ağ paylaşımı kolayca yapılabilmeli, paylaşım izinleri kolayca düzenlenebilmeli vs, kdeli dağıtımlarda bunlar kolay oluyor veya ubuntuda da kolaydı, ama xfceli pardusta bir sürü şey yapmak gerekiyor manuel olarak .daha sayamadığım birçok eksiklik de mevcut, mesela kurulum ekranında zorla internet istemesi, yapmayınca depoyu elle eklemek gerekiyo kurduktan sonra, hiç gerek yok ki böyle bir şeye, birçok defa önceki pardus sürümleri veya ubuntu vs. kurdum böyle bir şeyle karşılaşmadım, sonra ufak görsel kararsızlıklar, örneğin en ufak işlem olan pencereyi büyütmek için pencerenin kenarına geldiğinizde bir türlü o sınırı algılayıp ok işaretinden pencerenin kenarından tutup çekmek için gerekli moda geçmiyor, zor geçiyor, zaman kaybettiriyor, windowsta örneğin hemen algılıyor pencere sınırına gelindiğinde büyütmek istediğinizi ve kolayca o kenar yakalanabiliyor, daha sonra capslock tuşuna hızlı basıp çekersen büyük harften küçüğe geçmiyor hemen o yüzden BU kelimede olduğu gibi ikinci harf de büyük çıkıyor vs, daha birçok çok ufak ama sinir bozan ayrıntı var, bu sorunların birçoğu sadece pardusta değil diğer dağıtımlarda da var. Bu şekilde sıradan kullanıcılar uzun süre kullanamaz pardusu, başta sağlam ve yeterli bi sistem gibi gözüküyor ama kullandıkça eksiklikler fark ediliyor hemen. Kurumlarda vs, sınırlı kullanım senaryolarında yeterli olabilir ama günlük kullanıcılar için yeterince rahat değil hele windowsla karşılaştırınca. Dediğiniz gibi tüm linux camiası bohem, bu nokta atışı bir tespit gerçekten.

5 Beğeni

Merhabalar;
Kurumsal bir sürüm için yapılanlar gayet isabetli. Kasten yüklemiyor. Zaten bu sürüm kurumlarda uzman kişilerce kuruluyor. Vatandaşın hiç bir şikayeti olmuyor.
Mesela; Gparted 5 sürümünde yüklü geliyordu. Sürüm 17 ve üstünde yüklü gelmiyor. Bana lazım, lakin hangi kamu kullanıcısına lazım… Hatta yüklü olmasa iyi olur. Gparted ile başına bela açabilir.
Yukarı 'tık’ları arzu eden arkadaşlar zaten kendi kurabiliyor demektir.
Sorun nerede tam da anlayabilmiş değilim. Niçin başkalarının (bilmediğimiz, ama öyle olduğunu tahmin ettiğimiz) dertleri için dertleniyoruz. Gidip Bursa KHGB bir pardus kullanıcısına sorarsanız Pardus Xfce7den gayet memnundur.
Haa… Bu arada “Pardus Kurumsal” yaklaşımı değiştiyse onu bilmiyorum.
Selamlar…

1 Beğeni

Ali Bey

25 senemi insan makine etkileşimine verdim. Sahaya inip biraz gerçek kullanıcılar ile dertlenin benim tavsiyem o yönde. Üniversitede idari personele Pardus yüklemeye gayret ediyoruz. İşim gereği bankalar ile de çalıştım diğer kullanıcılar ile de. Bizimkiler tahmin değil.

Yaklaşımlar evrim geçirir, gözden geçirilir. bu normal proje yürütmenin gereğidir.

3 Beğeni

Merhabalar, öncelikle yeni ortam sürümü için teşekkür ediyorum. Gayet başarılı buldum. Tabi önceki alışkanlığımızı yıkmak zor oluyor. Yalnızca kullanıcı olarak elimizin altında görmeyi arzu ettiğimiz şeyleri hemen bulmak isityoruz. Kullandığımız bazı programları bulamayınca üzülüyoruz. Benim ilk başta karşılaştığım sorun ise şu oldu: Sistemde Synaptic tarzı bir yükleme programı göremedim. Umarım böyle bir programı sisteme entegre edersiniz. İkinci problemim ise genel bir linux programı sorunu galiba. Sisteme chrome yüklediğimde chrome’un her açılışında bir parola ekranı geliyor. Ve bu gerçekten can sıkıcı bir durum. Bunu kaldırmanız faydalı olur kanatindeyim. Başarılar, saygılar.

2 Beğeni

sudo apt-get install synaptic komutu ile yükleyebilirsiniz.
Parolayı bir kere girdiğinizde birdaha sormamalı lazım. Girmenize rağmen tekrarmı soruyor?

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Aslında Chrome şifre ekranı geldiğinde “iptal” dediğim için soruyormuş. Şifre ekranını boş bırakıp tamam dediğimde artık sormuyor. Umarım Ubuntu gibi kendi paket yükleme programınızı (tamamı Türkçe Diline çevrilmiş) sisteme entegre edersiniz.

