*Açılım Sırasında ACPI Error Hatası

Merhaba, Ben ne zaman Pardus’u açsam ilk önce bu ACPI Error diye bir hata çıkıyor ve sonra Pardus açılıyor. Bu sorunun bir çözümü var’mı ?

Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Pardus’taki uçbirimde

Mesela bende de hatalar var. Çıktısını göstereyim:

Çıktım:

pardus@pardus:~$ sudo dmesg | grep -i error
[sudo] password for pardus:
[ 0.539799] acpi PNP0A08:00: _OSC: platform retains control of PCIe features (AE_ERROR)
[ 11.105413] b43: probe of bcma0:1 failed with error -524
[ 26.936630] nouveau 0000:01:00.0: Direct firmware load for nouveau/nvc1_fuc084 failed with error -2
[ 26.936668] nouveau 0000:01:00.0: Direct firmware load for nouveau/nvc1_fuc084d failed with error -2
[ 66.717139] nouveau 0000:01:00.0: Direct firmware load for nouveau/nvc1_fuc084 failed with error -2
[ 66.717166] nouveau 0000:01:00.0: Direct firmware load for nouveau/nvc1_fuc084d failed with error -2
[ 67.900403] nouveau 0000:01:00.0: Direct firmware load for nouveau/nvc1_fuc084 failed with error -2
[ 67.900427] nouveau 0000:01:00.0: Direct firmware load for nouveau/nvc1_fuc084d failed with error -2
[ 68.130072] nouveau 0000:01:00.0: Direct firmware load for nouveau/nvc1_fuc084 failed with error -2
[ 68.130112] nouveau 0000:01:00.0: Direct firmware load for nouveau/nvc1_fuc084d failed with error -2

Benimki ekran kartımın sürücüsünün Nvidia marka olmasından dolayı, ama şimdilik bir sorun yaşamadığım için Nvidia yerine kurulu gelen Nouveau ekran kartı sürücüsünü kullanmaya devam ediyorum. Yani önemli bir mesele değil diye düşünüyorum. Eğer sizde de aynı hata varsa VideoAcceleration · freedesktop.org internet sayfasının sunmuş olduğu kodları yazabilirsiniz. Aşağıdaki komutları bir seferde kopyalayıp uçbirime yapıştırınız.

mkdir /tmp/nouveau &&
 cd /tmp/nouveau &&
 wget https://raw.github.com/envytools/firmware/master/extract_firmware.py &&
 wget http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/325.15/NVIDIA-Linux-x86-325.15.run &&
 sh NVIDIA-Linux-x86-325.15.run --extract-only &&
 python extract_firmware.py &&
sudo mkdir /lib/firmware/nouveau &&
sudo cp -d nv* vuc-* /lib/firmware/nouveau/
sudo reboot

Şimdi bende ekran kartı hatası kalmadı.

Çıktım

pardus@pardus:~$ sudo dmesg | grep -i error
[sudo] password for pardus:
[ 0.540323] acpi PNP0A08:00: _OSC: platform retains control of PCIe features (AE_ERROR)
[ 11.275173] b43: probe of bcma0:1 failed with error -524
pardus@pardus:~$

[    0.186445] ACPI BIOS Error (bug): Could not resolve symbol [\_SB._OSC.CDW1], AE_NOT_FOUND (20220331/psargs-330)
[    0.186445] ACPI Error: Aborting method \_SB._OSC due to previous error (AE_NOT_FOUND) (20220331/psparse-529)
[    0.218057] acpi PNP0A08:00: _OSC: platform retains control of PCIe features (AE_ERROR)

uç birim önyükleyicisi’ne dediğin kodu yazdım ve bu çıktı’yı verdi.

ACPI BIOS Error Ubuntu AE Not Found | Resolved. internet sayfasına göre ACPI 'yi kapatmalı ya da BIOS 'u güncellemeliymişsiniz. Ama Acpi denen paket sistem kurulum ve güç yönetimi ile ilgiliymiş bu yüzden acpiyi devre dışına almak önerilmiyormuş.

Acpi’yi kapatmak için uçbirimde aşağıdaki kodları yazıp enter tuşuna basalım:

sudo nano /etc/default/grub

Açılan sayfada GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT ile başlayan satıra gidin. Ve satırın sonuna acpi=off yazın. Yani şöyle yazılmalı: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash acpi=off"

Dosyayı kaydedip çıkmak için Ctrl ile X tuşuna aynı anda basın ve evet demek için y tuşuna basın ve enter tuşuna basın. Ve dosyayı kapatın. Uçbirime dönünce

update-grub in sudo

komutunu girin. Ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yine uçbirimde

sudo reboot

Yazabilirsiniz.

