Yeni Pardus Yükleyici Tasarımı

Bu bir TÜBİTAK projesi olduğu için dışarıdan gelecek iş gücü desteği kurum mevzuatına aykırı mı acaba? Bizden beklenilen destek sadece “şurada şu hata çıkıyor, burada şöyle bir sorun yaşıyorum” şeklindeki kullanıcı dönütleri mi? Nitelikli veya yetenekli kişilerin yaptıklarının denetimden geçirilerek projeye dahil edilmesi gibi bir ihtimal söz konusu mudur yoksa güvenlik riskleri/prosedürleri sebebiyle imkansız mıdır? Lütfen yanlış anlamayın merakından soruyorum. Teşekkürler…

3 Beğeni

Selamlar;
Notumda belirtmemişim kusura bakmayın.
Ben geliştirici değil sistem yöneticisiyim. Ha geliştiriyor muyum birşeyler, evet.
Web tabanlı kod yazıyorum. O yönde bir faydam olur mu bilmiyorum.
Olursa seve seve…

1 Beğeni

Evet Pardus’un yazılım merkezi de değiştirilmeli.Eski Pardus da Ubuntu da Makulu Linux da Peppermint te olduğu gibi.

1 Beğeni

Çeviri yapmak ve ekran görüntüsü almak zor değil ki. Ben CV bırakmıştım, iyi bir CV im yok ama İngilizce öğretmenliği okudum yurtdışına da çıktığım için İngilizcem oldukça iyi. Bütün çevirileri yapar bitiririm tek başıma. Mozilla için çeviri yapıyorum zaten. Çeviri kolay iş. Kodlama olarak malesef HTML ve CSS var bende. Pek faydam dokunmuyor o yüzden. Ama geriye kalan işleri hallederim. TÜBİTAK yardım istedi de biz etmedik mi? Para vermeyeceklerse sorun değil. Yeterki hızlı geliştirmek için adım atsınlar. Her şey tek seferde olmaz ki. Küçük adımlarla. Üstelik Pardus Mağaza kursunlar ve elementaryos gibi bağış toplasınlar bütçeye halkın da katkısı olsun madem. Millet parayı öteye beriye harcıyor herkes 5₺ verirse kimse batmaz. Parası olan verir olmayan kullanması sevmesi yeter zaten. şu yok bu yok deyip somurtarak olmaz. Windows’a 200₺den fazla para veriliyor da Pardus için isteyenin bağış yapması çok abes mi? Ama gidip de bağış sayfası açmayın. Sistemde mağazaya gidince orada bağış yapabileceğiz bir düğme olur orada gerekli açıklama olur. Resmi bir bilgilendirme sayfası da olsun. Önemli olan küçük de olsa sürekliliktir. Tek seferde büyük olacağına küçük küçük sürekli olsun. Neyse gaza geldim bağış konusunda ama iş konusunda ben varım. TÜBİTAK yöneticilerimizde lütfen biraz daha heyecanlı ve istekli olsunlar. Sadece imza atıp paranı almakla ülkeler gelişmiyor.

6 Beğeni

Debian’ın kurulum yöneticisi temel alınarak yapılamaz mı?
Yapılacak olan şey, seçenek azaltma yapılıp tema giydirilecek.
Mümkün olmaz mı?
Çok mu zor olur ki?

1 Beğeni

Grub yükleyicisi hakkında bir bilgi varmı. ayrıca grub yükleyicisini elle mi gireceğiz? yoksa bu tasarımda grub yükleme seçeneği nasıl olacak?

1 Beğeni

mağaza harika görünüyor. ellerinize sağlık… süpersiniz. hızlı ilerliyor hızlı gelişiyor. böyle giderse tüm türkiye göç e hazırlanır inş. . ayrıca adobe corel autodesk gibi yazılım firmalarının da mağaza da yer almaları için nasıl bir girişimde bulunulabilir acaba:) çok mu ileri gittim :wink:

1 Beğeni

Bunlar sadece arkadaşın şahsi tasarımı. Şu an herhangi bir uygulama yok yani

1 Beğeni

evet şahsi tasarımı lakin bu bile fikir ve ön ayak olma adına çok güzel bir çalışma. inş. birsonraki sürüm direkt bu şekilde gelir. bizde daha iyi anlatmaya kullandırmaya öğretmeye çalışırız. tabi öğrenerek :wink: birgün tüm türkiye pardus kullanırsa çoğu kişinin gözleri açık gitmez belkim … :wink:

2 Beğeni

Gerçekten çok hoş olmuş, umarım diğer sürümlerde göz önüne alınır. Ben bu forumda hep şunu dile getirdim biz son kullanıcılar olarak kurulum maksimum seviyede pratik ve anlaşılır olmalı. Bu şekilde yazıncada biraz uğraşın vb. cevaplar alıyorum. Eğer bir sistem ayağa kalkıp yürümek istiyorsa mutlak surette son kullanıcı seviyesine inmek gerekir. Bizim son kullanıcı olarak bir bilgisayar uzmanı gibi bilgiye sahip olmamız beklenemez. Çok daha fazla kullanıcıya erişebilmek için öncelikle altını çizerek söylüyorum kurulum en basit seviyeye indirgenmeli ve kurulum sonrası oluşan grup hataları mutlak surette giderilmeli.
Bir diğer husus Pardusun nasıl kurulacağı hep tek bölüm üzerine anlatılıyor, oysaki benim gibi bir çok kullanıcı şu an için tam anlamıyla sadece Pardusu kullanamıyor çünkü windows üzerinde kullanmamız gereken programlar var, o nedenle disk üzerinde ayrı bir bölüme nasıl kurulur bununda çok iyi anlatılması gerekir. Kök dizini vb. herkesin anlayacağı şeyler değil.
Sonuç olarak umarım buradan yazdıklarımız bu işe emek verenler tarafından dikkate alınarak gerekli düzenlemeler yapılır.

2 Beğeni

bunun yapılmasını gerçekten çok isterim kısa bir sürede umarım yeni bir sürüm gelir umarım türkiyeye yakışmalı neden bir mac os yada microsoft olmayalım ki

2 Beğeni