Yeni Ortam Yeni Deneyim: Pardus DDE

VirtualBox ile kurdum. Biraz garip geldi şahsen, ben Pardus17 kullanıyorum, bence böyle bir ortamı (DDE)'yi sevenler için çıkarabilirsiniz. Açıkça söyliyeyim dosya yöneticisini çok beğendim, açılan uygulamanın simgesinin sağa sola eğmesi hoşuma gitti. Hep Windows kullanan birinin bu sürüme geçeceğini pek zannetmiyorum. Çünkü Windows’un kine fazla benzemiyor. biraz soğuk gelebilir. Android’e benziyor, hoş mu? Benim fazla hoşuma gitmedi Android’e benzemesi,
kamuda kullanılmak istenilmeyebilir. Ali Bey’in de dediği gibi XFCE devam ettrilmeli, DDE’de yanında çıkarılabilir.
Allah razı olsun

benim pc de cd-rom sürücüsü yok yerel diske kurmaya çalışıyorum ama cd-rom sürücüsü bulunamadı diyor yükleme devam etmiyor

1 Beğeni

Rufus programı indirerek iso kalıp dosyasını DD seçeneği ile yazdırınız.

2 Beğeni

Çalışma devam ediyor mu?

1 Beğeni

Merhabalar;
Linux niçin windows’a benzemeli? Düşünüyorum…
Benim kanaatim benzememeli…

1. Libre office “MS Office” gibi olmalı…
  2. Mail okuyucu Outlook a benzemeli…

Arkadaşlar bize nasıl yaşayacağımızı MS, Oracle ve diğerleri mi öğretecek?
    Bizim şahsiyetimiz, karakterimiz, kendimize hass tarzımız olamaz mı?
    MS Office tablı sisteme geçtiğinde herkes şikayet etti, Lakin MS dikte etti, herkes sineye çekti. Şimdi ondan şikayet edenlere Libre’yi götürünce bunu tablı yapın diye haykırıyorlar. Yani adamlar nasıl dikte ederse öyle…
    Daha yukarılara çıktığımızda birileri:
  • Aile konusunda şöyle düşünmelisin,
  • İhtiyacını şöyle gidermelisin,
  • Yemeği böyle yemelisin.

Bizler kadim bir medeniyetin fertleriyiz. Bizler nasıl “İNSAN” olunur biliriz…
Affınıza sığınarak bir tesbitimi paylaşayım, sehvedersem uyarınız:

• Açık kaynak yazılımlar başarılı çünkü onlar kullanan insanların taleplerine göre şekilleniyor. İhtiyaçlara göre yol çiziyorlar kendilerine… Toplu yaşamanın verdiği güzellik ve kolaylık ile…
  • Kapalı kaynak yazılımı üreten amcalar ise: - Size bunu ürettik. Bundan sonra bunu kullanacaksınız. Biz yenisini yapana kadar en iyisi bu…

Yorum sizlerindir.

Selamlar…

8 Beğeni

Haklısınız Ali Bey. Açık kaynak kodlu sistemlerin bir başka havası oluyor.

1 Beğeni

3 Kasım ı bekleyin …

pardus&deepin_mini

3 Beğeni

Merhaba Yunus Emre Hocam;
Yeni sürüm mü çıkartıyorsunuz 3 kasımda.

Selamlar.

1 Beğeni

Merhaba, @Ali.KOCA bey, yeni sürüm değil de point release çıkıcak(17.1), point ve LTS release tarihleri 3 kasımda açık bir şekilde www.pardus.org.tr de yazıcak, sorarak değil de artık resmi siteden bakarak takip edebileceksiniz. Ayrıca DDE ye resmi destek vereceğiz, isteyen XFCE isteyen DDE kullanabilecek. Ama XFCE her zaman için öntanımlı masaüstü dağıtımımız.

Selamlar.

3 Beğeni

DDE makalesi yazabilecek bir arkadaş var mı bildiğim kadarıyla Qt ile sıfırdan yazılan bir masaüstü …

DDE is based on HTML5 and WebKit and uses a mix of QML and Go Language for different components. Core components of DDE include the desktop itself, the brand new launcher, bottom Dock, and the control center.

2 Beğeni

ciddi bir pardus kullanıcıyım cüneyt hocam dde kurdum kullanıyorum ama sürekli d diskine girerken ve chrome açarken falan şifre istiyor nasıl kaldırabilirim

1 Beğeni

birde pardus e ozel masaüstü geliştirliemez mi bu dde yada mac os benzer son olarak uygulma mağazası olsa tadından yenmez adıda pardus depo olsun .)

2 Beğeni

DDE masaüstünü uçbirimde hangi komut kurabilirim acaba ?

1 Beğeni

sudo apt-get install pardus-dde-desktop

5 Beğeni

Pardus DDE’yi yeni kurdum evdeki bilgisayarıma. Doğrusu çok beğendim. Standartlaşmış masaüstü görünümlerinden farklı. Yeniliğe ve değişime açık olmak lazım. Bu tarz masa üstünü özellikle gençler çok beğenecektir. Ayrıca DDE’ye yoğunlaşmak gerektiğini düşünüyorum. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.
Bir de sorum olacak müsadenizle.
Depodan paket yükleyebileceğim bir synaptik benzeri uygulama yok mu acaba? Bulamadımda.:slightly_smiling_face:

2 Beğeni

verdiginiz komutla yükledim
açıkcası ben çok begendim istedigini masaüstü veya rıhtıma gönderme ve alt çubuktaki yada rıhtımdakimi desem ? Simgelerin sallanması başlatıcının görünümü güzel olmuş. Tablet gibi görüntüsü windowsa benzemedigi için bana göre pardus a yeni geçenler için daha ilgi çekici olur diye düşünüyorum xfce 17.0 dan sonra dde ye alışmam çok kolay oldu caps lock ve NumLk tuşu
kullanılırken ekranda görülmesinide şimdi farkettim , hoş olmuş
emegi geçenlere teşekkür ederim

5 Beğeni

Merhaba. Uzun yıllar sonra tekrardan Pardus Deepin kurdum. En son Pardus kurulumu yaptığımda pisi tabanlıydı, şuan debian kararlı tabanına geçiş yapılmış galiba. Deepin sitesinde Deepin’in pardusa port edildiğini öğrendikten sonra bir şans vermek istedim. Yaklaşık 1 aydır Deepin masaüstü ortamı kullanan ve içinde gereksiz yazılımlar bulunmayan hafif bir dağıtım arıyordum. Sanırım aradığım şey Pardus imiş :slight_smile: Umarım Deepin masaüstü paketleri devamlı olarak güncellenir. Çünkü birçoğu ağustos ayındaki sürümlerden oluşmakta. Konu ile ilgili olarak bu Deepin sürümüne katkıda bulunmak isterim.

2 Beğeni

Yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Selamlar saygılar.

1 Beğeni

Şöyle yardımcı olayım;

3 Beğeni

Musa hocam çok teşekkür ederim. Bende depo adreslerinin olmadığını fark ettim. Önce buradan depo adreslerini ayarladım. Ardından
sudo apt-get update
sudo apt-get install synaptic
komutlarkıyla sorunsuz şekilde kurdum. Sağolasın.

Hem benim çocuklarım hem de arkadaşlarımın çocukları DDE masaüstünü çok beğendiler. Tekrar teşekkürler.

4 Beğeni