Ağ yöneticisini kaldırdım yanlışlıkla

Linklerdeki iki dosyayı internet bağlantısı olan bir sistemden indirip, kendi bilgisayarınızı açarak kurunuz. Sonra yeniden başlatınız.

1 Beğeni

hocam o paketleri indirdim… bir tanesi uyumluluk sorunu hatası verdi… diğeri de ek paketler istedi onlarıda paket deposundan indirdim paketi kurdum… ağ çalıştı ama simge kaybldu uzun uğraşlar sonucu xfce masaüstünü resetleyerek geri getirdim… sorun çözüldü ama network-manager_0.9.10.0-7_arm64.deb paktini kuramadım sorun olmaz saınırım… Allah razı olsun

Arkadaşlar. konuyu hortlatıyorum… ben bir işlem yaparken ağ yöneticisi dosyalarının tamamını (bağımlılıklarda dahil sildim :sweat_smile:) sildim. şu anda pardustan mobil telefonu kabloyla bağlantı yaparak internete girme dahilhiç bir şekilde internete giremiyorum… cüneyt.ulusoy beyin verdiği dosyaları krmuyor… bazuk paketler var diyip kurulum yapmıyor. sudo apt-get install -f yapınca internet istiyor ve işlem tamamlanamıyor. dpkg iledenedim ama orada da bağımlılılık hatası veriyor internetten indiremediği için… bu dosyaların tamamını nasıl temin edip kurabilirim… yardıma ihtiyacım var…

Selamün Aleyküm
Biraz uğraştırır ve geniş.bir depolamaya ihtiyaç duyarsınız ama iş görür gibime geliyor.
Başka bir bilgisayarda Pardus deposunun tümünü indirin.
Ağ sıkıntısı yaşadığınız bilgisayardaki apt önbellek kısmına kopyalayın.

sudo apt install -f

Komutu ile tekrar deneyin.
Biliyorum hunharca yapılan bir yöntem ama şuan bu saatte için aklıma bu geldi. :sweat_smile:

Hocam af buyurun tüm depoyu nasıl indireceğim…??? onun yolunu bulamadım. bir de bilgisayrda apt önbellek kısmı bölümünü anlamadım… kusura bakmayın…

Linklerdeki dosyaları (inxi ve wicd) internet erişimi olan bir bilgisayardan indirerek, usb belleğe ya da Pardus’u açtığınızda erişim sağladığınız bir disk bölümüne kopyalayınız.

inxi

wicd

Aşağıdaki işlemleri Pardus kurulu sistemi açarak, dosyaları sisteme
kopyalayıp uygulayınız.

1. inxi dosyası üzerinde sağ tuşa basarak > buraya ayıkla seçiniz. Arşivden inxi dizini çıkacaktır, bu dizine girerek boşlukta farenizin sağ tuşuna basarak burada terminal aç seçiniz. ve açılan terminalde aşağıdaki komutları uygulayınız. (parolanız istenecektir, yazdığınız karakterler ekranda görüntülenmeyecektir, yazıp Enter tuşuna basınız)

sudo dpkg -i *.deb
sudo dpkg -i gawk_1%3a4.1.4+dfsg-1_amd64.deb
sudo dpkg -i inxi_2.3.5-1_all.deb

2. wicd dosyası üzerinde sağ tuşa basarak > buraya ayıkla seçiniz. Arşivden çıkan wicd dizinine giriniz. Boşlukta farenizin sağ tuşuna basarak Burada terminal aç seçiniz. Ve açılan terminalde aşağıdaki komutu uygulayınız;

sudo dpkg -i *.deb

Sisteminizi yeniden başlatınız

3. Ekranın sağ alt kısmındaki wicd bağlantı simgesinden bağlantı ayarlarınızı kaydederek bağlantıyı sağlayınız.

2 Beğeni

kardeş yaoptım dediğinizi inxi klasörünü yükledi ama wicd klasöründe hatalar verdi. sanırım yine bağımlılık hatası verdi… ekran görüntüsü aşağıdadır

sudo dpkg --force-all -i *.deb

deneyiniz.

yaptım yükledi simge de geldi ama aşağıdaki hatayı veriyor

sanırım kurulumda hata var… onun görüntüsü de aşağıdaki gibi…

Bir de canlı sistemde (kurulum gerçekleştirdiğiniz DVD/USB Bellek) bilgisayarı açıp aşağıdaki komutları uygulayıp, sisteminizi yeniden başlatınız.

sudo mount /dev/sdX /mnt (X yerine sistemin kurulu olduğu bölüm)
chroot /bin/bash
sudo apt-get install network-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Olmaz ise yedeklerinizi alıp, temiz kurulum.

hocam durum bu hata veriyor…

network-manager dosyaları için de deneyiniz.

