Yeni Ortam Yeni Deneyim: Pardus DDE

DDE ye yapılan eleştirileri XFCE ile karşılayan arkadaşlara hatta bu forumdaki herkese şunu sormak istiyorum;

“XFCE veya DDE sürüm fark etmeksizin Pardus kullanırken Pardus diye bir işletim sistemi kullandığınızı size hissettirek şey nedir?”

Masaüstü arkaplanı veya simge seti derseniz gülünecek durumda olursunuz. Çünkü bunu herhangi bir dağıtım üçerinden de yapabilirsiniz.

Pardus için mağaza istediğimiz şu günlerde ilk kurulumdan sonra bir hoşgeldin ekranının bile olmadığı, sürüm hakkında kısa bilgiler sunan bir pencerenin yer almadığı ürünleri gördükçe daha alınacak çok yol var diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Merhaba;
Arkadaşım topluluk olarak mağaza işini sen üstlen olmaz mı?
Ama yok ben mum bile yakmam, lakin karanlığa saydırırım diyorsan, onu bilemiyorum.
Çünkü bu durumda sen çok fazla gülücüğü hakk ediyorsun.

1 Beğeni

Ali Bey merhabalar;

Benim yazdıklarımda bir sataşma yokken sizin böyle hiddetlenmenizi anlayamadım doğrusu. Burada düşürcelerimizi paylaşabilmemiz için, öneride bulunabilmemiz için proje yapma şartı arandığını sanmıyorum. Foruma kayıt olurken böyle bir şartname görmedim, varsa bilgilendirin lütfen.

Öyle zannediyorum ki hepimiz burada Pardus’un iyi olması için çabalıyoruz. Ancak görüş bildirirken diğer görüşlerin üzerine bir şeyler inşa etmek veya yanlışları düzeltmek çabasından ziyade dışlayan ve onları baştan aşağı yetersiz gören bir tavır takınıyorsunuz.

Bir yazılımcı değilim ama en nihayetinde bir kullanıcıyım. Forumda da Pardus kullanıcısı olarak gördüğüm eksiklikleri, olması gereken içerikleri kanatimce söylüyorum. Benimle aynı görüşü paylaşanlar varsa bunlar büyük bir talep olabilir ve dikkate alınabilir ancak kimse benimle aynı görüşü paylaşmıyorsa düşüncemin bir önemi yok demektir. İş bu kadar basitken fikirlere karşı cephe almanız üzücü.

Siz hiç programların geri bildirim(feedback) servisleri üzerinden bir hata paylaştığınızda “Madem eksiği buluyorsun düzelt kardeşim o zaman, konuşmakla olmuyor.” tepkisi aldınız mı? Böyle bir tepkiyle karşılaşmak ister misiniz? Evet ben de istemiyorum.

Henüz 2008 yılında bilgisayarla tanışmış biri olarak iki sene boyunca sadece Windows Media Player’dan şarkı dinleyip müzik eşliğinde dalgalanan çubukları izledim. 2010 yılında bilgisayarın “b” sini anca öğrenebilmiştim. 2011 yılında büyük bir heves ve aylar süren heyecan ve araştırmayla Pardus kullanmaya başladım. Ve o tarihten itibaren Elemetary, Ubuntu, Mint, Zorin, Pisi gibi birçok dağıtımı kullandım. Bunları “Ben bilgisayar biliyorum.” edasıyla söylemiyorum ki bu bilgiyle söylemeye hakkım yok. Sizin de dediğiniz gibi gülücüklü olur söylersem. Bu söylediğim şeyler sizlerin bilgisayar bilgisi yanında herhangi bir şey bile olamaz. Fakat şunun için söyledim bunları; Ben bir kullanıcıyım ve zamanında başka başka ürünler de kullandım, doğaldır ki kullandığım ürünleri birbirleriyle kıyaslarım ve eksikleri dile getiririm. Burası da Pardus Forum. Ben de bir Pardus kullanıcısı olarak burada düşüncelerimi ifade edeceğim.

Umarım saygıyla birbirimize ve Pardus’a faydamız dokunur.

