2020 de Pardus masaüstüm

Bu GRUB Temasının adı nedir?

Bence bu GRUB değil. Düğme yerleşimi rEFInd’e benziyor. Ama temasının adını bilmiyorum.

2 Beğeni

xfce4-appmenu-plugin package

bu eklentiyi nereden yükleyebilirim?

1 Beğeni

slm,
üzerinde lenovo yazan boot loader; grub değil, pc ye hackintosh yüklemek için kullanılan clover (ver 5119),
bunun da grub, refit, refind, vs… gibi temaları var efi içerisinde…

çoklu os kullanımı için, ssd başına bir os. 3 ssd var, 3 os.
1- ilk ssd ye standart win 10 yükledim, tek başına, windows boot loader…
2- tüm diğer hdd leri çıkartıp, cd caddy kutusu içerisindeki ssd ye ubuntu-pardus yükledim,
bunun üzerinde grub boot loader var ama diğer ssd ler yerinde olmadığı için bir seçenek veremiyor
direkt linux u açıyor (çünkü gpt hdd yapısında israrla benim istediğim 2. ssd ye değil de win 10 un
yüklü olduğu 1. ssd nin efi sine atıyor. ) mbr yapılarda böyle olmazdı :stuck_out_tongue:
3- tüm diğer ssd leri çıkarıp, msata üzerindeki ssd ye catalina hackintosh yükledim,
bunun yüklenebilmesi için efi ye clover boot loader yazdırıyoruz, resimdeki lenovo yazılı siyah ekran o.

şimdi, hangisinden açmak istersek, sıralamayı bios ta ayarlayıp başlatıyoruz.
ama bu pratik bir yöntem değil. her seferinde elle sıralamayı ayarlamak gerekiyor…

Bu nedenle, linkini önceden vermiş olduğum refind boot loader i , windows boot loader olan yere
(1 ssd nin efi sine) kuruyoruz, ve
her açılışta refind hangi os u başlatacağımızı grafik ekranda gösteriyor.

bu belki grup boot loader la da yapılabilir, ama elle ayarlanacağı için uğraşmak istemedim.
(ayrıca grup boot loader in diğer ssd deki hackintosh bir os u açabileceğini pek düşünmüyorum.)

2 Beğeni

Gorunum ile ilgili yaptigim tum islemleri bir yere not etmistim. Aksam paylasirim. Kolay gelsin.

1 Beğeni

sudo apt-get install xfce4-appmenu-plugin
komutu ile yukleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Pardus 19.3 KDE
Fotoğraf kendi çekimimdir.

8 Beğeni

Sade de olsa ara ara şuraya masaüstümü atasım geliyor.

Ekran görüntüsü_2020-08-12_16-26-09

Ekran görüntüsü_2020-08-12_16-31-19

6 Beğeni

KDE ile Pardus bambaşka
Screen Capture_20200812222855 Screen Capture_20200812223124 .Screen Capture_20200812222831

6 Beğeni

aaaaaaaa
Pardus Gnome 19.3 sürümü

4 Beğeni

Ekran görüntüsü_2020-08-14_22-28-47
19.3 XFCE - Tema ve simge paketini değiştirmedim.

Şu an 16 yaşındayım. Pardus’la tanıştığımda onyedi sürümleri vardı. O zamanlar GNU/Linux dünyası hakkında hiç bilgim yoktu. Pardus’u denemek istiyordum ama korkuyordum. Bir süre takip ettikten sonra Mayıs 2019’da 17.5 XFCE sürümüyle kullanmaya başladım. Windows dışındaki sistemleri kullanmamıştım ve birkaç günlük denemenin ardından vatanımdan duyduğum gurur arttı. Kolay ve hızlı ama bir o kadar da güçlü olduğunu görünce hayranlığım çok arttı. O sıralarda 2 yıllık bir yazılımcıydım. C# kullanıyordum. Mono’yla tanışınca Windows’a bağlılığım iyice azaldı. Kırık Photoshop kullanıyordum, GIMP öğrendim. Düğmelerin yerleri dışında neredeyse hiç farkları yok. Kırık Illustrator yüklemeyi aklımdan geçirirken Inkscape kullanmaya başladım. Bir yıldan uzun süre 17.5 kullandıktan sonra geçtiğimiz günlerde yeni bilgisayar aldım ve Windows 10 + Pardus 19.3 XFCE dual-boot yaptım. Birkaç gün önce abimi de Pardus’a geçirdim. Benim memnuniyetimi görünce o da geçmek istedi ve özellikle uygulama çeşitliliğine ve hepsinin ücretsiz olmasına bayıldı.
Bir yıl iki aydır ana işletim sistemim olarak Pardus kullanıyorum ve zorunda bırakılmadıkça Pardus’u bırakmayacağım.