hocam önceden indirttiğiniz iki dosyanın içinde bulunduğu dizini mi kastettiniz… eğer oysa o iki dosyanın klasörü içinde dediğiniz komutu yürüttüm ama yine hata verdi… ben canlı usb ile açınca neden chroot ile kök dizini değiştiremiyorum…anlamadım…

arkadaşlar network-manager i yüklemeyi başardım sonunda… şu anda telefon ile mobile geniş bant bağlantı yapabiliyorum… ancak sıkıntı network manager wifi yi görmüyor… ne yaptıysam wifi bağlantısı yapamadım… wifi kartımın modeli rt8723bs idi daha önce yüklemiştim… ama şimdi ne yaptıysam olmuyor… :roll_eyes:

hocam merhaba,
en sonunda temiz kurulum yapmayı denedim… ama bir sorunum var. b enimbilgisayarın wifi kartı r8723bs chipsetli canlı sistemden açınca wifi görmüyor…dolayısıyla kurulumun en sonunda grub kuramadan hata veriyor ve sistem yüklenmesine rağmen hata veriyor… grub kurmakiçin internete ihtiyaç duyuyor… telefonu usb kablo ile bağlıyorum internete çıkıyorum ama pardus kurulumu sırasında network manager kapanıyor… önceden canlı cd ortamında ilgili dosyaları indirip o dizin içerisinde aşağıdaki komutları veriyorum ve en sonuda hata veriyor… daha önce bu yöntemle wifi yi tanıtmıştım şimdi olmuyor. dolayısıyla kuramıyorum pardusu… root@pardus:/home/pardus/Belgeler/rtl8723bs-master# make make ARCH=x86_64 CROSS_COMPILE= -C /lib/modules/4.9.0-4-amd64/build M=/home/pardus/Belgeler/rtl8723bs-master modules make[1]: Entering directory '/lib/modules/4.9.0-4-amd64/build' make[1]: *** No rule to make target 'modules'. Durdu. make[1]: Leaving directory '/lib/modules/4.9.0-4-amd64/build' Makefile:216: recipe for target 'modules' failed make: *** [modules] Error 2 root@pardus:/home/pardus/Belgeler/rtl8723bs-master# make install install -p -m 644 r8723bs.ko /lib/modules/4.9.0-4-amd64/kernel/drivers/net/wireless/ install: 'r8723bs.ko' durumlanamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok Makefile:222: recipe for target 'install' failed make: *** [install] Error 1 root@pardus:/home/pardus/Belgeler/rtl8723bs-master# make install install -p -m 644 r8723bs.ko /lib/modules/4.9.0-4-amd64/kernel/drivers/net/wireless/ install: 'r8723bs.ko' durumlanamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok Makefile:222: recipe for target 'install' failed make: *** [install] Error 1 root@pardus:/home/pardus/Belgeler/rtl8723bs-master# modprobe r8723bsmodprobe: ERROR: could not insert 'r8723bs': Exec format error

Cüneyt Bey´in dediği gibi bence de alın yedeklerinisi temiz kurulum yapın.
Anlaşılan çok uğraşmışa benziyorsunuz.

Saygıyla

Enes bey çıldıracağım ya. Şimdi de kuramıyorum. Grub kurma aşamasına gelince hata veriyor… ölümcül hata diyor . Kurulum bitiyor ve haliyle açılmıyor. Boot repair ISO yaptım onunla da deniyorum grubu yüklemiş görünüyor yine olmadı… benim anlamadığım başlangıçta interneti network manager i kapatıyor pardusu kurma aşamasında. Hadi internetten indiriyor grub dosylarını diyelim o zaman nasıl olcak bu iş… bu arada sistemin uefi ve gpt disk… daha önce kuruyordum şimdi kuramıyorum…:tired_face:

1 Beğeni

Sisteminiz internete bağlı mıydı format atarken?
Değilse kabloyu takıp deneyiniz (İnternet kablosunu).
İşinizi görebilir: Pardus Kurulum Klavuzu – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM

Saygıyla

Enes bey soruna tam olarak burada, bilgisayar 2 in 1 tablet Windows bilgisayar. Sadece wifi var. Onda da rtl8723bs çipsetli wifi kartı var… dolayısıyla canlı USB sisteminde wifi yı tanımıyor… daha önceleri elle wifi yı tanıyordum sonra kurulum yapıyordum. Şimdi ise en son aşamaya gelince sudo modprobe r8723bs yazınca hata veriyor wifi donanımı çalışmıyor… kablo ile telefonu bağlayıp internet paylaşımı yapıyorum. Onda da kuruluma geçince ağ bağlantılarını kapatıyor. Kurulum bitene kadar internet vermiyor… çıldırmak üzereyim… hazır yenisini kuralım derken elimizdeki sistemden de olduk… kurulumun en sonunda şu hatayı veriyor…

1 Beğeni

Sistemi ilk önce canlı sistemde açın. Bakın problem var mı? Eğer yoksa kurulum dosyası menüde vardı oradan kurmayı deneyin. Eğer var ise canlı sistemden harici diskinize istediğiniz sistemi yazdırıp kurabilirsiniz.

Ayrıca 2 işletim sistemi mi kullanıyorsunuz/kullanacaksınız? Eğer tek işletim sistemi kullanacaksanız GRUB´a fazla gerek yok.

Saygıyla