Ardından hata bulma komutunu tekrar çalıştırın. Bakalım hata duruyor mu?

sudo dmesg | grep -i error

Bir de diğer çözüm önerisi gösterilen hata mesajlarını azaltmak:

Acpi Hakkında

[ACPI] Önyükleme sırasında ACPI uyarısı ve/veya hata mesajları.

Bilgiye ihtiyaç duyan gönderilerden kolayca başvurulabilecek bir şey olsun diye buraya gönderildi…

Daha sonraki Linux çekirdeklerinde, 5.0 ve sonraki sürümlerde veya daha sonraki sürümlerde kesinlikle sık karşılaşılan bir sorun olduğunu söyleyelim, aslında bunun biraz daha erken olduğuna inanıyorum, Önyükleme sırasında terminale yazdırılan ancak korkutucu görünse de aslında işlevsel olarak önemli bir soruna işaret etmeyen ACPI uyarıları ve/veya hataları. En azından normal bir kullanıcının yapabileceği, yapması gereken veya bu konuda bir şey yapmayacağı bir şey yok .

ACPI, Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arayüzü, BIOS ile işletim sistemi arasındaki iletişim için bir standarttır ve BIOS’un işletim sistemi makine verilerini BIOS’a gömülü tablolar biçiminde sunmasıyla çalışır. Bir işletim sistemi bunları ayrıştırır ve Linux’un tüketici işletim sistemi olması durumunda, bunları ACPI standardındaki spesifikasyonlara uymayı isteyerek/bekleyerek ayrıştırır. Üretici, BIOS (-yazarlar), genellikle herhangi bir standartla pek ilgilenmezler, yalnızca Windows ayrıştırıcısıyla uyumlulukla ilgilenirler ve bu nedenle, BIOS’larının kullanıldığı işletim sistemi tarafı uygulamasıyla hatalar/uyarılar üretebilirler. özel olarak test edilmemiştir.

Özellikle Linux çekirdeği, 5.0 civarında (yine o sıralarda diyelim) çekirdek tarafında büyük bir ACPI alt sistemi güncellemesi aldıktan sonra, bu da o zamana kadar yapmadığı tabloları ayrıştırmasını sağladıktan sonra, bu uyumsuzluklar çoğumuz için önyükleme zamanı olarak ortaya çıkıyor. uyarılar ve/veya hatalar. Bazı sorunlar BIOS/anakart satıcınız tarafından BIOS tarafından düzeltilmiş olabileceğinden, sisteminiz için mevcut olan en yeni BIOS’un yüklü olup olmadığını denemek akıllıca olabilir, ancak normalde çoğu sorunla ilgilenmenize gerek yoktur. en azından uyarılar ve “hata” olarak adlandırılan bir şey durumunda bile gerçek çalışma zamanı etkisi sıfır olabilir ve genellikle sıfır olacaktır .

Bu da mesajların az çok sinir bozucu olmasına neden oluyor ve bu anlamda onları bastırabilirsiniz. Çekirdek mesajları bir günlük düzeyine sahiptir ve bu ACPI uyarıları/hataları, sayısal olarak daha düşük düzeyler daha yüksek öncelik anlamına gelecek şekilde KERN_WARNING (4) ve/veya KERN_ERR (3) düzeyinde yazdırılır. quiet Ubuntu ve Mint, varsayılan olarak çekirdek parametresiyle önyükleme yapar loglevel=4 ; bu, yalnızca KERN_ERR düzeyindeki veya daha yüksek düzeydeki mesajların aslında önyükleme sırasında gerçek terminalde görüneceği ve geri kalan her şeyin yalnızca günlüğe gideceği anlamına gelir.

Böyle bir çözüm, çekirdek parametrelerinden doğrudan kaldırmaktır quiet , çünkü bu, en azından diğer tüm ACPI mesajlarını bastıracaktır, ancak aslında burada istediğinizin bu olmadığını varsayarsak, çözüm basitçe günlük seviyesini bir azaltmaktır. quiet Yani, çekirdek parametresi olarak pass loglevel=3 (deyim yerindeyse “daha sessiz”) yerine .

Bunu yapmak için lütfen bkz.viewtopic.php?f=42&t=349669. Yöntem 2 hemen burada yararlı olan olacaktır. Tüm mesajların her zaman günlüğe kaydedileceğini ve tümünü orada görüntüleyebileceğinizi unutmayın. dmesg | less veya journalctl -b bir terminalden bunu yapmak için kullanılacaktır.

Tepe

Komutlar
sudo nano /etc/default/grub

Açılan sayfada GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash” yazısını bulun ve onu, GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash loglevel=3” olarak yeniden yazın.

sudo reboot

abi yalnız benim bilgisayar nvidia değil.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.