3 Beğeni

Tasarımı çok güzel ben çok beğendim kullanımı kolay ve hızlı açılış kapanış hızları ve kullanımdaki performansı gayet iyi eksik olarak gördüğüm synaptic paket yükleyici gibi kullanım kolaylığı sağlayan programların yüklü olarak gelmemesi ve duvar kağıdı eksiği güzel bir Pardus duvar kağıdı göremediğim için üzüldüm. Ve forumda duyuru yapılmış yüklü bir güncelleme yapıldı diye ama ben o güncellemeyi alamadım sanırım hala beklemedeyim. Ayrıca güncelleştirme ayarlarında yansı değiştir de hız testi yapamıyorum zaman aşımı diyor. Son olarak internet hızı windowsa göre daha yavaş geldi Çalışmalarınız için teşekkür ediyorum kolay gelsin

2 Beğeni
cat /etc/*release

Sanırsam 17.1 güncellemesini kasdediyorsunuz. Terminalde komutun çıktısına bakarsanız, eğer “17.1” olduysa güncelleme yüklenmiştir.

3 Beğeni

Arkadaşlar ben dde sürümünde bilgisayarıma flaş ile yüklemeye çalıştım fakat cd istiyor bana yardımcı olursanız sevinirim

1 Beğeni

https://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.16.exe İndirdiğiniz exe’yi kurduktan sonra programı çalıştırınız Pardus iso kalıp dosyasını seçerek, Açılış diski oluşturma yöntemi DD seçerek Başlat’a basınız. Diğer bölümlerde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

1 Beğeni

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Yeni ortam gerçekten güzel olmuş bence. Özellikle de görünümü bayağı hoş. Tablet, tablet bilgisayar tarzında olmuş. Kullanımı da oldukça kolay gibi. ama gözüme çarpan bazı sıkıntılara değinmek istiyorum: Mesela donanım tanıtma konusunda bayağı sıkıntı yaşadım.
1-Linux tabanlı bir işletim sisteminin Gigabit ethernet kartımı görmemesi beni çok şaşırttı ve hüsrana uğrattı. Pardus kurduğum bilgisayar; Toshiba marka 2012 model laptop. Sonra Windows 7 kurdum. o da ethernet kartımı görmedi. Windowsun görmemesi normal geldi bana. Daha önce de linux sistemler kullandım.(Ubuntu,Fedora,Gelecek Linux,Debian…). Linux un en çok hoşuma giden özelliği temel donanımları temel sürücülerle tanımasıydı. Meğerse bilgisayarın ethernet sürücüsü internetten Toshibanın sitesinden indirilip kurulması gerekiyormuş. Windows kurmak zorunda şimdi Laptopa.

2-Kablosuz ağa bağlanma konusunda da ciddi sıkıntı yaşadım. Kablolu ethernet kartımı görmediği için kablosuzla bağlanmaya çalıştım. Ama ben bi okulda çalışıyorum. FATİH Projesi interneti kullanıyoruz. Pardus DDE bağlandı ama çok yavaş çalıştı internet.

3-Ben bir okulda VHKİ olarak çalışıyorum. Milli Eğitim Bakanlığı Döküman Yönetim Sistemini kuramadım. Uzaktan yardım almama rağmen kuramadık. XFCE sürümünü başka bir bilgisayara kurdum. Onda MEBDYS çalışıyor şimdi çok şükür.

Yine de son kullanıcıya hitap eden bi Pardus ortamı olarak bence güzel.

2 Beğeni

Öncelikle Pardus benim gözümde her zaman bir tık öndedir. Ne olursa olsun Türkiye’nindir. Ancak Pardus’un ilk versiyonlarını çok seviyordum, KDE hariç. KDE havalıdan daha öte çocuk oyuncağı gibi duruyor. Gereksiz efektler animasyonlar sevmiyorum yani. DDE versiyonunu yüklemeden önce xfce versiyonunu yükledim ancak DDE verrsiyonunu görükten sonra direk geçmeye karar verdim. İnternet hızında problemler var. Ubuntu’da böyle bir hata yoktu. Yani işletim sistemi temelli bir hız yavaşlamasından bahsediyorum. Daha sonra DDE versiyonunu yükledim tabi xfce versiyonunu yüklerken usb den çalıştırma yükleme hataları aldım. Yükledikten sonra da hatalar aldım. Bu konud-larda düzeltmeler yapılmalı. Pardus’un yükleme medyasında arayüz berbat kusura bakmayın eski pardus yükleme arayüzleri daha güzeldi. Çözünürlük düşük görsel eskisinden kötü. Bunların hepsi düzeltilebilir şeyler. Ben şu an Deepin OS yükledim. internet hızında bir sıkıntı yok. Hata almıyorum boot süresi güzel. Ve en önemlisi market oldukça mükemmel. Yani aradığınızı yükelemk istediğinizi kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Deepin’de alt dock’ı istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz yani iki farklı çeşitte görünümü var. Moda kipi ve Verimli kip. Verimli kip biraz daha windows 7 düzeninde ve alışalagelmiş. Moda kipi daha çok macOS görünümünde ve yine güzel. Ekran görünütüsünü ekliyorum gönderiye Verimli Kip yani Windows 7 benzeri sistemin ekran görüntüsü. Sistemin tek eksikliği Ayarlar uygulamasının olmayışı diyebilirim tüm ayarları sağ tarafta çıkan bölümden yapıyorsunuz. Hızlı değişiklikler için güzel ancak macOS teki gibi bir ayarlar uygulaması olması daha hoş olurdu. DDE yeterince güzel ve alışılageldik bir deneyim sunuyor bize. Bilgisayarım kısayolu ve açılan pencerenin diskleri göstermesi çok hoş.! Bu masaüstü yöneticisi ana masaüstü yöneticisi olarak kullanılmalı bence.

3 Beğeni
1 Beğeni