5 Beğeni

Buradan anlaşılan Pardus’un "Masaüstü arkaplanı veya simge seti "nden ibaret olduğudur.
Ben mi yanlış anlıyorum?
Eğer siz bunu anlatmak istemediyseniz sanki ifadeyi düzeltmek gerekmez mi?

2 Beğeni

Sonra yapıcı eleştiri böyle olmaz herhalde.
Karşıdakinin emeğini hiçe sayacak bir cümle kurarak bir defa baştan hatalı başlamış olmuyor muyuz?

3 Beğeni

Deepin masaüstünü çok beğendim bence desteklenmeli xfce ve bu ikisi bırakılmasın lütfen böyle çok iyi zamanla dahada oturur güzel olur inşallah.

2 Beğeni

Merhaba @Yunusemre bey,

Geri bildirimlerim:

Pardus 17.1 (sitedeki sürüm)’ den “sudo apt-get install dde” komutu ile DDE masaüstünü yükledim. DDE’de grafik bazlı olduğunu düşündüğüm kasıntılar mevcut.

Donanım özelliklerim:

çift çekirde Core Duo 2.(küsür) GHZ
redeon HD2600PRO 1GB Ekran kartı.
8 GB 800mhz ram

Tekrar orjinal sürüme geçmek için ne yapmam gerekiyor?

Saygılarımla.

1 Beğeni
3 Beğeni

Burada Pardus’un masaüstü arkaplanı ve simge setinden ibaret olduğunu söylemiyorum. Kullanıcı olarak bir eksik gördüm ve kendimce bir farkındalık oluşturabilmek için bir soru yönelttim. “Pardus kullandığınızı size hissettiren şey nedir?” diye. Zaten farkındalık oluşturma çabamla bunun bur yapıcı eleştiri olduğu düşünülmelidir. Ancak eleştirilere karşı sert tutumunuz konuyu buralara çekti.

Pardus’u baştan aşağı beğenmedim ve bomboş bir çalışma olmuş gibi bir tutum sergilemediğim halde verilen emekleri hiçe saymakla suçlamanız da üzerine tuz biber oldu. Kaldı ki öyle olsa 2011 yılından beri Pardus kullanmam ve 2011 yılından beri kullandığmı da yukarıda belirttim zaten.

Çok fazla bu konuyu uzatmak burada bu çatışmayla başlığı kirletmek istemiyorum. Sizden ricam eleştirileri okurken ve yorumlarken daha sakin, daha kabul anlayışlı olmanız.

Saygılar.

1 Beğeni

os seçme kolaylaşmış fare scroll ayarı da olursa sanırım çok daha rahat kullanılabilir.

1 Beğeni

Çok güzel ve şık. Sadelik sevenler XFCE’ye devam etsin ancak DDE iddialı görünüyor. Harikasınız!!!

3 Beğeni

Burası developer destek mi user destek mi?

3 Beğeni

Merhaba,

Pardus DDE 17 Sürümünde GTX 1050 Ekran Kartlarınıda otomatik tanıması için driverlar eklenirse çok güzel olur.

Elinize Sağlık 30 Gündür kullanıyorum. Windows bıraktım Tek İşletim Sistemi Pardus Kullanıyorum Şuan

3 Beğeni

4 gönderi var olan bir konu içinde birleştirildi: Nvidia GTX1050 Driver Kurulumu (Yardım)

Dde sürümünü rufus ile flaş ıma kurdum bilgisayarıma taktığımda masaüstü açıldı yükle dediğimde cd istedi yükleyemedim yardımcı olursanız sevinirim

1 Beğeni

CD istediği yerin ekran görüntüsünü atabilir misiniz?
Ayrıca bilgisayarınızı açarken canlı sistem ve sistemi kurmak için seçenekler çıkıyor. “Grafik Arayüz İle Kur” seçeneği ile sisteminize kurabilirsiniz. :grin:

Teşekkürler, saygıyla :grinning:

Ek olarak rufus ile yazdırırken dd modunda yazdırın.

2 Beğeni

DDE masaüstü çok güzel olmuş. Görseli bir harika. XFCE yi açmıyorum artık.

2 Beğeni

DDE yükledim gerçekten çok hoşuma gitti uygulama yükleyebileceğim bir mağazası var mı acaba

1 Beğeni