NOT: GNOME ve KDE de denedim ama XFCE dışında rahat edemedim.

6 Beğeni

Ekran görüntüsü_2020-08-15_11-07-38
Şimdi 11 yaşındayım. Pardus serüvenim aklıma takılan bir soruyla başladı. “Yerli işletim sisitemimiz var mı?” Araştırdım… Ve Pardus’u keşfettim. Keşfettikten 1 gün sonra Akşam ISO dosyasını indirmeye başlamıştım. Sabah hemen bilgisayarıma kurdum. Pardus 19.2 GNOME sürümünü yükledim. Tabi Deepin’i duyduğum zaman Pardus 17.5 indirdim ancak yakında desteğin son erecek olacağı için Pardus 19.3 yükselttim. O kadar Windows kullandım ancak Linux’la tanışalı daha fazla olmadan nedense Windows’dan sıkılmaya başladım. Pardus’un yanına Zorin OS kurdum sonra Zorin OS’un üzerine Deepin kurdum. Şimdi Python öğrenip kendimi programlamada da kendimi geliştiriyorum. İnşallah öğrendikten sonra Pardus’a katkı sağlamak amacıyla küçük programlar yazmayı hedefliyorum. Ve artık Windows’a dönmeyi hiç düşünmüyorum.

Tema bigilerimi de yazayım.

10 Beğeni

Linux Sistemler ve dolayısıyla Pardus kullanımı daha çok araştırmayı sevenler için söz konusu olacaktır. Konfor ve eğlenceden ödün vermeden devam eden çok kimse bu alana sıcak bakmaz, bir şekilde Linux Sistemlerle tanışsalar da birtakım zorluklar karşısında yılgınlık gösterip, bırakabilirler. Anlaşılan o ki siz, zor olanı seçmişsiniz @kozalaknaz ve @Afacan.

İnşallah bu “zorlu” yolculuktan vatana, millete hayırlı, faydalı ürünlerle çıkarsınız.

Sadi Şirazi Hazretleri demiş ki;

En lezzetli ilik, en sert kemikte bulunur.

5 Beğeni

11 Yaşındamısın şuanda? eğer 11 yaşında linux ile tanıştıysan helal olsun.
Ben daha bu yıl 18 yaşımda yeni linuxla tanıştım.

4 Beğeni

11, 16 gibi gencecik yaşlarda Pardus ile bu kadar içiçe ve ilgili arkadaşları görmek ne güzel.
Pardus 19.3 KDE kendi fotoğrafım ile…

6 Beğeni

Deepin’in yeri başka ama GNOME biraz ince ayardan sonra muhteşem bir masaüstü haline geliyor.
2020-08-16 14-56-46 ekran görüntüsü

Dash to Panel’de bir kaç ayarlama yaptım ve bu hale geldi.

Ayarlar

Deepin Ekran Görüntüsü_gnome-shell-extension-prefs_20200816151157 Deepin Ekran Görüntüsü_gnome-shell-extension-prefs_20200816151222 Deepin Ekran Görüntüsü_gnome-shell-extension-prefs_20200816151249

3 Beğeni

image
Gerçekten de öyle.

@efeyaryukey

4 Beğeni

Bu ülkenin sizin gibi güzel gençlere ihtiyacı var tebrik ederim.

5 Beğeni

Maşallah.
Bende şuan 17 yaşındayım 15 yaşında Pardus ile tanıştım.
17.3 sürümü ile başladım diye hatırlıyorum. Gerçekten sadece Pardus değil de tüm Linux sistemler seni kendisine doğru çekiyor ve Windows saçmalığından soğutuyor. Tabii inatçı bir önyargılı değilsen. :slight_smile:

Umarım devlete ve millete büyük katkıların olur. Kendini geliştirmeye bak kardeşim

3 Beğeni

Çok teşekkürler. İnşallah bu konularda kendimi geliştireceğim.

O inatçı keçilere selam.
https://afacanc44.wixsite.com/beta-yapbozbilgi/post/linux-sık-sorulan-sorular